Obyvatelé Suchomelské ulice u Terna v Budějovicích se po letech čekání konečně dočkali. Radní totiž schválili opravu silnice i vybudování chodníků, které zde zoufale chybí.

„Chodím tady dnes a denně s malým dítětem a je to o hubu. Kdyby tu byl chodník, tak by to bylo o sto procent lepší,“ popisuje pětačtyřicetiletá Ivana Šedivcová. Každý den chodí na autobus až na Strakonickou a setkala se zde s řadou nebezpečných situací, hlavně v zimě. „Stařenky, které sem chodí na zahrádky, se nemají kam vyhýbat a mohou se stát snadno obětí neštěstí,“ upozorňuje.

Dětem jde o život

Jedním z hlavních důvodů, proč se magistrát rozhodl do oprav pustit, je bezpečnost dětí. Dřív používaly poměrně bezpečnou zkratku kolem Bosche při cestě do školy v Kněžskodvorské ulice. Poté, co ji radnice zrušila, však musí chodit do škol v Nerudově nebo Čéčově ulici, a to je nebezpečné.

Rodičům tak už snad bude moci brzy spadnout kámen ze srdce o bezpečnost jejich ratolestí. Je mezi nimi i sedmatřicetiletá Dana Lebedová. Její šestiletý syn začne v září navštěvovat školu v Nerudově ulici. Do té doby, než tady chodník vyroste, jej tam však bude maminka vozit autem.

„Když spolu chodíme nakupovat, tak je to nebezpečné. Často tady jezdí floutci, co si koupí první pekáč, a pak tady akorát machrují. Nedá se tady ani jezdit na kole,“ zmiňuje. Doufá proto, že s opravou ulice se zdejší obyvatelé dočkají i obytné zóny, která by znamenala automatické snížení rychlosti projíždějích aut.

Příští podzim hotovo

Podle náměstka primátora Františka Jelena se nyní začne připravovat projekt a výběrové řízení na dodavatele stavby. „Když všechno dobře půjde, bude hotovo do podzimu příštího roku,“ uvedl Jelen. Náklady se budou pohybovat kolem 20 až 25 milionů.

Letní dny tady tráví v zahradním domku už více než 30 let dvaasedmdesátiletá držitelka několika rekordů ve slovních hříčkách Zdeňka Machovcová. Kvůli silnému provozu a dírám u krajnice sem však už raději přestala dojíždět na kole.

„Jsme tady přes třicet let, zestárli jsme tu. Ten chodník je tady třeba jako sůl. Mám vnoučata, a když jsem je vozila v kočárku, tak jsem nevěděla, kam uhnout. Je to opravdu nebezpečné,“ potvrzuje seniorka.

Zdejší lokalita je podle ní příjemným místem, kde v posledních letech začínají stavět mladé rodiny a jsou zde spokojené. Nachází se totiž v nivě Vltavy a je zde úrodná půda a ideální podmínky pro zahrádkaření. Určitého úspěchu už zdejší obyvatelé dosáhli. Založili totiž sdružení a díky petici docílili zákazu průjezdu těžkých nákladních aut.