22.00 - Volební místnosti jsou uzavřeny, první den voleb skončil.

21.50 - První den voleb do Poslanecké sněmovny se na Českobudějovicku obešel bez jakýchkoliv problémů. "Žádný zádrhel nikdo nehlásil," potvrdila Lucie Škodová ze správního oddělení Krajského úřadu Jihočeského kraje. Doplnila, že první odhady celkové volební účasti budou známy v sobotu dopoledne.

21.27 - V Žáru odbavili již tři lidi s voličským průkazem, zřejmě turisty nebo chalupáře. Dohromady tady do volební místnosti zavítalo asi 30 % voličů, místní komisaři předpokládají, že v sobotu volební účast vzroste ještě o deset procent. To by bylo přibližně stejně jako v prvním kole prezidentských voleb. "Že sedíme v pátek a sobotu ve volební komisi, nám líto není. V pondělí je svátek, a tak si ještě dostatečně odpočineme," shodli se členové žárské volební komise.

21.10 - Sportovní trofeje dělají společnost členům volební komise v Rejtech. Volební místnost je tady totiž v kabinách místního fotbalového hřiště. Aby komisařům závěr prvního volebního dne rychleji ubíhal, uvařili si kávu, dali si něco malého na zub a začetli se do detektivek. V Rejtech zatím odvolilo 20 procent oprávněných voličů, předsedkyně zdejší komise Jaroslava Stodolovská odhaduje, že volební účast se ještě zvedne. "Počítám, že dost lidí přijde v sobotu ráno a dopoledne, když vyrazí na nákup."

20.46 - Ve volebním okrsku číslo 1 v Trhových Svinech přesáhla účast 34 procent. Člen komise Jan Steinbauer si troufá odhadnout, že konečná zde bude 69,5 procent. „Svinenští jsou poctiví voliči. Nevadí ani to, že je prodloužený víkend. Tady máme krásnou přírodu, takže nemají důvod odjíždět jinam," doplnil.

20.36 - Rovná stovka voličů z celkového počtu 272 přišla odvolit do Schwarzenberského špitálu v Lišově, kde sídlí volební okrsek číslo 1.

20.15 - Ve volební místnosti v českobudějovické Základní škole Matice školské už členové komise odbavili přes 40 procent oprávněných voličů. Teď sem s většími prodlevami přicházejí jen jednotlivci.

19.45 - V okrsku 56 na českobudějovickém sídlišti Máj odvolil Milan Sirovátka. „Volby se mi letos zdají takové uvolněné, jako by si lidé mysleli, že se něco změní k lepšímu," poznamenal Milan Sirovátka, jenž přijel odvolit společně s manželkou ze zahrádky. „Zase se tam vracíme, máme hodně práce a kromě jiného na zahradě i moštujeme. Mošt už teď bude sladký, protože ovoce je dobře vyzrálé."

19:25 - Prostor u sportovní haly v Budějovicích je již uzavřen, omezení se týká přilehlého parkoviště okolo haly. Zítra zde bude tradičně sídlit sčítací středisko, kde budou sečteny výsledky z více než 170 okrsků. Velké parkoviště u haly je otevřené veřejnosti.

19.11 - Ve Strážkovicích lidé poprvé volí v novém prostředí – multifunkčním domě. Někteří voliči však ze zvyku přicházejí stále na obecní úřad, kde bývala volební Nejmenším volebním okrskem v jižních Čechách je s 20 voliči Třitim na Vltavotýnsku.Pavlína Bromová a Věra Jankovská vyhlížejí voliče.místnost dříve. Výrazná cedule je však nasměruje k současné volební místnosti. Ve strážkovické volební komisi sedí samé ženy, až na Dominika Šímu. „Vůbec mi nevadí diskuze o vaření, porodech nebo vyšívání," směje se. Na klábosení ale ve Strážkovicích mnoho času nemají. Už tady odvolilo 30 procent oprávněných voličů.

18.45 - Zelňáky, štrúdl a další dobroty voní ve volební místnosti na Obecním úřadě v Homolích. Přinést ochutnat něco dobrého a vyměnit si osvědčené recepty patří už léta k dobrým zvykům především dámské části zdejší komise. Zatím ale na kulinářskou debatu není čas. Za plentou se střídá jeden občan za druhým. „Nevím, jestli je to tím, že lidé odjíždějí na víkend pryč, nebo je zrovna jen čas, kdy všichni přijíždějí z práce, ale chodí opravdu spousta lidí. Ještě jsme se nezastavili," usmívala se před 17. hodinou předsedkyně komise Marcela Pouzarová. Pár minut mezi příchodem z práce a odjezdem na chalupu si na hlasování vymezili i manželé Jan a Olga Loukotovi. Počítají se mezi poctivé voliče. „Chodíme pravidelně ke každým volbám, i když to poslední dobou nedopadá podle našich představ," říká Olga Loukotková. Letos se prý oba rozhodovali velmi složitě, komu dát hlas. „Nejde jenom o program, diskutovali jsme i o jednotlivých kandidátech, ten krade, ten lže, ten smilní," vypočítává Jan Loukotka stinné stránky politiků. Hlasovat podle nejlepšího svědomí ale přišla i celá řada dalších obyvatel Homolí. Kolem 18. hodiny už se volební účast pohybovala okolo padesáti procent. Členové komise ale mají jasno i o tom, co budou dělat, až nápor voličů opadne. „Vidíme se jen jednou za čas, tak určitě bude o čem povídat," shodují se. Nasvědčuje tomu i příjemná sousedská atmosféra, která v nevelké místnosti vládne. Jen málokdo z příchozích se tu musí představovat a kontrola občanek je tak pouhou povinnou formalitou.

18.21 - V Žáru na Novohradsku odvolilo podle odhadu předsedy volební komise Karla Bazala do půl šesté asi 15% voličů. "Je to zhruba podobné jako v jiných volbách, ať už prezidentské nebo senátní. I účast očekáváme podobnou," řekl s tím, že v Žáru chodí nejvíce voličů v sobotu dopoledne.

18.05 - "Zatím je klid, možná klid před bouří," zhodnotila dosavadní průběh voleb na Českobudějovicku Lucie Škodová ze správního oddělení Krajského úřadu Jihočeského kraje. Doplnila, že zásadnější problémy nikdo nehlásil. "Stávají se jen drobné zádrhele, třeba někde nemohou najít některého voliče v seznamech," doplnila Lucie Škodová.

17.45 - Podle člena okrskové volební komise v Mladém Ivana Fabiána je patrné, že lidi současné volby berou vážně. Svědčí o tom prý volební účast. „Překvapilo mě, že poměrně hodně lidí chodí i po páté hodině, což obvyklé moc nebývá. Navíc přicházejí voliči všeho věku, od studentů po důchodce," popsal Ivan Fabián, který prý půjde volit až zítra dopoledne.

16.50 - Přestože dočasně ztratili svou svobodu, na rozhodování o budoucnosti nerezignují. Zájem zúčastnit se parlamentních voleb projevilo hned 112 z 211 obviněných a odsouzených v českobudějovické vazební věznici. Tedy více než polovina. Některé však musela komise odmítnout, protože nemají v pořádku doklady. Volit nemohlo ani 31 cizinců a dva mladiství. V konečném součtu tak mohlo přijít k urnám ve společenské místnosti 92 oprávněných voličů. Mezi prvními byla 68letá vězenkyně s přezdívkou Sluchátko, jíž příští týden vyprší tříletý trest.

Nejmenším volebním okrskem v jižních Čechách je s 20 voliči Třitim na Vltavotýnsku.

16.30 - V Doubravce odvolilo z 92 oprávněných voličů prozatím deset lidí. „Už se trochu nudíme," přiznala předsedkyně volební komise Marie Horová. „Čteme, povídáme a luštíme křížovky," doplnila. Lidi podle ní začnou do volební místnosti přicházet až večer. Marie Horová, která je členkou volební komise už poněkolikáté, odvolila v Doubravce tradičně první.

16.20 - Po čtvrté hodině odpolední hodnotí průběh voleb v Ločenicích vedoucí komise Dagmar Kleinová. "Lidé chodí, i když zatím méně, než třeba na prezidentskou volbu. Podle mého názoru jich ale bude ještě přibývat v podvečer. Podle našich zkušeností jich chodí nejvíce právě v pátek v podvečer," řekla.

16.05 - V českobudějovické vazební věznici je 92 oprávněných voličů, jejich počet se oproti minulým volbám výrazně neliší. Podle zástupkyně mluvčí věznice Evy Heroutové vězni sledují volební výsledky v televizi a také v novinách. "Odouzení mají přístup k televizi v kulturních místnostech a zprávy sledují. Pokud si požádají a mají peníze, mohou také odebírat také denní tisk nebo časopisy," nastínila Eva Heroutová.

15.52 - Ve volební místnosti v muzeu na vltavotýnském náměstí je zapsaných 989 voličů, zatím jich odvolilo asi 120. "Po otevření volební místnosti tady lidé stáli i frontu, to jsme ještě nezažili," řekla členka komise Danuše Polatová. "Zatím se nenudíme, na křížovky a časopisy ještě nedošlo," zasmála se a dodala, že na voličský průkaz už tady odvolilo deset lidí, vesměs rybářů.

15.30 - Do volební místnosti v českobudějovické ZŠ Matice školské již přišlo přes 20 procent zapsaných voličů. Při volbách se stávají i kuriozní případy. V jednom z českobudějovických okrsků například volička vyhodila spolu s nepoužitými volebními lístky také svůj občanský průkaz. Když to krátce po odchodu z volební místnosti zjistila, vrátila se zpátky a po chvíli hledání jí doklad členové komise vrátili zpátky. 

15.22 - Preclíky, oříšky a zelňáky dostali k občerstvení od pana starosty členové volební komise, která sídlí na Obecním úřadě v Římově. Podle zapisovatelky Marie Bártů je zájem voličů zatím poměrně velký, hojnější účast se tady čeká ale až v pátek večer a v sobotu dopoledne. A čím se členové komise baví, když ve volební místnosti osiří? "Povídáme si o všem možném. Rozhodně tady netancujeme," zasmála se Marie Bártů.

Dvě mouchy jednou ranou zabila Jitka Chladová. V českobudějovickém okrsku č. 22 stihla hlasovat a zároveň potěšit i maminku Věru Chladovou, předsedkyni komise, něčím sladkým na zub.

14.58 - Už pět lidí s voličskými průkazy odvolilo v českobudějovickém okrsku 64, který sídlí v budově Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Jeronýmově ulici. "Všichni to byli studenti," upřesnila předsedkyně volební komise Simona Bučilová. Ta se svými kolegy zatím nemyslí na to, jak se zabaví, až voliči přestanou chodit. "Žádné knížky nebo křížovky v záloze nemáme," usmála se Simona Bučilová.

14.47 - V českobudějovickém volebním okrsku číslo 63, který sídlí v Mateřské škole, základní škole a praktické škole Štítného 3, vytváří kulisu k rozhodování o budoucnosti naší země žíněnky a švédské bedny. Ve volební místnost se tady totiž proměnila tělocvična. Prvotní nápor voličů již pominul, členové volební komise však dnes očekávají ještě dvě vlny zvýšeného zájmu lidí s volebními lístky - až půjdou z práce a potom, až večer zamíří na pivo. "Podle našich zkušeností má dva vrcholy zájmu i volební sobota - první nastává, když lidi míří ráno pro rohlíky k snídani a noviny, další pak těsně před uzavřením volební místnosti," shodli se členové komise. Spolu s manželkou a malým dítětem v kočárku byl ve Štítného ulici volit Jan Pala. "Výběr z kandidujících stran mi velkou práci nedal, měl jsem jasno. Hlasování považuji za důležitou věc a důležité věci se nemají odkládat, proto jsem šel volit hned v pátek po 14. hodině," poznamenal.

14.35 - Řada voličů stála ve 14 hodin také ve volební místnosti českobudějovického okrsku číslo 22, která sídlí v budově základní školy v Rudolfovské ulici. Mezi prvními voliči byla Irena Radostová. "Na víkend odjíždím pryč, a tak jsem chtěla odvolit co nejdříve. Ale i když nebudu doma, výsledky voleb se rozhodně chystám sledovat," ujistila. Mezi prvními voliči byly v okrsku číslo 22 také řádové sestry.

14.33 -V Třitimi, nejmenším okrsku na Českobudějovicku, kde je evidovaných 20 voličů, dorazili do volební místnosti už tři lidé. Jako první vhodila svůj hlas do volební urny prvovolička a zároveň členka volební komise, osmnáctiletá Pavlína Bromová. „Už dopředu jsem věděla, že volit chci, jen jsem se do poslední chvíle rozhodovala mezi dvěma stranami," řekla.

14.26 - V českobudějovickém volebním okrsku číslo 1, který sídlí v budově gymnázia v České ulici, se členové volební komise nenudí. „Zatím jsme na začátku, ale dá se říct, že volební účast je více než slušná," zhodnotil dosavadní zájem voličů Ondřej Flokovič.

14.15 - Rušno je hned od 14. hodiny také ve volební místnosti ve zlivské hasičárně. Volí tady 853 lidí, tedy asi třetina Zlivi. K volbám, avšak do místní školy, se vydal také Milan Podlešák. „Každý rok chodím hned po otevření volebních místností. Výběr jsem neměl těžký, hlas dávám pořád stejné straně," poznamenal důchodce.

14.04 - Ve volební místnosti ve zlivském kulturním domě se dveře netrhnou. Zlivští projevují velké volební nadšení. Už minutu po druhé hodině se tady vytvořila menší fronta lidí a stále přicházeli další. Nicméně členové volební komise předpokládají, že nejvíce lidí sem zamíří v pátek večer anebo v sobotu dopoledne. „Většina místních pracuje v Budějovicích, a tak půjdou volit, až se vrátí z práce," odhadovali lidé v komisi.

13.50 -Netradiční dopravní prostředek zvolil pro svou cestu kolem republiky Pavel Šimeček. Mezi prvními hlasujícími bude doma v Olešníku Pavel Šimeček, třiadvacetiletý muž, který letos v létě vytvořil unikátní rekord, když objel podél hranic republiku na longboardu, o něco delší variantě skateboardu. „Jasně, že půjdu volit, už se chystám a za chvíli vyrazím," naznačil sportovec.

13.45 - Členové volební komise v Základní škole Matice školské v Českých Budějovicích už mají vše nachystáno na příchod prvních voličů. Jako první sem dorazila Jindra Mejtová. „Přišla jsem brzy, protože jakmile odvolím, musím jít s vnučkou do hudební školy," vysvětlila.

13.05 - K volbám v krajském městě určitě půjde sedmatřicetiletá Dana Bendová. „Ještě ale nejsem stoprocentně rozhodnutá, komu dám hlas. Naopak jasno má moje malá dcerka Anežka. Prohlásila, že půjde volit se mnou a vezme si s sebou tu nejošklivější a nejčernější panenku, kterou nám přivezla teta z cest po Africe," směje se sympatická maminka.

13.00 - V českobudějovické sportovní hale pracovníci Českého statistického úřadu (ČSÚ) finišují s přípravami přebíracího střediska, kam zítra po 14. hodině začnou přivážet výsledky voleb členové 177 okrsků z regionu. Podle vedoucího oddělení informačních služeb krajské správy ČSÚ je třeba především nainstalovat do 16 počítačů ve sčítacím středisku zvláštní program, jehož prostřednictvím pracovníci ČSÚ odešlou data z jednotlivých volebních místností k dalšímu zpracování. Jiří Kotek si umí představit, že výsledky letošních voleb by mohly být známy již kolem sobotní 17. hodiny. „Samozřejmě bude záležet na mnoha okolnostech, například volební účasti i na tom, jakou chuť budou mít lidé kroužkovat jednotlivé kandidáty. Čím vyšší účast a čím více kroužků, tím déle budeme výsledky zpracovávat," vysvětlil Jiří Kotek.

NEZAPOMEŇTE!

– volební místnosti se otevřou v pátek ve 14.00 a zavřou se ve 22.00 h. V sobotu se otevřou 
v 8.00 a zavřou se ve 14.00 h.
– pokud jste nenašli ve schránce volební lístky, obdržíte je ve volební místnosti.
– vezmete si s sebou platný průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas).
– do obálky vložte 
volební lístek jedné strany. Na lístku můžete za plentou udělit čtyři preferenční hlasy formou kroužkování.
V pondělí 28. října (den státního svátku) náš Deník nevyjde. V úterním vydání najdete kompletní výsledky voleb v obcích našeho okresu.

Výsledky voleb v roce 2010

Českobudějovicko:

ODS

22,58%
TOP 09 19,02%
ČSSD 18,56%
OSTATNÍ 17,87%
VV 11,24%
KSČM 10,73%

Jihočeský kraj:

ODS 21,36%
ČSSD 20,55%
TOP 09 17,39%
KSČM 12,22%
VV 10,66%

Celorepublikové výsledky:

ČSSD 22,1%
ODS 20,2%
TOP 09 16,7%
KSČM 11,3%
VV 10,9