Meteorologové na středeční odpoledne a večer vydali další výstrahu před bouřkami a přívalovými dešti, která se týká především jihozápadní části kraje.

Přes den by mělo být podle meteoroložky budějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Markéty Augustinové polojasno. "Odpoledne a večer lze očekávat místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 25 až 28 °C, na horách 22 až 25 °C," uvedla. Vát bude slabý proměnlivý vítr, na východě kraje jihovýchodní vítr 1 až 4 m/s, který v bouřkách přechodně zesílí.

Zásahy hasičů u popadaných stromů na Dačicku v pondělí 20. června.
Silné bouřky a kroupy škodily v pondělí hlavně na Jindřichohradecku

Podle výstrahy není vyloučen ojedinělý výskyt silných bouřek doprovázených přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 mm, nárazy větru do 20 m/s (70 km/h) a menšími kroupami.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopením podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu. Zdroj: CHMÚ