„Již od nepaměti uctívali lidé přírodní síly a oslavovali důležité předěly v roce. Jedním z nich je bezesporu čas slunovratu,“ přiblížila důvod pořádání slavnosti Klára Brichcínová ze společnosti Bazilika. „Dnešní doba nám nedává mnoho příležitostí k zastavení a prožití těchto jedinečných chvil. Naší Svatojánskou slavností chceme tenkou nití navázat na pradávné zvyky,“ dodala Brichcínová. Akci podpořil i magistrát města.


Odpolední program v areálu bývalého solního skladu a na nábřeží měl patřit dětem. Večer už se čekalo na příjezd krále lesních duchů Oberona a ohňové gejzíry, které měly provázet „královské“ setkání s královnou elfů.


Světelné efekty se připravovaly už odpoledne. „Připravujeme barokní ohňostroj. Gejzíry a fontány. Nic, co by létalo do vzduchu,“ komentoval omezení daná prostorem Zdeněk Štěpánek. S kolegou Jiřím Honcem přijeli ohňový rej přichystat z Českého Krumlova. „Používáme různé pyrotechnické směsi i barvy do zlatova, do červena, do modra,“ doplnil Honc. „Je to takový hodně malý ohňostroj, děláme ho spíše ze známosti. V Krumlově, na Slavnostech pětilisté růže, bude mnohem větší,“ zdůraznil Honc.


V c. k. Solnici čekaly na příznivce „magického“ slunovratu hudba a tanec v kouzelné noci až do rána.

OBERON PLUL S TITANIÍ. Král Oberon a královna Titanie připluli i se svými družinami. Foto: Deník/Jaroslav Sýbek