K výkonné radě ODS totiž doputoval podnět, aby bylo zrušeno českobudějovické místní sdružení, které vede současný primátor města Juraj Thoma. Podle Kupky by se měli v nejbližší době záležitostí zabývat hlavní manažer strany Jan Kočí a první místopředseda ODS David Vodrážka. Kupka ale zároveň popřel informace, že by se kvůli tomu Vodrážka býval chystal na počátku týdne do Českých Budějovic. „Neměl plánovanou takovou cestu,“ zdůraznil Kupka k programu místopředsedy ODS.

Účelový nábor

Řešit se má problém, zda v primátorově sdružení nedocházelo k účelovému náboru členů. Juraj Thoma však takové názory odmítá a pro Deník v týdnu uvedl, že toto nařčení je důsledkem politických neshod, které má se svými stranickými kolegy Martinem Kubou a Břetislavem Kábelem. Thoma dokonce v této souvislosti hovořil o honu na svou osobu.

Závěry kontrolní komise oblastní rady ODS ale znějí v tom smyslu, že Thoma účelově nabral do svého sdružení několik desítek členů ze středních a západních Čech.

Podle Kupky se nyní čeká na to, až se Kočí a Vodrážka seznámí se závěry kontrolní komise oblastní rady a své stanovisko pak přednesou výkonné radě. Ta jediná může rozhodnout o tom, jestli bude nebo nebude Thomovu sdružení odebrána licence, čímž by prakticky zaniklo. „Ve finále rozhoduje o schvalování a odebírání licence místním sdružením výkonná rada,“ vysvětlil tiskový mluvčí ODS.

„Podnět výkonné radě mohou podat kontrolní komise, smírčí výbory oblastní rada i někdo jiný,“ naznačil Kupka, kdo všechno se může obrátit na výkonnou radu s podobným problémem.

Rozhodnutí o Thomově sdružení by mělo padnout v řádu týdnů. Novou licenci pro případně nově ustavené místní sdružení by znovu musela vydat výkonná rada, jako nejvyšší orgán politické strany mezi jednotlivými kongresy.

V souvislosti s pochybnostmi o Thomově sdružení se ale v médiích začalo spekulovat i o dalších místních sdruženích, která by mohla mít podobný problém s regulérností náboru členů. Zmíněno bylo například neplachovské sdružení, které vede čerstvý poslanec za ODS Václav Baštýř. „Nemáme žádný takový podnět k dispozici,“ uvedl však v této souvislosti Martin Kupka.

Podle Kupky je odebrání licence výjimečným krokem. V poslední době se událo kvůli podezřelému náboru členů u děčínského sdružení před loňským listopadovým kongresem ODS. „Tam byl nárůst členů ve stovkách lidí,“ konstatoval k děčínskému případu Kupka.

„Záměr je, co nejrychleji situaci zhodnotit,“ zdůraznil Kupka ohledně českobudějovického sdružení. To má podle informací Deníku necelých 90 členů. Oni, ani nikdo další z českobudějovické ODS, se k případu v současnosti nechce vyjadřovat. Oblastní rada totiž až do odvolání zakázala všem členům strany problém pro média komentovat.