Starosta Strakonic Pavel Vondrys (Slušnost a jistoty pro Strakonice, bývalý člen ODS – před komunálními volbami se strakonickým místostarostou Pavlem Pavlem vytvořili vlastní kandidátku): Velmi mě tato volba překvapila. Zejména v kontextu s tím, co všechno v souvislosti se jmenováním ministra vyplavalo v poslední době na povrch.

Starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka (ČSSD) ke jmenování Kuby ministrem uvedl:„Samozřejmě bývalému prvnímu náměstkovi hejtmana k této funkci blahopřeji a doufám, že to pro Jihočeský kraj přinese nějaká pozitiva. Nebude to mít v žádném případě jednoduché, protože program vlády, které on bude přímým účastníkem, je velmi komplikovaný a je složité některé návrhy obhajovat před veřejností.“

Miroslav Krejča - senátor za obvod č. 12 (nezařazený, z ČSSD vystoupil): S Martinem Kubou jsem se několikrát krátce setkal osobně, několikrát jsme si telefonovali . Samozřejmě jsem sledoval nominace na post ministra průmyslu o obchodu a jako mnozí zvažoval, který z kandidátů by byl největším přínosem. Plně akceptuji, že je to v kompetenci premiéra a parlamentní strany, které tento rezort na základě koaliční smlouvy přísluší. Já bych sice spíše preferoval přístup odborný, než politický, ale od ministra jakéhokoli rezortu se očekává především to, že bude schopný a komunikativní manažer a nekompromisní a spravedlivý šéf úřadu. Takže novému panu ministrovi přeji pevné nervy, správná rozhodnutí, dobré rodinné zázemí a spolehlivé a kompetentní spolupracovníky. Věřím, že z Prahy získá poněkud jiný úhel pohledu např. na takové zásadní témata, jako je páteřní dopravní infrastruktura, než jaký úhel pohledu k tomu měl z Českých Budějovic. A že bude objektivněji hodnotit význam připravené a investičně řádově nižší rychlostní komunikace R4 v kontextu s nepřipravenopu a investičně řádově náročnější dálnicí D3.

Rudolf Vejskrab (ČSSD), krajský zastupitel a českokrumlovský radní:„Co se stranické linie týče, jmenování Martina Kuby ministrem komentovat nechci. Ale musím říct, že projekt Optimalizace autobusové dopravy Jihočeského kraje, který měl právě Kuba na starosti, je dobrým projektem. Povedl se. Zatím se zavedl v okolí Milevska, v příštím roce by se měl zavést i na Českokrumlovsku a Kaplicku. A vypadá to, že se k němu připojí i v jiných regionech. Tento projekt jsem i dokonce podpořil.“

Senátor Pavel Eybert ODS: Jsem rád, že se premiér rozhodl, že konečně bude mít ODS ministra z Jihočeského kraje. Osobně panu Kubovi přeju, ať se mu v nové funkci daří, protože to bude republika potřebovat.

Poslanec Jan Babor ČSSD: Jako Jihočech jmenování pana Kuby vnímám pozitivně. Znám ho z krajského zastupitelstva, takže vím, že mluví vždy racionálně a že je to pracovitý člověk. Věřím, že se ve vládě uplatní a že premiér vybral dobře.

Starosta Tábora Jiří Fišer T2020: Neočekávám, že by jmenování pana Kuby mělo nějaký vliv na Tábor, to spíš možná na velké podnikatelské hráče v regionu. Já osobně bych ale jako projektant ministra zdravotnictví dělat nešel.

Jan Váňa, předseda OS Jindřichův Hradec ODS: „Odchod Michala Doktora považuji za obrovskou ztrátu pro ODS. Poslanec Doktor dělal svou práci vždy na výbornou, po jindřichohradeckém okrese je vidět, jak pozitivní a kladnou stopu zde zanechal. Byl pro okres obrovským přínosem. Je to chyba, která oslabila pozici ODS.“

Bývalý primátor Českých Budějovic a někdejší místopředseda ODS Miroslav Beneš nechtěl jmenování Martina Kuby ministrem vůbec komentovat.

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) neočekává, že by mělo mezi Jihočeským krajem a vládou dojít k nějakému pnutí, když se zastánce dostavby Temelína Martin Kuba stal ministrem průmyslu a obchodu a kraj přitom upozornil, že jeho podpora vůči Temelínu je podmíněna dokončením dálnice D 3 v jižních Čechách. "Nemyslím si, že by mělo po vstupu Martina Kuby do vlády dojít k nějakému pnutí mezi Jihočeským krajem a vládou ohledně dostavby Temelína. I když moje stanovisko je, že pokud nebude v jižních Čechách dokončena dálnice D3, tak se bezvýhradná podpora dostavby Temelína zestrany kraje změní v podporu výhradnou. Z prohlášení Martina Kuby ještě jako vicehejtmana cítím, že bude podporovat obě akce, stejně jako já je podporuji. Je na vládě, aby pro to vytvořila podmínky. Vláda to nepopřela a ministr dopravy řekl, že do roku 2017 tu dálnici mít budeme. Věřím, že Martin Kuba ve své stávající funkci bude na tyto věci dohlížet a podporovat je."

Jan Milaberský, místopředseda místního sdružení ODS v Lomnici nad Lužnicí:"Bohužel jsem s Michalem Doktorem zatím nemluvil, takže nic bližšího nevím. Mám zatím informace jenom z médií."

Jan Zahradník, bývalý hejtman Jihočeského kraje, člen ODS: Za prvé musím říct, že jsem rád, že po mnoha letech má jihočeská ODS ministra. Myslím, že parlamentní volby na jihu Čech dopadly pro naší stranu slušně, takže bychom měli mít zástupce ve vládě. Nám v regionu to ale způsobí i malý problém, protože pan doktor Kuba opustí post vicehejtmana a ODS bude muset najít někoho jiného. Je to totiž funkce, která podle koaliční smlouvy patří ODS.

Zbyněk Toman, předseda místního sdružení ODS Český Krumlov: Jsem přesvědčen o tom, že jmenování Martina Kuby na post ministra průmyslu a obchodu bude mít určitě přínos pro celý region. Za tu dobu, co ho znám, vím, že je to maximálně pracovitý člověk. Odchod Michala Doktora mě mrzí. Překvapilo mne to. Abych se přiznal, čekal jsem, že to celé dopadne úplně opačně. Ale asi to byl nějaký poslední hřebíček. Když už jsme neměli z Českého Krumlova poslance, měli jsme alespoň Michala Doktora, který nám mnohokrát pomohl.

Lítost nad odchodem Michala Doktora z řad ODS vyjádřil i 1. místopředseda senátu Přemysl Sobotka. „Je to dobrý politik, je mi líto, že udělal tento krok. Nechápu jeho prohlášení ohledně nedůvěry vedení strany, myslím, že je to subjektivní pocit pana Doktora. Pokud ale splní svůj slib, že podpoří důležitá rozhodnutí a bude nadále podporovat reformní úsilí vlády, nevidím odchod Michala Doktora z ODS do budoucna jako problém,“ míní Sobotka.

Ten také nesouhlasí s tvrzeními, že jmenováním Martina Kuby do funkce ministra se v souvislosti s ODS mluví o zákulisních praktikách a kmotrech. „To slovo nemám rád, zmíněná tvrzení najsou založena na reálných faktech, ale na dojmech. Vliv některých lidí se přehání. Jsem přesvědčen, že vedení ODS v čele s Petrem Nečasem dělá vše pro odpoutání se od kmotrů,“ zdůraznil Sobotka, jenž výběr Martina Kuby na post ministra chápe jako dobrou volbu a samotného nového ministra hodnotí jako konstruktivní osobnost.

Luboš Průša, ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje , bývalý starosta Písku, 2010 vystoupil z ODS a kandidoval do zastupitelstva za SNK ED.: „Dost mě to překvapilo, zároveň to ale dokážu díky své zkušenosti pochopit.“

Jan Bauer, poslanec parlamentu za ODS: Martin Kuba má podle mého všechny předpoklady, aby tuto významnou manažerskou funkci úspěšně zvládnul. Přeji mu férové a pracovité spolupracovníky a také hodně štěstí. Všechny pány, jejichž jména se objevovala mezi možnými kandidáty na post ministra průmyslu a obchodu, osobně znám. Myslím, že i kdyby se pan premiér rozhodl pro kohokoliv z nich, tak bych řekl něco podobného. Pod všemi jmény jsou lidé, kteří už mají něco za sebou a mohli by takovou funkci úspěšně zvládnout. Já jsem z Michalem Doktorem ještě nemluvil, nemohu to příliš komentovat. Musí nastat situace, že si společně sedneme jako jihočeští poslanci za ODS. Jinak samozřejmě platí, že jde o jeho osobní rozhodnutí. Mě osobně tohle rozhodnutí netěší, ale má na to plné právo. Pokud jsem ale dobře pochopil, tak Michal Doktor uvedl, že je připraven podporovat volební program ODS a hlasovat společně s vládou. My se to mu nebudeme vyhýbat a bude mu i dále nabízet spolupráci. Mě osobně jeho odchod mrzí o to víc, že jsme spolu tvořili mnoho let jak ve sněmovně, tak při volebních kampaních tým.

Jiří Vejvoda, předseda prachatické organizace ODS: Vystoupení Michala Doktora z ODS je pro mne velkým překvapením. V pondělí proběhl regionální sněm ODS v Českých Budějovicích za účasti Michala Doktora. Michal Doktor zde v diskusi vysvětloval a obhajoval několik reformních návrhů, zejména změnu zákona o rozpočtovém určení daní pro obce. Vystupoval jako poslanec ODS, který pro prosazení našich návrhů udělá maximum. Z jeho úst nezazněla žádná zásadní nespokojenost s politikou ODS. O to je jeho vystoupení ze strany překvapivější. Mohu se jen dohadovat, že za jeho rozhodnutím je momentální zklamání z nejmenování jeho osoby ministrem průmyslu a obchodu. Nebo i uvědomění si určité izolovanosti v rámci ODS, která se poprvé projevila při sestavování kandidátky před volbami do poslanecké sněmovny.

Místostarosta Strakonic Pavel Pavel (Slušnost a jistoty pro Strakonice), který opustil strakonickou ODS pře loňskými komunálními volbami, řekl ke kroku Michala Doktora jediné: „Je to jeho rozhodnutí. Ale jak ho léta znám, jistě pečlivě zvážil všechny okolnosti svého kroku,“ dodal.

Komentář Richarda Vlasáka: Rozhodnutí pana premiéra

Martin Kuba, to je, oč tu běží! Hamletovský povzdech na rtech ministerského předsedy prozrazuje dilema mezi rolí lídra státu a lídra strany. Jihočeští souputníci jsou dlouhodobě oporou Petra Nečase. Stojí za připomínku, že to byli právě oni, kteří spolu s jinými, svrhli Topolánka z čela strany, Nečasovy první kroky při volební kampani vedly na Hlubokou. Nečas, ve snaze zajistit si hezkou tvář před veřejností, sice naoko odmítal Martina Kubu jako místopředsedu ODS, ale loňské sněhy odtály a v boji o prodloužený mandát stáli Jihočeši jako jeden muž za premiérem. Ten kdysi sliboval, že zatočí s korupcí, jak jen bude moci. Martin Kuba se stane ministrem průmyslu a obchodu, Nečas nejhorším premiérem v našich dějinách, potvrdil pověst loutky v rukou jihočeského kmotra.

Někdejší vyjádření Michala Doktora v Událostech, komentářích šlo číst jednoznačně jako vyjádření loajality. Doktor, parafrázujeme-li jeho slova, řekl, že se odevzdává rozhodnutí premiéra. Nevadilo mu ani místo ministra, ani místo v čele kandidátky jihočeských modrých. V prvním případě by se na ministerský post konečně dostal odborník a vzácná výjimka potvrzující pravidlo by byla na světě. Ovšem, co by pak bylo s Martinem Kubou? Už v jednom případě se k němu blížilo přijetí u Otce zakladatele, chcete-li prezidenta republiky, který ministry na návrh šéfa vlády jmenuje, ale rozhodný odpor Miroslava Kalouska zabránil Nečasově blamáži. Ministr financí a zároveň místopředseda TOP 09 si tehdy spočítal, že vláda, jejímž členem by byl Martin Kuba by rázem ztratila zbytek pelu nevinnosti, pokud ještě o něčem takovém lze v případě současné pravicové koalice mluvit. Vychytralý Kalousek si zároveň uvědomil, že Kuba v čele kandidátky ODS je snadným soupeřem v podzimních krajských volbách, ať již on sám bude v pozadí chystaného starostenského uskupení nebo pouze kandidátky TOP 09. Ovšem „Nečasova“ vůle všechny kalkulace strážce pokladny přebila. Co teď bude s Doktorem, uvěří někdo na podzim, že je ODS jiná, lepší, férovější? S Kubou jako ministrem? Těžko.

Nečasovi jednoduchou aritmetiku netřeba vysvětlovat, ale zavázanost Jihočechům je faktem, který zvítězil nad zbytkem logiky. Není žádným tajemstvím, že mezi Doktorem a zbytkem vrcholných jihočeských členů ODS panuje dlouhodobé napětí. Panu premiérovi můžeme jen přát hezké sny na politickém hřbitově. Důvěru občanů zleva i zprava ztratil, jeho vláda není proti korupci, ale jejím synonymem.