Ministerstvo zemědělství zahájilo v těchto dnech rozsáhlou kontrolu budějovického Budvaru. Hospodářské noviny v pátek uvedly, že ministr Petr Bendl chce v této souvislosti odvolat ředitele pivovaru Jiřího Bočka, údajně kvůli dlouholetým sporům o ochrannou známku Budweiser Bier. Mluvčí ministerstva Jan Žáček to ale popírá s tím, že výměna ředitele a personální otázky nejsou na pořadu dne. Konkrétní závěry prý Bendl udělá až po vyhodnocení výsledků šetření. Ty by měly být známy na konci března.

„V Budvaru naposledy proběhla kontrola před devíti lety. Primárně jde o hospodaření podniku a dobrou kvalitu právní ochrany známek, která je rozhodující pro celkovou hodnotu Budvaru jako národního podniku,“ vysvětlil Deníku mluvčí Žáček. Podle informací Hospodářských novin je jedním z možných kandidátů na post šéfa čtvrtého největšího pivovaru v zemi významný jihočeský podnikatel a místostarosta Hluboké Pavel Dlouhý. Ten ovšem podobné spekulace odmítá a tvrdí, že takovou nabídku od nikoho nedostal a rozhodně ani nedostane. Navíc by ji ani nepřijal. „Nepřijal bych ani teď ani v budoucnu funkci ředitele v žádném státním nebo národním podniku, ani v akciové společnosti se státní účastí,“ reagoval pro Deník Pavel Dlouhý.

Ředitel pivovaru Jiří Boček konkrétní výhrady ministra Bendla vůči své osobě nezná. Nevylučuje však, že za možnými snahami o jeho odvolání stojí někteří regionální politici. „Od doby jeho nástupu do funkce loni v říjnu jsem bohužel nedostal příležitost panu ministrovi osobně podat zprávu o stavu podniku, jeho hospodaření a strategii,“ řekl včera ředitel Budvaru Jiří Boček.

Podle poslance a bývalého člena dozorčí rady pivovaru Michala Doktora, může být nařízená kontrola pouhou záminkou k personálním změnám. Nedovede si prý totiž představit, že by mezi Budvarem a jeho zřizovatelem, tedy právě ministerstvem zemědělství, mohla existovat jakákoliv podstatná záležitost, o níž by zřizovatel nevěděl.

Rekordní prodej

„Ministr Bendl svým postupem přináší do fungujícího a dobře prosperujícího podniku chaos. Možné důvody jsou dva, aby útočil na svého předchůdce Fuksu nebo na celou vládu a její kontinuitu,“ argumentoval poslanec Doktor.

Podobně hovořil i jihočeský hejtman Jiří Zimola. Přiznal sice, že neví, nakolik jsou informace médií o možném odvolání ředitele pivovaru podložené věcnými důkazy, ale přesto jej celá záležitost velmi znepokojuje.

„Jednoznačně odsuzuji, že by se Budvar měl stát mocenským nástrojem ve vnitrostranickém boji mezi jednotlivými křídly ODS. Vnímám to jako velké nebezpečí a mám strach, že to celé směřuje k budoucí transformaci či dokonce privatizaci Budvaru,“ zdůraznil hejtman Zimola. Jiří Boček stojí v čele čtvrtého největšího pivovaru v České republice už 21 let. Pokud by byl skutečně odvolán, stalo by se tak navzdory tomu, že se podniku daří. Budvar loni prodal 1,32 milionu hektolitrů piva, což je meziročně o 5,5 procenta více. Pivovar tak zaznamenal druhý nejlepší výsledek ve své stošestnáctileté historii.

Lepší měl pouze v roce 2000, tehdy prodal 1,35 milionu hektolitrů piva. Meziročně loni podnik dosáhl také nárůstu tržeb o 1,9 procenta. Pro Budvar je důležitý export, loni vyvezl téměř polovinu své produkce.

Ministerstvo zemědělství již několik let plánuje transformovat Budvar na akciovou společnost. Ministr Bendl nedávno popřel, že by stát chtěl Budvar následně privatizovat.

To považuje za velkou chybu majitel agrochemického holdingu Agrofert a miliardář Andrej Babiš. Podle jeho informací jednala o prodeji Budvaru Američanům už Topolánkova vláda, a to prostřednictvím premiérova poradce Marka Dalíka. Obě strany se údajně dohodly na kupní ceně 30 miliard korun. To, že obchod nakonec nevyšel, považuje Babiš za velkou chybu. „Když stát nemá peníze, tak podnik prodat měl. Nevidím jediný důvod, proč by si ho měl nechávat. Tím, že si pan Boček teď nechal prodat pod nosem ochrannou známku, cena pivovaru se snížila. Podle mého to byl z jeho strany naprostý amatérismus,“ komentoval pro Deník Babiš.

Svého šéfa se naopak zastávají zaměstnanci pivovaru. Na příští týden připravují veřejné prohlášení na jeho podporu.

Autor: Pavel Kroupa s využitím ČTK


PODIVNOSTI KOLEM BUDVARU

Budějovický Budvar se podruhé v relativně krátké době ocitl v záběru mediální dělostřelby. Vyjdu-li z toho, že podnik – státní, je vlastněn tak trochu námi všemi, mohl bych se těšit a spoléhat na to, že ministerská kontrola započatá s takovým cirkusem má vést jedině k hájení našich zájmů, tedy i většímu prospěchu.

Zkušenost nabytá za řadu let v politice mě však vede k maximální obezřetnosti… Právě pro všelidovou formu vlastnictví je možné na adresu takového podniku napsat takřka cokoliv dobrého i zlého, tím spíše, je-li ten, kdo je z principu povinen zaujmout k takovým zprávám stanovisko – vedení podniku – zaměstnán jinými podněty.

Pro pořádek. Členem dozorčí rady pivovaru jsem byl jmenován 1. 9. 2007 ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem, odvolán pak 20. 12. 2011 ministrem Bendlem, prý proto, aby došlo k posílení zakladatelské funkce Ministerstva zemědělství.

V polovině ledna padaly z novin titulky s alarmujícím obsahem: „Anheuser-Busch koupil Budějovický měšťanský pivovar“, „koupí pivovaru získal konkurent Budvaru známky Budějovický a Budweiser“, „je ohrožen případný privatizační výnos z prodeje Budvaru“ … atd. Jednoznačně, autoritativně a opakovaně prohlašuji, že stát o tomto riziku věděl. Jako člen dozorčí rady jsem ministru zemědělství Gandalovičovi zpracoval analýzu rizik dalšího rozvoje pivovaru včetně oblasti známkoprávní ochrany. Funkční byl vlastně jen jediný možný model, efektivně spojit oba budějovické pivovary v jeden, napravit do jisté míry nešťastné historické rozhodnutí, a sice koupí. Koupí „malého“ pivovaru tím „větším“. Stát, zřizovatel – nikdo jiný, měl nařídit jednání a vydat rozhodnutí k tomuto kroku i s tím, že by na takovou transakci musel případně doplňovat podniku jeho zdroje, byť by celá akce měla spíše preventivní a zajišťovací charakter.

Jednání ministra zemědělství Gandaloviče byla přerušena pádem celé vlády … a mně jako daňovému poplatníku žijícímu a zvolenému v našem kraji zůstává v hlavě jisté rozčarování a podivnost svého druhu. Odhaduji, že součet nákladů vynaložených a škod evidovaných oběma pivovary ve vzájemných, zdůrazňuji vzájemných, bitvách v oblasti známkoprávních sporů již přesáhl alarmujících a zbytečných 150 mil. Kč…

Budějovický Budvar je unikátní jev. Neopakovatelnou a jedinečnou kontrolní i řídící roli – roli zakladatele, vykonává Ministerstvo zemědělství. To si také pravidelně listuje v řádných, ale také ve zcela mimořádných, podle mého soudu nesmyslných tabulkách a hlášeních… Výtky nyní vyslovované, ať už se týkají hospodaření – případně známkoprávních aktivit, prezentované v médiích, mi znějí naprosto neuvěřitelně. Nevzpomenu si totiž na žádné výrazné, zásadní vystoupení či kritiku zástupců zřizovatele na adresu managementu firmy…

Korunu všemu nasazuje hlasování Poslanecké sněmovny, kterým byl odmítnut můj návrh na zařazení bodu „Informace ministra zemědělství Petra Bendla k možnému průlomu ochrany a známkoprávní pozice Budějovického Budvaru, n.p., a postupu zřizovatele na zabránění ohrožení tržní ceny podniku“…

Mé doporučení zní:
1. Chce-li ministerstvo posílit svou zřizovatelskou pozici, úplně postačí, budou-li nominovaní na jednání dozorčí rady chodit – myslím tím všechny, a budou opravdu vykonávat své povinnosti.
2. Nemá-li zřizovatel v médiích vypadat jako naprostý hlupák a vlastními výroky snižovat cenu spravovaného podniku, úplně postačí, nastuduje-li historické dokumenty a svá vlastní stanoviska dříve vydaná.

Michal Doktor, člen rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR