Podle tiskové mluvčí Městské policie České Budějovice Věry Školkové ve čtvrtek 21. července ve dvě hodiny odpoledne vyjížděla hlídka městské policie na oznámení o chlapci ležícím ve skateparku Čtyři Dvory.

"Strážníci na místě nalezli skupinu osob stojící nad postavou ležící na betonovém plácku. Z dechu mladíka byl silně cítit alkohol, dotyčný nereagoval ani na bolestivé podněty. Na místo již mezitím mířila zdravotnická záchranná služba. Po příjezdu zdravotníků se mladík probral, stále však nebyl schopen srozumitelné komunikace. Následně provedená orientační dechová zkouška na alkohol u něj ukázala výsledek 1,72 ‰. Stav chlapce si vyžádal převoz do českobudějovické nemocnice," uvedla k případu Věra Školková. Strážníci o celé události informovali jeho rodiče. Případem se bude dále zabývat oddělení sociálně právní ochrany dětí českobudějovického magistrátu.

Vypátrali hledané nezletilce

Českobudějovičtí strážníci také v uplynulých dnech vypátrali dva celostátně hledané nezletilce. Ve čtvrtek 21. července v půl desáté dopoledne prováděla hlídka městské policie kontrolní činnost na Pražské třídě. Strážníci náhle zbystřili. V blízkosti zastávky autobusu totiž spatřili jim známou tvář. Ta patřila právě hledanému patnáctiletému chlapci z Jindřichohradecka. Jejich správná domněnka se po ověření jeho totožnosti potvrdila.

Další osobu v hledáčku policistů nalezla hlídka městské policie o několik hodin později v Nádražní ulici. Dívka odpovídající popisu třináctileté dívky z Frýdecko-Místecka právě postávala v blízkosti zastávky MHD, když jí strážníci oslovili. Jak vzápětí zjistili, ani v tomto případě se nemýlili. Oba nezletilce strážníci převezli na Obvodní oddělení Policie ČR – město, kde je předali do rukou přítomných policistů.

Opilý cyklista

V pondělí 18. července v sedm hodin večer vyjížděla hlídka městské policie na oznámení muže, který se údajně dostal do konfliktu s návštěvníky parku Čtyři Dvory a žádal příjezd strážníků. "Ti však na místě dotyčného nezastihli. Přítomní návštěvníci parku strážníkům potvrdili, že před několika minutami odtud odjel zjevně podnapilý muž na jízdním kole, který na sebe upozorňoval hlasitými výkřiky. Strážníci se proto vydali po jeho stopách. Muže odpovídajícího popisu dostihli v ulici E. Rošického. Cyklista nebyl strážníkům neznámý. Šestadvacetiletý muž se potácel na jízdním kole a nebyl schopen srozumitelné komunikace. Následně provedená orientační dechová zkouška na alkohol u něj ukázala výsledek 2,58 ‰ a 2,69 ‰," uvedla Věra Školková.

Než muž na bicykl usedl, údajně vypil jedinou sklenici piva. "Muž si však ani nepamatoval, že telefonoval na tísňovou linku městské policie. Na výzvu strážníků si své jízdní kolo uzamkl a domů odešel pěšky. Za řízení nemotorového vozidla ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil požitím alkoholického nápoje, mu nyní hrozí pokuta ve výši od 25 do 50 tisíc korun. Případem se bude dále zabývat příslušný správní orgán," doplnila Věra Školková.

Prevence u Stromovky

Cyklistům se minulý týden věnovali dopravní policisté i preventivně. V úterý 19. července uspořádala Městská policie České Budějovice ve spolupráci se zástupci Týmu silniční bezpečnosti v rámci projektu „Na kole jen s přilbou“ a zástupci BESIP Jihočeského kraje preventivně bezpečnostní akci zaměřenou na cyklisty. Letošní akce proběhla na cyklostezce u vstupu do lesoparku Stromovka v Českých Budějovicích.

"Projíždějícím cyklistům i těm, kteří měli zájem dozvědět se něco o bezpečné cyklistice, jsme připomněli základní výbavu jízdního kola a pravidla pro jízdu na kole v silničním provozu. Pro děti jsme si pak připravili znalostní soutěž dopravních značek a pravidel, které by měli jako cyklisté dodržovat. Pro nejmenší jsme připravili překážkovou dráhu, kterou mohli zdolat na odrážedlech v barvách městské policie. Za odměnu jsme malým i dospělým cyklistům rozdávali světla na kolo, barevné svítící ventilky, reflexní pásky a další drobné dárky. Pro děti jsme si přichystali letáčky Bezpečně na (elektro)koloběžce a Bezpečně na prázdniny. Dozvědí se tak užitečné rady, jak předejít nebezpečí, které jim hrozí například u vody, na výletě nebo při cyklistice," uvedla Věra Školková.

"Dalších užitečných rad včetně praktické ukázky jízdního kola a přileb na kolo, jakož i možnost zúčastnit se vědomostní soutěže, se cyklistům dostalo od našich spolupracovníků z Týmu silniční bezpečnosti. Vědomostní soutěž v bezpečnosti silničního provozu si návštěvníci mohli vyzkoušet u zástupců BESIP. I od nich si šikovní cyklisté vysloužili drobné odměny," doplnila Věra Školková.