V okrese České Budějovice je alternativní trest obecně prospěšných prací (OPP) ročně uložen přibližně 200 lidem. V současné době mezi ně patří i 27letý Josef N. z Českých Budějovic, který dostal od soudu trest 400 hodin OPP za jízdu v opilosti a maření výkonu úředního rozhodnutí. Usedl totiž za volant v době, kdy měl zabavený řidičský průkaz.

Svůj trest si odpykává jako školník v jedné základní škole. „Radost z toho nemám, ale určitě je to lepší než jít sedět. Nejvíc mě štve, že nemám skoro žádný volný čas,“ popisuje. Chodí prý totiž i do normálního zaměstnání a veřejně prospěšné práce vykonává ve zbylém čase. „Opravuju třeba rozbité skříňky nebo měním prasklé žárovky, celkem nic složitého,“ říká odsouzený mladík.

V Ledenicích zaměstnávali už 12 odsouzených. S deseti byli spokojeni, dva svou práci ani nedodělali. Ale dva by podle starosty hned sami zaměstnali.

Vedle odsouzených ale mohou obce využít i nezaměstnané v rámci veřejně prospěšných prací. Zkušenost s prací nezaměstnaných mají například Trhové Sviny. Z evropských fondů město získalo na tyto účely ke konci roku 2010 už 502 000 korun a program bude pokračovat nejméně do dubna letošního roku. V zásadě město zaměstná lidi, kteří jsou momentálně vedeni jako uchazeči o zaměstnání. O mzdu se ale postará úřad práce.

V Trhových Svinech tak šetří na úklidu města nebo na opravách chodníků. Náklady na opravy pak třeba zahrnují pro radnici jen cenu materiálu. Nově položená dlažba tak město vyjde třeba na 400 korun za metr čtvereční, zatímco stavební firma by byla více než dvakrát dražší.

„K obcím, se kterými nejčastěji uzavíráme dohody na veřejně prospěšné práce, patří Týn nad Vltavou, Trhové Sviny, Borovany, Dříteň, Dražíč nebo Kamenná,“ vyjmenoval některé partnery českobudějovického úřadu práce Vladimír Brablec, vedoucí odboru trhu práce a poradenství. Celkem ze 109 obcí v okrese České Budějovice využila tuto možnost podle Brablece zhruba polovina. „Průměrný měsíční mzdový příspěvek činil v roce 2010 v okrese České Budějovice přibližně 10 000 korun na osobu,“ přiblížil další bod spolupráce Brablec.

Teď chtějí místa pro nezaměstnané vytvářet i České Budějovice a ve větší míře se plánují zapojit i do zaměstnávání odsouzených. Rada města už to schválila. „Zkoušíme, jestli to bude fungovat,“ uvedl primátor Juraj Thoma. Zájem nezaměstnaných o veřejně prospěšné práce ale byl v minulosti minimální. Thoma také upozornil, že ani organizace práce nebude u těchto programů jednoduchá.