S návrhem, aby se na pořad jednání dostalo i hlasování o odvolání Podholy, vystoupil Vladimír Brůha, šéf zastupitelského klubu ODS. Podotkl také, že očekával, že s takovým návrhem vystoupí Podhola sám, anebo někdo z radniční koalice (OPB, ČSSD, TOP 09).

Koalice ale žádnou debatu o Podholovi nepřipustila. Hlasy většiny zastupitelů za ODS, dvou komunistů a jedné zastupitelky za TOP 09 totiž nestačily ani k tomu, aby se věc vůbec dostala na program jednání. Zbytek zastupitelů - hlavně z koalice, nezvedl pro tento bod ruku.

Budějovický primátor Juraj Thoma (OPB) k tomu konstatoval, že problém vznikl na úrovni kraje a v prvé řadě by se jím měla zabývat krajská koalice ČSSD a ODS. Zároveň Thoma očekává, že sociální demokraté věrohodně vysvětlí informace, které se objevily tento týden v médiích.

Již ve středu vydali představitelé radniční koalice společné prohlášení. V něm konstatují, že zpráva o možném tlaku Podholy na ovlivňování hodnocení projektů, které žádaly o dotace, je znepokojivá. Žádné jiné kroky ale zatím koalice nepodniká.

Petr Podhola se jednání zastupitelstva včera neúčastnil, od úterka je nemocný.

Evropské dotace

Podhola podle záznamu zveřejněného v médiích vyvíjel ještě jako tajemník hejtmana nátlak na bývalého ředitele Úřadu regionální rady Jihozápad Jiřího Trnku, aby zhruba 20 vybraných projektů firem spřízněných se sociální demokracií získalo evropskou dotaci. Bývalý tajemník jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) se podle záznamu v roce 2009 sešel s Trnkou a předložil mu seznam s projekty, které by měly, údajně na přání hejtmana,evropskou dotaci získat. Jenže sám Trnka, který si měl nahrávky pořídit, je vyšetřován policií kvůli podezření, že hodnocení projektů ovlivňoval.

Zimola, jenž by měl shodou okolnostína sjezduČSSD kandidovat na místopředsedu strany,se od kauzy distancoval s tím, že nikoho neovlivňoval a o zvýhodnění projektů nežádal. Celou situaci má v pátek vysvětlit vedení ČSSD.

Vladimír Brůha ale k celé kauze konstatoval, že podle jeho názoru může skončit jedině Podholovým odstoupením z funkce.