Mnozí opeřenci se na jihu Čech objevili po mnoha měsících, protože v zimě pobývali i tisíce kilometrů daleko.

Jedna z nejdelších cest čeká každý rok na čápy. Na podzim táhnou nejprve do Středomoří, přes Bospor a Dardanely do Asie a pak do jižní Afriky. „Od Bosporu už táhnou ve velkých hejnech,“ říká zoolog Jihočeského muzea v Českých Budějovicích Petr Bürger.
V Africe tvoří čápi v zimovištích stohlavá hejna. Při jarním tahu zpět na hnízdiště by se ale velká čapí hejna u nás marně hledala. Jarní tah je podle zoologa Jihočeského muzea mnohem méně nápadný.

Na podzim se zejména mladí ptáci drží pohromadě. Při jarním příletu ptáci míří na hnízdiště a tak se hejna brzy rozpadají. Navíc se mohou navracet jako první samci. Samice přilétají až po nich, i když může dorazit najednou také celý pár. Hnízdo musí samec obhájit proti případným vetřelcům. Někdy se stane, že je vyhnán a samička pak vytvoří s „vetřelcem“ nový pár. V jižních čechách žije ale třeba v Blatné už tři roky stejný pár.

Po obsazení hnízda začíná páření a záhy následuje snůška vajec. Hlavní přílet čápů se čeká v dubnu. Někteří si však pospíšili. „Už jsou tady oba. Loni tu byli taky poměrně brzo. Letos první přiletěl 3. března,“ zmínila na adresu čápů, kteří hnízdí v Dubném na kostele Dana Jantačová z obecního úřadu. Dodala, že v Dubném dlouhé roky čápi pravidelně hnízdili.

Před časem nastala přestávka, možná proto, že jeden z opeřeného páru nestihl odletět a pravděpodobně přes zimu uhynul. Teď je ale hnízdo znovu obsazené. Čápi do něj snesou dvě až sedm vajec a pokud bude hezké počasí a dostatek potravy, jsou schopni vyvést až šest mláďat.

Z ostatních zástupců ptačí říše už podle Petra Bürgera hnízdí husy nebo orli mořští. Rybníky už mají obsazené labutě. Živo už je v Českých Budějovicích na hnízdištích havranů. Například v parku Na Sadech. Část havranů u nás ale možná i zimuje.
„Hodně ptáků přiletí v dubnu,“ připomíná však Bürger a dodává, že ze známějších druhů to budou vlaštovky, pěnice nebo ťuhýci.
Doletí však jen ti, kterým se povede vypořádat se s nástrahami dlouhé cesty ze zimovišť.