Na jedné straně klid a čistý vzduch, na druhé však žádná autobusová doprava. Tak to teď vypadá v Nedabyli na Českobudějovicku. Kvůli rekonstrukci silnice II/156 ve směru na Trhové Sviny je obec od 3. července odříznuta od okolního světa. Až do 31. srpna je totiž zcela uzavřená silnice ze Starých Hodějovic do Nedabyle a ze Strážkovic do Nové vsi.

Jan Vávra, starosta Nedabyle, uvedl, že pokud chtějí lidé jet do krajského města veřejnou dopravou, na autobus a vlak musí do vedlejší Nové Vsi. „Pokud chce jet do města někdo autem, musí potom zvolit cestu na Borovnici,“ dodal.

Hana Brožková, mluvčí Jihočeského kraje, který je investorem akce, dodala, že dělat se tu bude kompletně nový povrch. Takových míst, kde se pracuje na modernizaci silnic, je v kraji víc.

Řidiči se zdrží u nemocnice

Dělníci a bagry okupují frekventovanou křižovatku u krajské nemocnice. Křížení ulic L. B. Schneidera a Boženy Němcové, kam mají nyní řidiči vjezd zakázán, budou řídit semafory.

Jak uvedl náměstek primátora Petr Holický, k hlavním změnám tu má vedle semaforu patřit nové vyznačení odbočovacích pruhů v ulici Boženy Němcové. Hotovo by mělo být do poloviny července.

Kde všude se pracuje
Od 3. 7. do 31. 8. úplná uzavírka silnic Staré Hodějovice – Nedabyle a Nová Ves – Strážkovice.
Od 10. 7. do 3. 8. uzavřena Vidovská ulice v Roudném.
Od 2. 7. do 16. 11. kvůli opravě mostu uzavřena silnice v obci Dívčice.
Od 3. 7. do 1. 11. kvůli opravě mostu úplná uzavírka silnice v úseku Radošovice – Strýčice.
Od 27. 6. do 4. 8. úplná uzavírka silnice z Dobšic do Modré Hůrky.

Iva Nováková, mluvčí Nemocnice České Budějovice a. s., uvedla, že ačkoliv v ulici Boženy Němcové finišují stavební úpravy, pacienti s akutními případy, kteří jedou na oddělení chirurgie, traumatologie, porodnice nebo na dětskou pohotovost, mohou stále parkovat v ulici L. B. Schneidera, když do ní vjedou z Pabláskovy ulice. „Stává se bohužel, že si lidé dnešní dopravní situaci vyloží tak, že parkují na hlavním parkovišti a pak například nemocné dítě s vysokou horečkou nesou přes celý areál na dětské oddělení, které je v ulici L. B. Schneidera, v náručí,“ dodala.

Žádné dlouhé kolony vozidel, auta uvízlá v křižovatkách, žádný spěch a hluk tak, jak jsme z pracovních dnů zvyklí. Taková byla v úterý krátce po 15. hodině situace na Lidické třídě, a to i přesto, že zde v pondělí začaly práce na rekonstrukci silnice v úseku od náměstí Jiřího z Poděbrad po Papírenskou ulici.Jak už dříve pro Deník uvedl náměstek hejtmanky Josef Knot, náklady na stavbu činí devět milionů korun, a to včetně DPH. Jihočeský kraj by měl zaplatit sedm a půl milionu, zbytek město. Hotovo by mělo být do 15. září.

Poprvé na ostro by měli řidiči v krajském městě vyzkoušet tento týden semafory na křižovatce ulic Jírovcova a Pekárenská. Ty tato křižovatka dle slov Františka Konečného, náměstka primátora, dostala kvůli častým nehodám, které se zde v minulosti stávaly. „Rekonstrukce spočívala v rozšíření křižovatky o odbočovací pruhy vlevo do Jírovcovy ulice v obou směrech, frézování a následné úpravě povrchů. Součástí byla i překládka dvou sloupů trakčního vedení a instalace světelného signalizačního zařízení,“ popsal náměstek primátora změny.