„Přihlásilo se už mnoho týmů z celého Německa, další přijedou na poslední chvíli podle počasí,“ napsal deník PNP. Veřejnosti se při této příležitosti nabízí sletění si balonem za 150 eur. Podle listu půjde o opravdový let, ne pouze o stoupání v balonu na laně. První start má být 6. ledna ve 12.30 hodiny, „projížďky vzduchem“ mají být i v následujících dnech. „Podle tradice pak absolventi budou pokřtěni ohněm a vodou do šlechtického stavu vzduchoplaveckého,“ uvedl list. Bude jim tedy zapálen pramínek vlasů a uhašen sektem nebo pivem. Dotyčný poté dostane diplom s individuálním „šlechtickým“ titulem. Mimořádná podívaná pak návštěvníkům srazu nabídne „Noc balonů“ v pátek 7. ledna se začátkem v 19 hodin. Vzlétnout má postupně na 30 balonů.

Park trojrozměrně

Národní park Bavorský les se od konce roku bude prezentovat na internetu ve 3D. Projekt je realizován ve spolupráci mj. s Německým centrem pro letectví a kosmonautiku. Jak informoval pasovský deník PNP, každý uživatel internetu s výbavou DSL si může na stránce www.nationalpark-bayerischer-wald.bayern.de/aktuelles stáhnout speciální prohlížeč, se kterým může jako virtuální pilot sám „létat“ nad parkem a okolím. Software umožňuje nastavit libovolnou výšku a úhel pohledu. Podle listu by uživatelé měli mít možnost otevřít si i některou z webových kamer v parku mj. s údajem o aktuálním počasí. Vyvolatelné budou i další „zájmové objekty“.

Přibývá včelařů

Stále víc mladých Bavorů se zajímá o včelařství. Letos se na 1800 mladých lidí zúčastnilo vzdělávacích kurzů ve 255 spolcích, včelařské kroužky „jely“ na 53 školách, což je třikrát víc než loni. Od jara 2008 je práce s mladými ve včelařských sdruženích a na školách výrazněji podporována státem. Ministerstvo zemědělství letos na tento účel poskytlo 200 000 eur, píše pasovský deník PNP. Asi 27 000 včelařů v Bavorsku chová na čtvrt milionu včelstev. To je zhruba třetina v celém Německu.

Sečtou ptáčky

Zemský svaz ochrany ptactva v Bavorsku uspořádá 6. až 9. ledna pošesté „Hodinu zimních ptáků“. Vyzval přátele malých opeřenců, aby hodinu pozorovali a sčítali ptáky na krmítkách, v zahradách a na balkonech. „Už první roky akce přinesly zajímavá zjištění,“ napsala PNP. „Bylo například nahlášeno překvapivě mnoho tažných ptáků, kteří si vzhledem k mírnějším zimám zřejmě šetří cestu na jih. Loni byl pozorován masový nálet jinak vzácných brkoslavů, nápadných sibiřských ptáků, kteří před extrémní zimou doma uprchli do Německa.“ List dodává, že při posledním sčítání ohlásilo 17 500 přátel přírody přes půl milionu ptáků. Nadcházející pozorování mohou být ohlášena například internetem na www.stunde-der-wintervoegel.de do 17. ledna.

Na benzínu nešetří

Hornorakouští řidiči natankovali letos průměrně 940 litrů pohonných hmot. Denně tedy spotřebovali 2,6 litru paliva. „Ceny byly letos sice vyšší než loni, ale o deset procent nižší než v rekordním roce 2008,“ napsal linecký list OÖN. Litr nafty byl s průměrnou cenou 1,10 eura dokonce o 15 centů levnější než předloni.

Černé práce přibývá

Podle lineckého deníku Volksblatt bylo letos odhaleno o 30 procent víc případů ilegálního zaměstnávání cizinců v rakouských firmách. Bylo zahájeno 7872 stíhání a dopadeno 11 281 zaměstnaných zahraničních dělníků bez povolení. „V každém čtvrtém podniku byl nějaký,“ uvedl státní sekretář ministerstva financí Reinhold Lopatka. Kontroly byly zaměřeny především na gastronomii a stavebnictví. „Téměř 16 procent kontrolovaných dělníků nebylo sociálně pojištěno,“ píše Volksblatt.

Krádeží ubývá

V devatenácti z 30 kategorií krádeží letos od ledna do září v Rakousku výrazně poklesl počet nahlášených případů. Vloupání do trezorů ubylo 74,9 procenta (ze 764 na 192). Krádeží nákladních aut bylo méně o 72,5 procenta (z 586 jen 161), krádeží na pracovišti se škodou zaměstnavatele o 63,4 procenta (3503 ku 1282). Krádeže osobních aut zaznamenaly pokles o 51,9 procenta (3982 ku 1915). Výrazně méně, o 45,8 procenta, bylo i vloupání do peněžních institucí (59:32). Mírněji poklesly i další krádeže – jízdních kol bylo letos odcizeno „jen“ 16 150, loni 19 195. Vloupání do aut bylo za tři čtvrtletí 2010 zaznamenáno 13 272, loni 16 645 (minus 20,2 procenta). O 41 procent méně bylo vloupání do kancelářských a provozních místností – letos 6715.
Naopak prudce přibylo krádeží kulturních a uměleckých předmětů – o 185,7 procenta (z 98 na 280), ale také kovů (182,4 procenta – z 318 na 898 případů).

Boj o syna pokračuje

Harald F., otec šestiletého Samuela, kterého jeho 26letá matka minulou středu unesla z rakouského Wilheringu na sever Čech (Deník informoval), apeloval na ženu, aby chlapce co nejdříve vrátila. Od roku 2008 ho má v Rakousku ve výhradní péči. „Nemám žádný zvláštní zájem na jejím trestním stíhání,“ ujistil v tiskovém prohlášení. „Důvěra v ni je po tomto zkratovém jednání silně otřesena, ale chci, aby chlapec i v budounu svou matku mohl vídat.“

Jeho advokát Klaus Dorninger v lineckém deníku OÖN zdůrazňuje, že pokud si matka dělá naděje, že by v Čechách mohla získat dítě do péče, je na fatálním omylu. Podle prý nezpochybnitelné normy EU je pro otázky péče o Samuela příslušné výhradně Rakousko. Návrh na vydání chlapce už otec v úterý podal u soudu v Traunu. V nejbližších dnech bude přeložen a postoupen české straně, která pak musí do šesti týdnů rozhodnout.
OÖN ve středu uvedly, že otec doufá, že matka ještě věc v zájmu dítěte přehodnotí a co nejdříve je vrátí. „Důležité pro synka podle otce je, aby mohl mít dál také k matce milý vztah. Měl by být ale co nejrychleji vrácen do jemu důvěrného prostředí, k otci a jeho rodině, do své mateřské školky, ke kamarádům,“ napsal list.

Harald F. sám nechce nyní do Čech jet, nechce spor eskalovat. „Nikdy se neví, co všechno by se mohlo stát,“ řekl listu. Pokud by se ale řízení protahovalo, chce se k domu matky dostavit, „aby si Samuel nedělal starosti a věděl, že tu jsem pro něho“.