V současnosti sídlí v barokním objektu pobočka Národního zemědělského muzea, která nabízí návštěvníkům například expozice lesnictví a rybářství.

„Provozovali bychom zde zemědělské, rybářské a lesnické muzeum a také vzdělávací středisko, zaměřené zejména na ochranu přírody a lesní hospodářství,“ uvedl k záměru kraje hejtman Jan Zahradník. V případě převodu by tedy měl zámek dále sloužit jako muzeum a také jako vzdělávací středisko.

Jedním z argumentů, kterým kraj zdůvodňuje zájem o někdejší schwarzenbergský lovecký zámek, je snaha o zvýšení návštěvnosti objektu a jeho lepší propojení s vedlejší zoologickou zahradou Ohrada. Ta už dnes využívá k administrativním a dalším účelům část zámeckých prostor. Zoo, jejímž zřizovatelem je právě kraj, má vyšší návštěvnost než muzeum.

Nejvýznamnější akcí v loveckém zámku jsou Národní myslivecké slavnosti, kterých se letos zůčastnil rekordní počet návštěvníků, kolem 17 000 lidí. Konají se zde ale i koncerty, krátkodobé výstavy a další akce.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič se včera převodu zámku při jednání s jihočeským hejtmanem nebránil. „Využití areálu bude kraj určitě umět přivést na vyšší úroveň,“ řekl ministr, pod něhož Národní zemědělské muzeum spadá. „Samozřejmě, pokud by k převodu došlo, je nutné zachovat nedělitelnost sbírek, která je daná zákonem a najít vhodné místo pro umístění depozitáře,“ zdůraznil Gandalovič.

Ředitele hlubocké pobočky NZM Martina Slabu se včera Deníku nepodařilo zastihnout, protože je na dovolené v zahraničí a pracovníci NZM v Praze reagovali na dotaz redakce v tom smyslu, že se k celé záležitosti muzeum nebude vyjadřovat.