Nečekané technické problémy provázejí rekonstrukci bývalého hotelu Gomel na Pražské třídě v Budějovicích. V nové podobě a pod novým názvem Clarion Congress Hotel České Budějovice ho tak lidé neuvidí už koncem letošního roku, jak se plánovalo, ale až na jaře 2012.

Podle mluvčí investorské a developerské skupiny CPI Michaely Winklerové se tu totiž musí udělat víc práce, než se původně čekalo. „V průběhu přestavby jsme zjistili některé rozpory proti původně předpokládanému stavebnímu stavu hotelu. Proto jsme přistoupili k rozsáhlejší formě opravy ubytovací části, to znamená její výškové dispozice,“ vysvětlila Winklerová. Dodala však, že by tyto neplánované opravy neměly mít vliv na dobu trvání rekonstrukce jako takové, ta prý zatím běží podle původního harmonogramu.

Pravděpodobně se tedy nezpozdí stavba samotná, ale pouze zpřístupnění hotelu pro veřejnost. „My to bereme tak, že se to udělat musí. Spíš než hluk nebo prach nám vadily ty lehké ženy, které se tu neustále ochomýtaly. To už teď naštěstí přestalo, s tím ostatním se nějak vypořádáme,“ reagovala seniorka Marie Votroubková z Kostelní ulice.

Ta je zároveň dočasnou správkyní přilehlého kostela svatého Václava. Ani tady se prý naštěstí negativní důsledky rozsáhlé přestavby sousedního objektu nijak zvlášť neprojevují.

„Zdá se, že i ke kostelu se chovají přes všechen ten kravál celkem slušně. Občas je tu sice víc prachu, ale to nevadí,“ doplnila Votroubková. Podobně smířlivě hovořil i student Pavel Měšťan z Nerudovy ulice, který chodí kolem stavby do školy. Podle něj tu byly problémy s hlukem a prachem hlavně na začátku, dnes už to prý tak hrozné není. „Když bourali ze začátku ty betony, tak tu byl rámus dost velkej, ale teď už to docela ujde. Neřekl bych, že je to nějaký extrém,“ zmínil Měšťan.

Jak uvedla mluvčí CPI Michaela Winklerová, samotné stavební práce skončí během prosince, kdy společnost očekává vydání kolaudačního souhlasu. „Od počátku příštího roku počítáme se zařizováním a vybavováním interiérů a následným zkušebním provozem. Otevření hotelu do ostrého provozu proběhne na jaře příštího roku,“ nastínila Winklerová.

Přestože je tato přestavba v současné době jednou z největších investičních akcí na území města, magistrát se na ní nijak nepodílí ani na ni nedohlíží. Z tohoto důvodu nechtějí představitelé radnice komentovat ani zprávu o možném prodloužení termínu otevření hotelu. „Necháváme to na investorovi, protože my do toho nijak zasahovat nemůžeme,“ zdůraznil náměstek primátora pro investice Kamil Calta.

Poslední opravy se dočkal Gomel před pěti lety, týkala se však pouze ubytovací části. Současný projekt počítá i s rozšířením a vylepšením kongresového zázemí a služeb. Zatímco dosud se do konferenčních prostor vešlo maximálně 400 lidí, po rekonstrukci stoupne jejich počet až na 640.

„Konferenční prostory se budou jmenovat podle známých jihočeských rybníků Rožmberk, Bezdrev, Hejtman, Vajgar a Svět,“ upřesnil ředitel hotelu Martin Štolka. Větší kapacitu bude mít i parkoviště, kam se vejde až 300 vozidel. V přízemí se rovněž objeví nová restaurace a pivnice se samostatným vchodem z Pražské třídy. Zmizí naopak restaurace Doudlebská jizba nebo salonek Bohemia.

„Budova získá kompletně novou tvář, od fasády a technologií přes interiéry až po vybavení hotelové kuchyně nebo nábytek. Výrazně vzroste celkový komfort i kvalita služeb a hotel bude díky úsporám energie ekologičtější,“ uvedl generální ředitel CPI Group Zdeněk Havelka.

S rekonstrukcí hotelu se začalo letos na konci února a začátkem března a celkové náklady na přestavbu se pohybují kolem 300 milionů korun.