Jedničkou kandidátky pro podzimní komunální volby bude za ODS Vladimír Brůha. Nynější předseda finančního výboru města, který je zastupitelem od roku 2006. Dvojkou bude Jana Menzelová, českobudějovická radní a třetí místo patří Petru Marošovi, který pracuje na krajském úřadu jako vedoucí odboru evropských záležitostí. Na nominaci, která vzešla ze sněmu se ale snesla kritika od bývalého primátora Juraje Thomy, který se na kandidátce neobjeví.

ODS doufá, že po volbách sestaví pravicovou koalici. "Nemůžeme předjímat, jak bude vypadat situace po volbách," uvedl k případným koaličním partnerům Vladimír Brůha. Naznačil ale že programově nejbližší by mohla být pro občanské demokraty strana TOP 09, případně Věci veřejné, obdobně jako na celostátní úrovni. "Záleží na programech," zdůraznil Brůha s tím, že i nezávislé kandidátky mohou nabídnout zajímavé partnerství.

Na čele kandidátky ODS jsou veřejnosti prakticky neznámé tváře. Ikona ODS v jižních Čechách Jan Zahradník je až na pátém místě. "Pan doktor Zahradník, pokud by chtěl, byl by jedničkou, on na tu nabídku nereflektoval," zmínil k obsasování postů na kandidátce českobudějovický radní a vicehejtman jihočeského kraje Martin Kuba. Dodal, že Jan Zahradník v současnosti dává přednost akademické kariéře a půdě Jihočeské univerzity. Postoj bývalého hejtmana zřejmě nezmění ani případný posun vpřed prostřenictvím preferenčních hlasů. "Sám jsem Jana Zahradníka vyzýval, aby vedl kandidátku," řekl k jednání městského sněmu ODS Vladimír Brůha. Připojil, že počítá s tím, že Zahradník se stejně posune nakonec po volbách díky preferencím na čelo. Přesto podle Brůhy Zahradník volebního lídra ODS ujistil, že v žádném případě nechce kandidovat na primátora.

K výsledku voleb zmínili lídři ODS, že neočekávají vítězství takové jako v posledních volbách, kdy měla strana 23 ze 45 mandátů. "Je zcela zřejmé, že nemůžeme zopakovat výsledek z minulých voleb. Přetahujeme se dnes o voliče s TOP 09. Bez ohledu na to jestli budeme mít 18, 15 nebo 14 mandátů, myslím si, že podstatné je využít náš koaliční potenciál," zdůraznil Brůha. Martin Kuba k tomu dodal, že ODS chce samozřejmě volby v tradičně modrém městě vyhrát a spoléhá hlavně na sílu týmu.

Bývalý primátor za ODS Juraj Thoma ale kandidátku, která vzešla z městského sněmu tvrdě zkritizoval. "Lídr kandidátky pro komunální volby byl předsedou regionální rady Martinem Kubou vytažen jako králík z klobouku přímo na jednání sněmu, bez ohledu na výsledky jednání sněmů místních sdružení," uvedl pro Deník Thoma. Sám přinesl za jedno z městských sdružení ODS na sněm návrh několika jmen na kandidátku, ale absolutně neuspěl. V konkurenci celkem pěti sdružení neměl šanci získat potřebné hlasy. "Veškeré rozhodování v českobudějovické ODS se v posledních týdnech děje kdesi stranou, v kroužku několika vyvolených, potají a podle toho, jak se zrovna někomu hodí. Jako příklad lze uvést mé odvolání z funkce primátora," řekl Thoma

Martin Kuba ale veškeré pochybnosti o sestavování kandidátky odmítl. "Volební sněm probíhal naprosto stejně, jako když se sestavovala kandidátka pro minulé komunální volby," zdůraznil Kuba s odkazem na to, že tehdy se dočela dostal Juraj Thoma. Kuba také připomněl, že v podobném demokratickém hlasování třeba v minulosti neuspěl ani někdejší primátor Miroslav Beneš. Kuba zmínil i to, že členové Thomova sdružení již od víkendu shánějí podpisy pro vlastní nezávislou kandidátku, i to údajně ovlivnilo průběh městského sněmu.

Thomovo sdružení si však za svými výhradami stojí a hlasování o kandidátce ODS se demonstrativně odmítlo účastnit a z městského sněmu předčasně jeho delegáti odešli. V těchto dnech pak začali sbírat podpisy pro nové politické hnutí Občané pro Budějovice. "Chceme do říjnových komunálních voleb postavit kandidátku pod vedením odvolaného primátora Juraje Thomy a složenou z lidí z nejrůznějších sfér českobudějovického společenského a občanského života. Je to jediná naděje, jak z vedení radnice vypráskat ODS ovládanou lidmi, jako je Dlouhý, Kuba, Kábele, Maroš a další. Protože bez naší účasti a úspěchu ve volbách i TOP 09 bude muset uzavřít koalici právě s ODS," uvedl k tomu jeden z organizátorů petice Milan Brabec.

Martin Kuba však v reakci na ataky ze strany Juraje Thomy a jeho sdružení konstatoval, že kritika současné kandidátky je kritikou kandidátky na které je Jan Zahradník a jiné známé tváře ODS. Kuba doplnil, že je to neustálé plivání po všech kolem a naznačil, že hlavním důvodem je neúspěch v nominaci pro novou kandidátku.

Pro komunální volby tedy ODS kromě TOP 09 přibude jako další možný soupeř třeba i zmíněná nezávislá kandidátka, pokud získá dostatek podpisů.

Komunální volby se budou konat v polovině října.