„Soutěží se ve dvou hlavních věkových kategoriích. Mladší žáci od 6 do 11 let a starší žáci od 11 do 15 let. Účastní se také jedna přípravka, což jsou děti od 4 do šesti let. Všechny závodníky, kterých je celkem téměř 300 z celého okresu čekají dvě disciplíny. Požární útok a štafeta dvojic. Trať i úkoly mají všichni stejné,“ uvedl vedoucí mladých hasičů Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Olešník a člen českobudějovické Okresní odborné rady mládeže Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Vladimír Zibura.

Mladí hasiči se o body do Českobudějovického dvojboje, jehož závěrečné kolo se uskuteční v sobotu 14. září v Ohrazeníčku, „rvali“ jako lvi i přes nepřízeň počasí. Mokrý, i když skvěle upravený, terén v olešnickém sportovním areálu téměř nepřetržitě zkrápěl déšť. Prvenství ze 14. ročníku Olešnického dvojboje si v konkurenci devatenácti týmů starších žáků nakonec odváželi mladí hasiči ze Srubce. Za nimi se umístili celky Zlivi I. a Strážkovic.

Klání sedmnácti družstev mladších žáků ovládl tým Miletín II. před druhým Lišovem a třetím Olešníkem. Kategorii přípravek samozřejmě „vyhrál“ jediný zúčastněný celek ze Střížova.

Dobrovolným hasičům se v Olešníku dlouhodobě daří. „V současné době máme více než 160 členů. Další přibližně dvě desítky jich registruje SDH Chlumec,“ poznamenal starosta SDH Olešník Stanislav Kuboušek.

Obec má spolu se svými dvěma místními částmi, Chlumcem a Novou Vsí, cirka 800 obyvatel. Její sbor dobrovolných hasičů je tak jedním z nejpočetnějších v okolí Jaderné elektrárny Temelín. Hasičem je tak téměř každý čtvrtý obyvatel obce. Ve zdejším sboru lze nalézt celé rodiny napříč všemi věkovými skupinami a bez ohledu na pohlaví.

„Obec a hasiči jedno jest. Navzájem si vycházíme vstříc a spolupracujeme. Důležité je, že se na ně můžeme vždy spolehnout. Ve sboru máme 25 dětí, což je i skvělým příslibem do budoucna. Zájem nejmladších je do značné míry výsledkem práce vedoucího mladých hasičů Vladimíra Zibury, který je učitelem a od 1. září také ředitelem naší základní školy,“ zdůraznil starosta Olešníku Milan Kotýnek.

Připomněl, že v minulých letech se díky podpoře Jihočeského kraje a Jaderné elektrárny Temelín obci podařilo výrazně zkvalitnit vybavenost zásahové jednotky i celého sboru dobrovolných hasičů. Například v závěru roku 2014 obec dokončila modernizaci a rozšíření požární zbrojnice. Na její rekonstrukci a dostavbu za přibližně 3,6 miliónu korun získala milión od ČEZ a 250 tisíc korun od Jihočeského kraje. Vedle toho pravidelně čerpá příspěvky Skupiny ČEZ v rámci Oranžového roku na podporu sportovních, kulturních a společenských aktivit v obci, tedy i na závody hasičů.

Petr Pokorný