K úvahám o změně zákona vedly poslance velké skandály poslední doby – zejména krádež na hřbitově v Terezíně nebo některá nešťastná úmrtí při nelegálním získávání kovového šrotu v opuštěných objektech.

Škody

Obce nový zákon vesměs vítají. „Novelu zákona považuji jednoznačně za pozitivní věc už od její přípravy,“ myslí si například českobudějovický primátor Juraj Thoma. „Zabrání malé skupině lidí, aby na úkor ostatních dosahovali nepoctivého zisku, kvůli němuž navíc působí mnohonásobně větší škody a ztráty na cizím majetku,“ doplnil Thoma.

Například letos bylo z ulic Českých Budějovic ukradeno už přes sto kanalizačních poklopů. Městskou pokladnu to stálo čtvrt milionu korun. Z ulic krajského města mizí i dopravní značky a dokonce zloději ukradli i pamětní desku, která připomínala události 28. října 1918.

„Z novinek, které novela zavádí, vnímám pozitivně možnost obce vstoupit do správního řízení, jež vede k provozování sběrny odpadů, přísnější evidenci a identifikaci odpadů a lidí, kteří odpad do sběrny přinesou,“ řekl Thoma. Nová je i bezhotovostní platba za donesený odpad.

Sběrné dvory

Ne všichni ale prodávají ve sběrnách kradené železo. „Vozíme šrot se známým, abychom si přivydělali. S podprůměrným platem se má člověk co otáčet,“ popisuje svou motivaci k pravidelným cestám s kovovým šrotem šestačtyřicetiletý Pavel Blažek z krajského města.

„Jezdíme i po vesnicích v okolí, ale zařizovat si kvůli tomu živnostenský list a platit z toho daň je nesmysl. To bysme akorát prodělali za benzin,“ dodává Blažek a myslí si, že by stačilo dodržovat důsledně dřívější předpisy a nezavírat oči nad podezřelými výkupy ve sběrnách.
Zákaz výkupu kovového odpadu od fyzických osob považují za problematický i někteří poslanci, protože může postihnout i poctivé občany. Pokud se ale potřebují zbavit kovového šrotu, tak mají možnost bezplatně ho odevzdat do sběrných dvorů.

„Upřímně řečeno, nevím, jestli to bude mít efekt. Zákon nestačí. Musí se do toho vložit policie. Jsme tu tři sběrny dost blízko kolem sebe a kolikrát, když jsem chlapa vyhnal, věděl jsem, že jen skončí o pár metrů dál. Ale uvidíme,“ komentoval změnu František Janda, který v jedné z výkupen v Českých Budějovicích pracuje už přes třicet let.