Fanynka Jana Turková málem tančila s Karlem Gottem

Fanynka z Českých Budějovic Jana Turková byla před lety na koncertě Karla Gotta s kolegyní. "Seděly jsme v první řadě a on v mezipauze sešel z pódia a vyzýval ženy z první řady k tanci, to nikdo nečekal," vzpomíná. Měla trochu strach. "Říkala jsem si, hlavně ať mě nevybere, ještě zakopnu a pošlapu mu boty," směje se Jana Turková, na níž řada nakonec nevyšla.

Pavel Barnáš si s Karlem Gottem několikrát zahrál na jednom pódiu

Pavel Barnáš.Zdroj: Deník/ Stanislava KoblihováPavel Barnáš, ředitel třeboňského hudebního festivalu Okolo Třeboně a violoncellista orchestru Českého rozhlasu, se s Karlem Gottem potkal několikrát. "Poprvé kolem roku devadesát ve studiu ještě s Karlem Svobodou. Potom ještě na koncertech, kde jsme s orchestrem hráli," vypráví. Karel Gott ho fascinoval svým profesionálním přístupem a lidskostí. "Bylo mi velkou ctí se setkat na společném pódiu s takovou legendou," říká violoncellista a dodává: "Byl to muž, který k muzice přistupoval s pokorou. Velice si ho vážím."

Na českobudějovické radnici budou kondolenční listiny

Po tři dny bude možné na českobudějovické radnici vyjádřit podpisem smutek nad úmrtím legendárního zpěváka Karla Gotta.

Lidé zapalují svíčky a nosí květiny pod českobudějovickou radnici za zesnulého Karla Gotta.
Na českobudějovické radnici budou kondolenční listiny

Pavel Šporcl vzpomíná na Karla Gotta 

Karel Gott křtil Pavlu Šporclovi cédéčko v roce 2013.Zdroj: Archiv DeníkČeskobudějovický rodák houslový virtuos Pavel Šporcl se s Karlem Gottem potkával často, pracovně i nepracovně. "Zval jsem ho na koncerty a on chodil. Na jeho sedmdesátinách jsme hrál v Lucerně. I na jeho osmdesátinách v uzavřeném kruhu jsem vystupoval jako host," vzpomíná Pavel Šporcl, kterému Karel Gott pokřtil dvě CD. "Byl citlivý a lidský. Věděl spousty věcí," vypráví muzikant. Vzájemně se prý respektovali. "Obdivoval jsem jeho lidskost a profesionalitu, jak se choval k fanouškům, to mě ovlivnilo, z toho jsem si vzal příklad," přiznává Pavel Šporcl, podle něhož byl zpěvák profesionál každým coulem. "Měl krásný život," dodává smutně.

Ondřej Untermüller z Písku sbírá fotografie a podpisy slavných osobností.

Ondřej Untermüller z Písku sbírá fotografie a podpisy slavných osobností. Jedním z jeho nejmilovanějších byl Karel Gott. Mnohokrát se s ním potkal i vyfotil.Zdroj: Archiv Ondřeje UntermülleraJedním z jeho nejmilovanějších byl Karel Gott. Mnohokrát se s ním potkal i vyfotil. "Když jsem s ním mluvil, měl jsem pocit, že naproti mě stojí úplně obyčejný člověk, nic ze sebe nedělal. Ale přitom vůbec obyčejný nebyl, byl obrovská osobnost s nádherným hlasem," říká Ondřej Untermüller, který Karla Gotta poprvé viděl v Českých Budějovicích na oslavách Budvaru. "Byl jsem z toho tenkrát úplně šílený, že ho vidím na vlastní oči," dodal.

Doprovázel Karla Gotta třicet let

Miroslav Surka doprovázel Karla Gotta.Zdroj: Archiv Druhé soukromé ZUŠ, České BudějoviceTrumpetista a učitel Druhé soukromé ZUŠ České Budějovice, Miroslav Surka, hrál s Karlem Gottem léta známé hity. Doprovázel ho s Boom!Bandem na trumpetu.

Trumpetista se zpěvákem vystupoval s přestávkami třicet let. „Když jsem se dozvěděl, že Karel Gott zemřel, v tu chvíli mě přepadl smutek a prázdno. Protože s tímhle úžasným člověkem jsem se já, jako muzikant, potkával třicet let, byl jsem strašně poctěn, že jsem s ním mohl vystupovat,“ sdělil Miroslav Surka, který hrál s doprovodnou kapelou od roku 1999, tedy od 60. narozenin Karla Gotta.

Miroslav Surka doprovázel Karla Gotta.
Doprovázel Karla Gotta třicet let

Ploužák s Mistrem

"Karla Gotta jsem osobně potkala jen jednou, na křtu knihy Martiny Formanové Skladatelka voňavého prádla, kterou v roce 2002 vydala v brněnském nakladatelství Petrov, kde jsem tehdy pracovala," vzpomíná redaktorka Českokrumlovského deníku Zuzana Gabajová.

R.I.P. Karel Gott. Snímek je z koncertu retropárty, který se konal na českobudějovickém výstavišti v roce 2017.
Odešla hudební legenda Karel Gott. Jak Jihočeši vzpomínají na Mistra?

Petr Přibyl, významný violista z Jindřichova Hradce:

Petr PřibylZdroj: archiv Deníku"S Karlem Gottem jsem se sešel dvakrát, a to při koncertech, na kterých zpíval s orchestrem Národního divadla. Prohodil jsem s ním vždy pár vět a on byl velmi vstřícný a skromný, zapůsobil na mne. Dokonce jsem připravoval autorský projekt, ve kterém byla pro Karla Gotta vybrána písnička s názvem Vábivé boky hor. Z natáčení bohužel ale nakonec sešlo. Úmrtím Karla Gotta ztrácí česká populární muzika největší a nejvýznamnější osobnost. Vnímali jsme ho každý den a brali jsme ho jako samozřejmost, jako nesmrtelného. Bude nám strašně chybět."

Zdrcená ze ztráty Karla Gotta je i sběratelka podpisů a fotografií se slavnými lidmi Eva Keclíková z Písku. V její sbírce má Mistr jedno z nejčestnějších míst. "Jednou jsme se náhodou setkali o Vánocích na Staroměstském náměstí, když právě rozsvěcovali strom, a z trafiky vyšel Karel Gott. Oslovila jsem ho, byl fajn, nic ze sebe nedělal. Popřáli jsme si také hezké Vánoce," zavzpomínala Eva Keclíková.

Mistr zahájil 5. října 2012 v Táboře své turné, přišlo kolem 4000 lidí.

Karel Gott zahájil 5. října na zimním stadionu v Táboře své letošní turné. Přišlo kolem 4000 lidí. Na snímku se zpěvačkou Dashou.
V kantiléně je Karel Gott stále nepřekonatelný

Alena Panovská.Zdroj: Deník/ Jiří DintarNa koncert Karla Gotta, který v roce 2010 svým vystoupením podpořil Hospic sv. Jana N. Neumanna, přijela tehdy jedenáctiletá Alena Panovská se svojí maminkou a dědečkem z Tábora. Splnila si tak svůj sen. Byla jednou ze čtveřice výherkyň soutěže Deníku.

Zpráva o smrti Mistra ji velice zasáhla. "Je to hrozně smutná zpráva, právě jsem se to dozvěděla v práci. Pořád tomu ještě nemůžu uvěřit. Přišli jsme o jednoho z nejlepších, ne-li nejlepšího zpěváka vůbec. Upřímnou soustrast rodině," reagovala Alena Panovská.

Zpráva o smrti Mistra ji velice zasáhla. "Je to hrozně smutná zpráva, právě jsem se to dozvěděla v práci. Pořád tomu ještě nemůžu uvěřit. Přišli jsme o jednoho z nejlepších, ne-li nejlepšího zpěváka vůbec. Upřímnou soustrast rodině," reagovala Alena Panovská.

Karel Gott přispěl na opravu Kamenného mostu  

Karel Gott finančně přispěl na opravu Kamenného mostu v Písku po povodních v roce 2002. Tehdy bylo založeno konto na jeho opravu, kam přispívali lidé z celé republiky včetně známých osobností. Jednou z nich byl i Karel Gott. Rekonstrukce stála 5,4 milionu korun a celou zaplatila sbírka. V září roku 2003 mohl být Kamenný most opět slavnostně otevřen.

Povodně 2002 na Písecku.Zdroj: Archiv Píseckého deníku

Snímek zachycuje Kamenný most v Písku v roce 2002. Foto: Archiv Deníku

U snídaně zvonil telefon: Tady Karel Gott

Známý herec Jaroslav Sypal, který vyrůstal v jihočeské Kaplici, se s Karlem Gottem poznal prostřednictvím jejich společného přítele, fotografa Františka Jiráska. I díky tomu Karel Gott svým dcerám pravidelně předčítal z pohádkových knih, jejichž autorem je hercův otec Jaromír Sypal, nyní již zesnulý významný jihočeský divadelník, spisovatel a pedagog.

Pohádky Jaromíra Sypala předčítal svým dětem i Karel Gott.
U snídaně zvonil telefon: Tady Karel Gott

Slušnějšího člověka jsem nepotkal, říká Zdeněk Troška  

Režisér Zdeněk Troška (Slunce, seno…, Bota jménem Melichar, Andělská tvář) obsadil Karla Gotta v roce 2001 do pohádky Z pekla štěstí 2. „Karel Gott byl jedním z nejslušnějších lidí, se kterým jsem se v životě potkal. Byl velmi skromný a měl rád lidi. Hluboce se před takovým člověkem skláním,“ vzdal Zdeněk Troška hold zesnulému umělci.

Zdeněk Troška.
Slušnějšího člověka jsem nepotkal, říká na adresu zesnulého Mistra Zdeněk Troška

Jediný koncert Karla Gotta se v Prachaticích konal v září 2010 jako charitativní pro Hospic sv. Jana N. Neumanna. Jeho velká fanynka Jana Dejmková z Prachatic nemohla chybět.

Karel Gott vystoupil v Národním domě pro Hospic Jana N. Neumanna.
Svíčku za Mistra zapálí u prachatického srdce

Bál se, že nedojde na pódium. Pak zpíval a svět by jeho

Kytarista, producent a kapelník skupiny Good Company Petr Jirotka z jihočeských Malenic se s Karlem Gottem setkal ve svém životě několikrát. „A vždy to bylo setkání s člověkem, který byl neuvěřitelně pracovitý, cílevědomý, poctivý k fanouškům a vlídný k lidem kolem sebe,“ vzpomíná Petr Jirotka.

Poprvé se setkali v roce 1974. „Narodila se mi první dcera a oslava probíhala v Praze na Bertramce. Vidím to, jako by to bylo včera,“ pokračuje Petr Jirotka.

Během dalších let se několikrát pracovně potkali a do paměti se Petru Jirotkovi zapsala událost z roku 2013. „V tomto roce jsem produkoval patnáctý Muzikantský ples v Žirovnici a Karel byl hlavní hvězdou. Přišel jsem za ním do šatny a on mi říká: Víš, já se tak třesu, že snad na to pódium ani nedojdu. Říkám mu: Proč bys nedošel. On se tak usmál, zvedl se a šel zpívat. A byl to ten Karel, jak ho všichni znali. Celý svět byl jeho. “

K Žirovnici se váže i další vzpomínka. „Po koncertě Karel tři hodiny dával autogramy. A neodešel, dokud ho po něm chtěl jediný fanoušek.“

Ředitel Centra kultury města Písku Josef Kašpar se pohybuje v kultuře celý život. "S Karlem Gottem jsem se osobně nikdy nepotkal, ale zažil jsem ho na mnoha akcích. Loni na podzim jsem dokonce jednal s jeho manažerkou o tom, aby vystoupil na městském plese. Nakonec to bohužel nedopadlo. Pravděpodobně v tom hrál roli jeho zdravotní stav, zrušil tehdy několik koncertů," uvedl Josef Kašpar.

Karel Gott je podle něj jednou z největších osobností, které odešly. Druhou byl Václav Havel. "Takových velikánů je opravdu málo. Hudební publicista Jan Dědek o Karlovi Gottovi řekl, že je soundtrackem našich životů, a to je pravda," dodal ředitel.

Michal Bartoška, fanoušek z Jindřichova Hradce:

"Karel Gott byl zlatým hřebem našeho firemního galavečera a jeho vystoupení a setkání s ním byly nepopsatelným a neopakovatelným zážitkem. Tolik talentu, pokory, skromnosti, smyslu pro humor a empatie v jednom člověku snad ani nelze nastřádat. Nevynechal jedinou minutu, neodmítl jediného fanouška. Byl nejlepší a navždy bude!"

Zbyněk Konvička, písecký zastupitel a předseda komise pro kulturu a cestovní ruch:

Patrně nebylo a není známějšího zpěváka, kterého poslouchalo a obdivovalo několik generací… a zcela jistě přichází naše země o zcela výjimečnou osobnost v kultuře. Dle mého chtěl Karel Gott lidi hlavně bavit, nebyl to rebel ani zpěvák protestsongů, ale byl to obrovský profesionál. Osobně jsem na něm měl rád jeho jemný humor a bystrý intelekt i gentlemanskou a jakousi aristokratickou osobnost. Podle mě se země nyní zahalí do národního smutku a nostalgie po jeho písních. Klid jeho duši.

Josef Böhm, fotograf z Deštné:

"S Karlem Gottem jsem se setkal na plese společnosti Fruko, kde vystupoval. Fotil jsem ho a zúčastnil jsem se i autogramiády. Povídali jsme si spolu, bylo to velice příjemné. Já ho mám rád už od dob své puberty, na jeho písničkách jsem vyrůstal. Poslouchám je i teď, právě se hrají všude. Mrzí mne, že zemřel a je mi smutno."

Zdeněk Troška vzpomíná na Karla Gotta: Natáčet s ním byla radost 

Na Karla Gotta také vzpomíná režisér Zdeněk Troška, který má vazby na Strakonicku a na jihu Čech rád natáčí. S Karlem Gottem byli dobří známí 20 let. Vždyť Mistr s ním spolupracoval na pohádce Z pekla štěstí, kde si zahrál Lucifera. "Znal jsem ho řadu let. Byl neuvěřitelně vzdělaný a pozorný člověk. Profesionál každým coulem. Natáčet s ním byla radost, byl vždycky připraven," vypráví Zdeněk Troška. Podle něj byl Karel Gott skromný člověk, který se na nikoho nevyvyšoval. "Mohu o něm říct jen to nejlepší. Je to pro nás velká ztráta. Kdyby byli všichni takoví jako byl Karel Gott, bylo by dobře," myslí si režisér.

Karel Gott nastudoval operní roli Jihočeského divadla. Na jevišti ale nevystupoval

Psal se rok 1966, když Jihočeské divadlo počítalo, že do opery Postilion z Lonjumeau obsadí Karla Gotta. Na zpěváka zavzpomínal dramaturg opery Jihočeského divadla František Řihout.

„Nechybělo mnoho a Karel Gott vystupoval na jevišti historické budovy Jihočeského divadla v operní roli. Karel Gott byl operně školený a v roce 1966 role u nás nebyly alternované. Postilion je tenorová úloha, která má jednu krkolomnou árii a zdejší představitel s ní měl potíže. Tehdy byl Karel Gott ideálním představitelem,“ popsal dramaturg opery.

A dále vzpomínal: „Sice jsme to tu pak odehráli vlastními silami, ale byla to první úloha, kdy Karel Gott nastudoval celou operní roli. Jako populární zpěvák měl spoustu koncertů a bylo nemožné, aby se uvázal k řadě repríz,“ doplnil s tím, že Postilion je komická opera o třech dějstvích francouzského skladatele Adolpha-Charlese Adama.

Josef Nejedlý, ředitel jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz:

"Je to tragédie, nikdo to myslím takhle náhle nečekal. Mistrova smrt mě mrzí. Měl jsem možnost poznat jej osobně díky Karlu Vágnerovi, byli jsme společně několikrát na obědě. Byl to skvělý člověk. Pro Čechy je tahle ztráta obrovská a smutná."

K osmdesátým narozeninám dostal Karel Gott lahev jindřichohradeckého Tuzemáku od místní likérky Fruko-Schulz.Zdroj: Archiv Josefa Nejedlého

K osmdesátým narozeninám dostal Karel Gott lahev jindřichohradeckého Tuzemáku od místní likérky Fruko-Schulz. Foto: Archiv Josefa Nejedlého

Zdroj: Youtube

Navštívila všechny jeho koncerty v Budějovicích  

Fanynka Karla Gotta, která navštěvovala pravidelně všechny jeho koncerty v Českých Budějovicích je 58letá Irena Placerová. Na jeho koncertech stála vždy v první, nebo ve druhé řadě. Skladba zpěváka s dcerou Charlottou se jí moc líbí.

„Na jeho posledním koncertě jsem byla v Budvar aréně. Chodila jsem pravidelně, i když jsem byla těhotná, vždy, když tu vystupoval. Jeho koncerty byly k nezaplacení, měly úroveň a i na posledním koncertě zněl jeho hlas nádherně. Byl to úžasný zážitek,“ sdělila své vzpomínky fanynka mnohonásobného slavíka.

Z jeho koncertů si odnesla fotografie a má několik autogramů.

Mistr Karel Gott navštívil v září 2010 Prachatice. Na návštěvu Karla Gotta v prachatickém Hospicu sv. Jana N. Neumanna vzpomíná i jeho ředitel Robert Huneš. „Byl velmi milý,“ uvedl se slovy, že Mistr si nejen prošel zařízení, ale navíc koncertoval pro hospic i v Národním domě v Prachaticích.

Karel Gott zazpíval bez nároku na honorář v prachatickém Národním domě na podporu tamního hospice
Malá fanynka si splnila sen, zpívala s Mistrem
Setkání s Karlem Gottem na večeři 2010.
Z malé fanynky Karla Gotta je dnes mistryně ČR

"Byl jsem na koncertu Karla Gotta. ve dvaašedesátém, to už jsem byl jako elév v novinách. To mi bylo sedmnáct let. Bylo to v Českých Budějovicích v Sokolovně. Atmosféra byla výborná," vzpomíná na dávné vystoupení Karla Gotta na jihu Čech Míla Ortman ze sportovní redakce Deníku.

Karel Gott
Zemřel Karel Gott. Slova jsou zbytečná. Byl to Pan Noblesa, truchlí osobnosti