První den v úřadě po tříměsíční pauze si včera užil českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ANO 2011). Do své pracovny v historické budově radnice se vrátil po dlouhé letní přestávce, po kterou byl „pouhým" zastupitelem.

V červnu jej totiž nadpoloviční většina zastupitelů odvolala z funkce na návrh ČSSD, tento týden v pondělí mu ta samá strana pomohla k návratu do čela města.

Tento paradoxní veletoč nezůstal stranou pozornosti politiků, kteří se ocitli v opozici. Tu nyní tvoří Hnutí Občané pro Budějovice, TOP 09, KSČM a klub nezávislých.

Podle předsedy krajského výboru TOP 09 Tomáše Bouzka povede České Budějovice nesourodá koalice, která je výsledkem sňatku z rozumu a snahy nadřazovat individuální zájmy nad zájmy veřejné.

Sled posledních událostí v zastupitelstvu pode něj budí dojem, že opozici šlo hlavně o pozice. „Je zřejmé, že u tak nesourodého tělesa, jakým je nová koalice, tvořená stranami často s protichůdnými zájmy, půjde především o sledování vlastních individuálních zájmů některých aktérů, které mohou být i v přímém rozporu se zájmy veřejnými," je přesvědčen Tomáš Bouzek.

Doplnil, že od nové koalice lze očekávat ledasco, rozhodně ale nikoli politickou stabilitu pro České Budějovice. „Nová koalice má stejně členů jako ta, ve které seděla ještě donedávna i TOP 09, tedy 23 zastupitelů," připomněl.

To okomentovala i Eliška Richtrová z klubu nezávislých. „Je zajímavé, že při odvolávání bývalé rady a primátora bylo důvodem pro tento krok ,slabých' 23 hlasů, kdežto nyní ‚silných' 23 hlasů je v pořádku," poznamenala.

Prioritou KSČM byla snaha o vytvoření široké koalice složené ze všech stran či hnutí, které mají mandáty v zastupitelstvu. „To se nepodařilo pro nechuť respektovat výsledky voleb do zastupitelstva města a sestavit radu města podle zásady poměrného zastoupení," zmínil Ivan Nadberežný, předseda klubu KSČM.

Ten v pondělí vyzval opoziční strany a hnutí, aby reálně fungoval výbor pro činnost územních komisí a práci s veřejností. „Aby se sporné otázky fungování a rozvoje města řešily tam, kde se nejvíc občanů dotknou. Aby v komisích a výborech byli zastoupeni občané spolu se zastupiteli všech stran a hnutí, aby se pak rozdílné názory nediskutovaly a neřešily až na jednání zastupitelstva města," zdůvodnil svůj apel.

Ustavení nového výboru ale provázely u některých zastupitelů otevřené pochyby. „Z již hotové komise děláme výbor," upozornil například Tomáš Bouzek a připojil svůj názor, že je to jen proto, aby bylo možné „uplacírovat" podle předjednaných domluv dalšího uvolněného zastupitele. Naznačil tak zákulisní dohodu mezi KSČM a koalicí. Při projednávání tohoto bodu také padlo několik dotazů, jak to bude s volbou předsedy a kdo by jím měl být, ale od vedení města žádná přesná odpověď nezazněla. Petr Braný z klubu KSČM pouze uvedl, že jeho strana bude navrhovat kandidáta na předsedu.