Potkat přes den silně podnapilého člověka není asi příjemné nikomu z nás. Ještě horší je, když se jedná o mladistvého.

S jedním takovým případem se teď setkali městští strážníci. „Ve středu v pravé poledne jsme přijali oznámení, že v Nádražní ulici je silně podnapilá dívka. Na zastávce MHD jsme objevili mladou slečnu, která nebyla schopna koordinovat své pohyby a z úst jí tekly sliny,“ popisuje mluvčí strážníků Kateřina Bíro. Městští policisté záhy zjistili, že se jedná o mladistvou, která krátce předtím vypila celou láhev vodky. Kvůli podezření z otravy alkoholem ji převezla rychlá záchranná služba do nemocnice.

Tak jako každý rok, zaměřují se i letos v těchto dnech městští i státní policisté na kontrolu restaurací, barů a diskoték, kde by mladiství mohli alkohol konzumovat. Od začátku prázdnin řešili pracovníci Oddělení sociálně právní ochrany dětí budějovického magistrátu už sedm případů podnapilých dětí. „Jde o standard, ale prázdniny teprve začínají,“ poukazuje mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Současná situace je přibližně stejná, jako v minulých letech.

Například za letošní květen to bylo sedm případů, v červnu pak osm. Tato čísla zahrnují i děti s minimálním obsahem alkoholu v dechu – do 0, 15 promile,“ dodává Jitka Welzlová.

Rodiče dětí, u kterých policisté alkohol zjistí, se s nimi musí poté dostavit na magistrát. Zde absolvují výchovný pohovor o požívání alkoholu a jsou seznámeni s možnými následky. Při opakovaném selhání mohou úředníci podat návrh na výchovné opatření k soudu.