Oboustranná odpočívka Chotýčany dle ŘSD začne lidem sloužit v průběhu září, vybavena bude 90 místy pro osobní auta, 90 místy pro kamiony, dále pak 8 místy pro autobusy a deseti pro karavany. Na obou stranách se už zrcadlově rýsují také čerpací stanice značky Mol, kontrolní stanoviště policie a relaxační zóny s dětskými koutky a hřišti.

Projektový manažer Jan Vavřík ze společnosti Strabag uvedl, že aktuálně dochází k pokládce cementobetového povrchu na parkovací plochy pro kamiony, příjezdové cesty a parkoviště pro osobní auta z asfaltu na ně navážou. „Pokládku cementobetonového krytu provádíme od víkendu, na druhé straně ve směru na České Budějovice je téměř hotovo, schází jen pokládka pro autobusy a karavany a místa pro policejní kontroly, kde budou zabudovány speciální mobilní váhy,“ řekl.

Závěrečné práce

Podle Vavříka zbývají pracovníkům zhotovitele závěrečné práce. „Kromě betonářských prací jde o osazení obrubníků, v následujících týdnech budou zaměstnanci s technikou pokládat asfaltové vrstvy, monolitické prvky, budeme dělat stokové žlaby, betonová svodidla a chodníky. Před spuštěním provozu nás čeká také osazování mobiliáře a výsadba zeleně,“ shrnul projektový manažer.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) si naplánovalo na úterý 23. srpna první trhací práce při stavbě odpočívky u Chotýčan.
VIDEO: Dva výbuchy a uzavřená dálnice mohly překvapit řidiče na D3

Letošní jaro podle stavařů nebylo ideální a počasí trošku pozdrželo výstavbu. „Odhadem jsme mohli být o tři týdny až měsíc dál,“ míní Jan Vavřík. Na stání padne cca 2 100 kubických metrů cemetobetonu, na plochu jej umisťuje za pomoci lidské síly finišer určený ke kladení dálničních a letištních povrchů. „Beton v jedné vrstvě tvrdne v závislosti na počasí, pokud jsou teploty vyšší než 25 stupňů Celsia, je pochozí po šesti až osmi hodinách,“ upřesnil.

Další odpočívky v plánu

Mluvčí ŘSD Jan Studecký uvedl, že jde o poslední fázi výstavby odpočívky. „Za tři a půl měsíce půjde skutečně do provozu,“ podotkl. Informoval také o tom, že do budoucna hodlá ŘSD vybudovat na D3 další čtyři podobné stavby sloužící řidičům. „Dvě odpočívky mají být velké, u obce Suchdol na Českokrumlovsku a Soběslavi na Táborsku, a dvě menší u Plané nad Lužnicí a u Velešína,“ konstatoval.

Nejblíže realizace je dle jeho slov odpočívka Suchdol, která je součástí stavby dálnice D3 v úseku Kaplice – nádraží a Nažidla. „V současné době už soutěžíme zhotovitele a práce by tak mohly započít na konci letošního roku,“ dodal Studecký s tím, že půjde asi o největší podobnou stavbu, kde je v plánu 215 parkovacích míst a uvedení v provoz má být společně s dálnicí v roce 2026.

Chybí místa pro kamioňáky

Obecně je v České republice nedostatek parkovacích míst, aktuálně funguje na 3 200 stání pro nákladní vozy, kde mohou řidiči kamionů čerpat povinné přestávky. „Podle naší nejnovější studie jen pro LKW chybí 1300 míst, proto máme po celé republice v různých fázích přípravy dalších asi dva tisíce parkovacích míst pro nákladní automobily,“ vysvětlil mluvčí ŘSD.

Středisko správy a údržby dálnice 17 Chotoviny spadající pod Ředitelství silnic a dálnic v neděli 14. května připravilo den otevřených dveří s nabitým programem.
Správa a údržba dálnic v Chotovinách slavila výročí. Přijely i hvězdy Dakaru

Plocha včetně odpočinkového zázemí pokrývá 24 tisíc metrů čtverečních. Těžká technika v místě přesunula až 250 tisíc krychlových metrů materiálu, v lokalitě stavby bylo nutné odstřelovat také skalnatý masiv. Po dobu realizace v úseku dálnice D3 platí rychlostní omezení. Jde teprve o druhou stavbu podobného typu v Jihočeském kraji, na D3 v jižních Čechách slouží dosud jen oboustranná odpočívka u Mitrovic. (lep)