V Horních Rakousích jsou z něj ale v projektu ReVital ještě užitečné věci vybírány a recyklovány, píše linecký deník OÖN. Jde o nábytek, elektropřístroje, domácí náčiní atd. Opravené věci, zcela funkční, jsou pak nabízeny dalším zájemcům za nízké ceny – malá rádia třeba za sedm eur, televizory za třicet či pračky za 70 eur.

„Do loni odstartovaného projektu už je zahrnuto šest obchodů,“ píše list. „Nejnovějším je Arge Trödlerladen v Linci v Biskupské a v Goethově ulici.“
Upozorňuje na více efektů této myšlenky. „Už v prvním roce projektu ReVital bylo recyklováno 233 000 kilogramů odpadu. Při jeho zhodnocování je během roku zaměstnáno až 180 bezdomovců,“ uzavírají OÖN.

Země dobrovolníků

Každý druhý Hornorakušan je aktivně činný v nějaké dobrovolné organizaci. Připomněl to deník OÖN k nedělnímu Mezinárodnímu dnu dobrovolníků. „Navíc byl rok 2011 vyhlášen Evropskou unií jako Rok dobrovolné práce,“ dodal. Studie zjistila, že 51 procent občanů Horních Rakous, tedy asi 600 000 lidí, dělá něco pro spolky a kluby, většinou sportovní a církevní. Patří sem ale samozřejmě také činnost hasičů a podobných organizací. Většina z dobrovolníků je mladších 50 let a žije mimo velká města. V Mühlviertlu a v Innviertlu takto pomáhá 50 procent lidí, v Linci ale „jen“ 44 procent.

Mapují nabídku bez bariér

Vylepšení přeshraniční bezbariérové nabídky pro hendikepované mají za cíl spolek Trianon Čechy a jeho zahraniční partneři. Jak napsal pasovský deník PNP, projekt našel podporu Evropské unie z fondů Cíl 3. „Startovní výstřel padl nyní při setkání partnerů ve Freyungu – Grafenau,“ uvedl list. Vysvětluje, že v rámci programu má být zmapován přehled bezbariérově dosažitelných výletních cílů, především v oblasti Šumavy a Bavorského lesa, a ty vhodné pak nabídnuty hendikepovaným. Z české strany se schůzky v Bavorsku zúčastnili vedoucí projektu Jiří Mánek z Vimperka a jeho spolupracovníci Hana Zoubková a Viktor Vácha.

Zkrátit zavírací dobu?

„Účet bez hostinského“ prý vystavují ti, kteří v Bavorsku volají v boji proti výtržnictví, rušení nočního klidu a vandalismu po delší době nočního klidu v obcích, tedy po zkrácení provozu restaurací. Gastronomové proti obdobným iniciativám ostře brojí, napsal deník PNP.

Podle jejich názoru nahlížejí komunální politikové a policie problém jen povrchně. Podle Ernsta Brennera, majitele mj. tří diskoték v Pasově, vzniklo mnoho problémů až po platnosti nekuřáckého zákona, který vyhnal lidi bavit se před dveře podniků na ulici. Ani vandalismu nelze čelit zkrácením provozní doby hospod. „Jde o sociální problém, neboť mladí lidé už nemají žádný respekt k cizímu majetku,“ říká Brenner v PNP. Zkrácením provozní doby by prý byli jen „vytrestáni“ hospodští a ještě daleko víc rozparáděných slavících by se přesunulo do privátní sféry.

Tento názor sdílí i Björn Andresen, jemuž patří taneční klub Go. „Privátní párty už dnes dělají velké problémy a jejich organizátoři neplatí žádné daně a poplatky jako my,“ upozorňuje. Uzavírací doba ve dvě hodiny v noci prý ohrožuje jeho existenci, protože opravdu živý provoz u něho začíná až tak v půl jedné. Odmítá všeobecné zkrácení zavírací doby a jako kompromis navrhuje její odstupňování s výjimkami pro diskotéky. „U nás se o pořádek a klid starají vyhazovači, podnik zvládáme,“ tvrdí v PNP.

Jemu i dalším gastronomům jsou trnem v oku především pořadatelé soukromých párty. „Pravidelně jsou tak například organizovány studentské velkoakce s až tisíci hosty v privátních prostorách, přičemž v některých případech se i vybírá vstupné a zisk provozovatele za noc je i přes deset tisíc eur,“ kritizují hospodští v listě. „A neplatí žádné daně a nedodržují žádné předpisy, ačkoliv jde jasně o podnikání,“ míní Brenner. Na politiky pak má požadavek: znovu povolit kouření v barech a výčepech, kde se nepodává jídlo. Pak prý bude přinejmenším víc klidu na ulicích.

Herečka starostkou?

„Město skla“ Zwiesel v Bavorském lese prožije zřejmě vzrušující volbu starosty, která bude 30. ledna. Kandidaturu ohlásila známá herečka a autorka Gloria Gray (na snímku z PNP). „Ano, chci se o úřad ucházet,“ potvrdila Gray deníku PNP. Ten dodává, že umělkyně pochází z Zwieselu, kam se v červnu vrátila a provozuje tu Café Gloria s malou uměleckou scénou. Prý je jí smutno, když vidí, co se v městečku děje, či spíš neděje, a chce se zasadit o to, aby to šlo zase kupředu. Odmítá spekulace, že jde o marketingový gag: prý ví, co dělá, a z nudy to jistě není.

List připomíná osud Glorie Gray. „Narodila se v Zwieselu, ale jako chlapec,“ píše deník. „Jenže byla dívkou ve špatném těle. Pětadvacet let v něm žila, než se nechala operovat. Jako žena se pak stala celebritou. Nastálo patřila k umělecké a kulturní scéně, byla asistentkou moderátora televizních pořadů, hrála revuální hvězdu Mae West v hollywoodském snímku Josepha Vilsmaiera Marlene,“ píše PNP. Kandidaturou ve Zwieselu by mohla napsat ještě další napínavou kapitolu svého životopisu, který sepsala pod titulem „Se vším, čím jsem“, uzavřel deník.

Na zdraví!

Hornorakouská policie podnikla v noci na sobotu razii na podnapilé řidiče. Celoplošně zastavila 1166 řidičů a řidiček. U 82 měla podezření na požití alkoholu a vyzvala je ke zkoušce. „42 z nich mělo v krvi víc než 0,8 procenta alkoholu, 18 mezi půl a 0,79 promile. Nejvyšší naměřená hodnota byla 2,3 promile,“ informoval linecký deník OÖN. Jaksi navíc byli přistiženi dva řidiči bez papírů a 87 potrestáno za jiné dopravní přestupky.