Jak potvrdil ředitel společnosti .A.S.A. České Budějovice Petr Kaněra, nadále však v Lišově funguje sběrný dvůr a dotřiďují se tu plasty a sklo.
Směsný odpad však .A.S.A. vozí jinam, a to i ke konkurenci. „Je to dál a každý kilometr, který svozová auta ujedou, má negativní vliv na životní prostředí,“ poznamenal Kaněra. Zákazníků se změna však nedotkne. „Máme garantované smluvní vztahy a ty samozřejmě udržíme,“ ujistil ohledně cen za svozové služby Kaněra.


Kam tedy odpadky z krajského města nyní míří? „Část odpadu z Českých Budějovic se ukládá v Růžově,“ potvrdil včera Deníku Jiří Pražák, ředitel společnosti Růžov, a. s. Skládku v Růžově spravuje akciová společnost, v níž mají podíl město Borovany, obec Ledenice a firma Marius Pedersen. Společnost Marius Pedersen se zabývá odpadovým hospodářstvím a poskytuje své služby na Českobudějovicku hlavně obcím ze sdružení Růže.


„Asa je druhá největší společnost v republice. Je to velmi seriózní konkurent, ale jsme připraveni nabídnout krajskému městu naše služby,“ řekl Pražák a dodal, že při zřizování skládky v Růžově zahrnovalo její zájmové území ve své kapacitě i České Budějovice. Dalším městům v jižních Čechách a některým obcím na Českobudějovicku odpad odváží firma Rumpold. Ta skládkuje ve Vodňanech a Želči u Tábora. „Určitě nebudeme nic nového brát,“ vyloučila možnost, že odpad z Českých Budějovic by putoval sem, ředitelka firmy Rumpold Vodňany Lydie Gregoriová.


„Rada města o skládce nejednala,“ uvedla včera náměstkyně primátora Ivana Popelová. Doplnila, že problém vidí spíše jako záležitost svozové firmy a jejího úsilí dotáhnout do úspěšného konce jednání o prodloužení životnosti skládky v Lišově pro další období.