Rok od zavedení městské vyhlášky se názory na její přínos různí. Zatímco vedení města je přesvědčeno, že pomohla, hospodští a někteří obyvatelé si myslí, že se situace příliš nezměnila.

O co jdeTýnští zastupitelé před rokem přijali vyhlášku omezující provozní dobu restaurací na Hlineckém sídlišti. Reagovali tak na dlouhodobé stížnosti tamních občanů. Proti se postavili provozovatelé barů. Podle nich nestojí za problémy návštěvníci barů, ale lidé vysedávající na lavičkách před paneláky.

Podle starosty města Milana Šnorka městská vyhláška zafungovala. „Z ohlasů strážníků i lidí ze sídliště soudím, že se situace na Hlinkách zklidnila," hodnotí starosta. Doplňuje, že představitelé města už povolili několik výjimek, díky nimž mohli provozovatelé pohostinských zařízení nechat svou provozovnu otevřenou o něco déle.

Hostinští se už v době schvalování proti vyhlášce bouřili. S argumentem, že noční klid ruší hlavně lidé popíjející na lavičkách před bary a ne návštěvníci provozoven. „Zkrácení provozní doby nás omezilo a projevilo se i na tržbách, nepořádek je tu přitom pořád stejný. Problém vidím spíš v lidech, kteří v noci vysedávají venku," myslí si Petr Kodad z Klondike baru.

Problémy s hlukem řeší i komise rady města pro revitalizaci sídlišť. „Situací se stále zabýváme. Od svědků i městské policie víme, že bary vyhlášku porušují," říká předseda komise Pavel Boček.

Sídliště se s hlukem potýká dál

Spor o klidný spánek se v Týně nad Vltavou vleče dál. Pět barů sídlících v kulturním domě na Hlineckém sídlišti sice už rok zavírá dříve, hlasy rozléhající se mezi domy ale podle provozovatelů patří hlavně skupinám popíjejícím na náměstí Mládeže mezi panelovými domy.

Podle předsedy komise rady města pro revitalizaci sídlišť Pavla Bočka je vyhláška omezující otevírací dobu neúčinná. Do budoucna se prý musí najít jiné řešení. Jedním z návrhů bylo přesunutí stanice městské policie přímo na Hlinecké sídliště.

Na vznik nového pracoviště v prostorech, které by si muselo město pronajmout, ale chybí finance. „Problémem je i nedostatečný počet strážníků, kteří by v současné době nebyli schopni zajistit noční služby," vysvětluje vedoucí městských strážníků Martin Macháček.

Přijetí vyhlášky provázely velké emoce. Petici žádající omezení rušných barů podepsalo přes sto místních obyvatel. Majitelé restaurací se zkrácením otevírací doby souhlasili, navrhovali však podle nich mírnější řešení než to schválené zastupitelstvem. Návrh posbíral přes šest set podpisů, přesto se na zastupitelstvu podpory nedočkal.

Po roce platnosti vyhlášky se podle velitele městských strážníků situace mírně zlepšila. „Ubylo stížností obyvatel sídliště i výjezdů k případům. Problémem jsou stále hlavně lidé přecházející z baru do baru nebo vysedávající s alkoholem na lavičkách," říká.

Sporná tak stále zůstává otázka, zda s hlukem může něco udělat omezení barů. Ze strany hostinských je jediným možným řešením přísnější kontrola vynášení skla před provozovny. To potvrzuje i předseda revitalizační komise, podle kterého je v řešení i zrušení vyhlášky. „V následujících měsících vyhodnotíme, nakolik je současné řešení účinné, a podle tohoto výsledku budeme dále postupovat," doplňuje Pavel Boček.

Někteří obyvatelé sídliště jsou s omezením otevírací doby spokojeni. „Nevidím nic špatného na tom, že hospody zavírají před půlnocí," říká jeden z místních Jan Porod. Podle něho se po sídlišti často pohybují podnapilí lidé, kteří berou Hlinky za poslední noční štaci. „Bydlím sice od barů dál, ale je nepříjemné tudy pak chodit s dětmi do školky a muset se vyhýbat rozbitým půllitrům a jinému sklu, které tu po noci zbylo," dodává.

AUTOR: BARBORA SMUDKOVÁ, TOMÁŠ FIŠER