Šok z výzvy exekutora mohou zažít nejenom skuteční dlužníci, ale i lidé, kteří mají své finance v pořádku. Nedávno se o tom přesvědčili i manželé z Prachaticka, kteří se s Deníkem podělili o nemilou zkušenost. Na jejich chatě v Rohanově se objevila výzva exekutorského úřadu Klatovy s výhrůžkou, že objekt bude otevřen.

Špatná zpráva

„Odjíždíme pravidelně v neděli z naší chaty a vracíme se zpět až v pátek na víkend. Tentokrát jsme měli štěstí, že se manžel pro něco musel v týdnu vrátit. Jinak by možná už v pátek přišel zámečník a násilím chatu otevřel, aby si exekutor mohl odnést cokoliv z našeho majetku,“ vypráví paní V., jejíž jméno redakce zná, ale na její přání ho nebude zveřejňovat.

„Když se manžel v úterý z chaty vrátil, jen mi řekl: Asi nebudeš mít moc radost, a ukázal mi to, co sundal ze dveří. Zastavilo se mi srdce. Exekuce, a u nás? Krve by se ve mně nedořezal. Nemohla jsem ani vnímat všechna písmena. Teprve za chvíli jsem byla schopná přemýšlet, o co vlastně jde. Že musí jít o omyl, mi bylo jasné. Věřila jsem, že se to vysvětlí.“

Na druhé straně tištěné výzvy je dopsáno modrou propisovací tužkou: Barák bude otevřen (zámečníkem). Bude provedený výkon exekuce.

Kdo pochybil?

Na výzvě je uvedeno jméno dlužníka a obec Rohanov s číslem popisným. Dům s tímto číslem popisným však patří manželům, kteří nemají o totožnosti muže uvedeného jména žádné netušení.

Není a nikdy nebyl u nich ani hlášen.

Jak se tedy výzva k exekuci dostala na chatu? Kdo pochybil?

„K případu vám nic nepovím,“ zareagoval Štefan Tichý z exekutorského úřadu v Klatovech, jehož jméno s telefonem jsou na výzvě uvedeny. „Obraťte se na vedení.“

Odpověď z vedení byla ale stejná. „Nebudeme se vám k ničemu vyjadřovat,“ zněl hlas sekretářky v telefonu po domluvě s vedením klatovské kanceláře exekutora Dalimila Miky.

Tisková mluvčí Exekutorské komory České republiky Monika Zajícová je však vstřícnější.

„Vykonavatel vylepil výzvu na nemovitost, jejíž adresa odpovídala údajům, které měl k dispozici. Bohužel se až později ukázalo, že v dané lokalitě jsou blízko sebe dvě obce se stejným názvem Rohanov, navíc v jedné z nich jsou dokonce i dva domy se stejným číslem popisným,“ vysvětluje Monika Zajícová.

„Šlo o nešťastnou shodu okolností, kterou můžete jen těžko předjímat. Navíc obec je velmi řídce osídlená a vykonavatel se ani neměl koho zeptat. Byl uveden v omyl a bohužel se spletl. Majitelé chaty skutečně nemají s dlužníkem nic společného,“ pokračuje mluvčí exekutorů.

„Práce vykonavatele se občas podobá detektivní práci a najít dlužníka je někdy velmi těžké. Adresy pobytu získáváme od různých institucí, například od zdravotní pojišťovny, policie nebo třeba od mobilního operátora. Vylepení výzvy ještě není právní úkon. V případech, kdy si nejsou exekutoři jistí, čekají, až se jim majitel objektu ozve, aby si všechno vyjasnili. Majitelé chaty se skutečně ozvali a vykonavatel se jim za svůj omyl omluvil,“ doplňuje Monika Zajícová.

Ostuda u sousedů

A co k omylu exekutora dodávají majitelé chaty, kterým hrozila exekuce?

„Na celé věci mi vadilo nejvíc to, že kolem chaty chodili sousedé a viděli vylepený papír od exekutora. Nechci ani domýšlet, co si o nás pomysleli,“ kroutí hlavou čtenářka Deníku.

„Nepřeji to nikomu, je to pocit nanic. Exekutor, než vylepí takový papír, by se měl pořádně dopátrat, zda je na správném místě, případně rovnou podle katastru kontaktovat majitele. Mnoha nepříjemnostem by se dalo předejít,“ myslí si paní V., která by podobné pocity již víckrát zažít nechtěla.