První temelínský blok ČEZ plánovaně odstavil z důvodu výměny paliva 13. března.

Práce s jedním kontejnerem trvají necelých pět dní. Pod vodou zaváží odborníci devatenáct palivových souborů do každého z kontejnerů. Ještě pod vodou pak usazují vnitřní víko kontejneru. Už mimo bazén, ale stále na reaktorovém sále následuje odvodnění a vysušení kontejneru. „Během vakuového sušení se v kontejneru snižuje tlaku až na cca setinu atmosférického tlaku. Jenom vlastní vysoušení zabere necelý den,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín. Po provedení potřebných zkoušek těsnosti technici kontejner převáží do skladu použitého paliva, který se nachází v areálu elektrárny.

psychologický dopad karantény může být rozsáhlý a může mít za následek celou řadu duševních problémů od úzkosti a hněvu až po poruchy spánku, deprese a posttraumatickou stresovou poruchu.
Nepoddávejte se strachu. Prozradíme, jak bojovat proti špatným pocitům

Aktuálně je ve skladu obsazeno 46 z celkové kapacity 152 skladovacích pozic. Pod dohledem kamer Mezinárodní agentury pro atomovou energii zde budou kontejnery až 60 let. „Ve čtyřech kontejnerech je tak na ploše obývacího pokoje bezpečně a izolované od okolí uloženo palivo, ze kterého jsme vyrobili elektřinu pro roční spotřebu pětiny České Republiky,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Aktuálně jsou v provozu čtyři z šesti komerčních jaderných bloků v České republice. Dohromady kryjí přibližně třetinu české spotřeby. V odstávce pro výměnu paliva se nachází třetí blok v Dukovanech a ze stejného důvodu energetici 13. března odstavili i první temelínský výrobní blok.

Průběh odstávky prvního výrobního bloku Temelína zatím zásadně neovlivňují opatření k ochraně před šířením koronaviru. První preventivní opatření přijal ČEZ už na přelomu února a března a postupně je doplňuje a rozšiřuje. Konkrétně uzavřel infocentra, posílil hygienu, osobní schůzky nahradil skypovými konferencemi, upravil provoz jídelen a bufetů, pravidelně desinfikuje autobusy pro návoz zaměstnanců nebo všem zaměstnancům kontroluje u vstupu do elektrárny tělesnou teplotu. Pro provoz klíčoví zaměstnanci pracují v upraveném směnovém režimu. Místo původních šesti směn se nově střídají čtyři směny. Dvě směny zůstávají doma jako záloha.

Premiér Andrej Babiš (ANO)
Babiš slíbil dalších 15 tisíc pro OSVČ. Ti ale čekají netrpělivě na prvních 25