Ve čtvrtek v jednu hodinu odpoledne vyjížděla hlídka městské policie na oznámení o zjevně rozrušeném seniorovi, který se pohybuje na parkovišti supermarketu v Plzeňské ulici. Strážníci na místě zastihli čtyřiaosmdesátiletého muže s elektrickou tříkolkou. Senior se strážníkům svěřil, že od ní ztratil klíč a není schopen se dopravit domů. Neměl ani žádné příbuzné, kteří by mu s dopravou pomohli. Strážníci mezitím prohledali široké okolí, avšak klíč nenalezli. Seniora na tříkolce nakonec dotlačili do několik kilometrů vzdáleného bydliště vlastními silami.

Alkohol si koupil sám patnáctiletý

Až v jednu hodinu v noci v sobotu vyjížděla hlídka městské policie na oznámení o hlučné skupině procházející Jírovcovou ulicí, která měla údajně odpalovat pyrotechniku a kopat do popelnic. Strážníci skupinu sedmi osob zastihla nedaleko. Rušení nočního klidu nebo ničení cizího majetku všichni přítomní shodně popřeli. Strážníci mezitím prověřili, že za nimi nezůstaly žádné škody. Při kontrole jejich totožností se však ukázalo, že mezi nimi je i patnáctiletý a šestnáctiletý chlapec. Oba zjevně pod vlivem alkoholu. Následně provedená orientační dechová zkouška na alkohol u nich ukázala 0,85 a 0,74 ‰. Mladší z nich dokonce strážníkům přiznal, že sám zakoupil lahev tvrdého alkoholu, který vypil se svými kamarády. Strážníci následně oba nezletilce předali do rukou rodičů.

Otestujte svoje vědomosti. Poznáte, který znak patří jaké obci či městu na Českobudějovicku? Připravili jsme jich pro vás deset.
KVÍZ: Mušle, hlávka zelí a rytíř. Zkuste, zda poznáte znaky obcí na Budějovicku

Případem se bude dále zabývat příslušný správní orgán a oddělení sociálně právní ochrany dětí. Za prodej nebo podání alkoholu osobě mladší 18 let hrozí fyzické osobě pokuta až 150 tisíc korun. V případě, že alkohol prodá nebo podá osobě mladší 18 let právnická nebo podnikající fyzická osoba, správní orgán může uložit pokutu až 1 milion korun. Za přestupek navíc hrozí zákaz činnosti až na 2 roky.

Řidič sotva stál na nohou

V neděli 14. května krátce po druhé hodině ranní prováděla hlídka městské policie kontrolní činnost v Mánesově ulici. Strážníci náhle spatřili osobní vozidlo, jehož řidič nerespektoval světelný signál "STŮJ" a projel křižovatkou. Při jízdě neustále zpomaloval, zrychloval, a navíc zjevně nebyl schopen udržet směr jízdy. Jakmile strážníci vozidlo zastavili a s řidičem začali jednat, ucítili silný zápach alkoholu. Při vystoupení z vozidla stál dotyčný sotva na nohou a nesrozumitelně komunikoval. Nebylo divu. Následně provedená orientační dechová zkouška na alkohol ukázala výsledek 2,15 a napodruhé 1,98 promile. Strážníci třicetiletého muže i celý případ předali k dalšímu šetření přivolané hlídce Policie ČR.

Věra Školková, mluvčí Městské policie České Budějovice