Kdy lze pozorovatV Českých Budějovicích bude možné zatmění sledovat v pátek 20. března od 9.35 do 11.55 hodin.

Kolem tři čtvrtě na jedenáct bude Měsícem zastíněna maximální část Slunce – 73 procent.

Další částečné zatmění Slunce se uskuteční 12. srpna 2026.

Přímo ve škole budou budou mít možnost pozorovat zatmění Slunce třeba studenti českobudějovického Gymnázia J. V. Jirsíka. „Na školním dvoře bude jedna z našich tříd zatmění celou dobu pečlivě sledovat a zaznamenávat jeho jednotlivé fáze. Další pozorování pak umožníme žákům přímo ze tříd při vyučovacích hodinách, nebude k tomu chybět samozřejmě ani odborný výklad," prozradil plány ředitel gymnázia Jaroslav Pustina.

„Naše studenty ale informujeme také o tom, jak správně a bezpečně zatmění Slunce pozorovat. Důležité totiž je aby nezapomněli při pozorování chránit své oči třeba speciálními brýlemi," doplnil.

Původně tady prý uvažovali, že by si na pozorování zatmění Slunce vzali i školní hvězdářský dalekohled. „Ten ale raději nepoužijeme, je totiž určený pouze pro sledování noční oblohy. Při pozorování zatmění Slunce by se mohl 
poničit, což bychom samozřejmě nechtěli," vysvětlil ještě ředitel gymnázia.

To, jak Měsíc částečně zakryje Slunce, budou pozorovat také někteří studenti českobudějovického Gymnázia Jírovcova. „Dvě třídy vyrazí do budějovické hvězdárny, pozorovat tento jev s odborníky," řekl ředitel gymnázia 
Pavel Kavřík.

Podobně do hvězdárny vyrazí nejspíš i zájemci z některých tříd českobudějovického Gymnázia Česká.

Právě v českobudějovické hvězdárně bude možné pozorovat páteční zatmění Slunce speciálním dalekohledem. Už tradičně se na tento jev chodí dívat desítky lidí.

Vážení předplatitelé Deníku, v pátek, kdy bude viditelné částečné zatmění Slunce, se s námi můžete vydat do Hvězdárny a planetária České Budějovice. Sejdeme se v 10.30 hodin před planetáriem. Pokud bude jasné počasí, spatříte zatmění Slunce prostřednictvím dalekohledu hvězdárny.

Následovat bude asi hodinový program v planetáriu, který pro vás připravili zdejší astronomové. Ten se uskuteční, 
i kdyby výhled na Slunce zakryla oblačnost.

Jste-li členy programu ABO BONUS, hlaste se prostřednictvím webových stránek 
www.mojepredplatne.cz. 
Nabídka platí do vyčerpání kapacity.