Už na něho čekala – do stejné budovy totiž předtím vnikl už 270krát, přičemž měl nakrást věci za 15 000 eur. „Baterky, šampony, odtahová lana, kancelářské svorky v originálním balení a další a další věci – dopadený muž by si mohl otevřít vlastní obchod,“ poznamenal deník OÖN. „Jen odcizené dámské spodní prádlo by bylo neprodejné, protože bylo nošené…“

Při domovní prohlídce našla policie v garáži, ve sklepě a v bytě podezřelého věci v hodnotě více než 20 000 eur. Odkud pocházejí, musejí nyní kriminalisté podrobně zjišťovat. Vyšetřování ukazuje, že zadržený pomocný dělník od července 2007 spáchal 550 vloupání do skladů v Linci, a to vždy v době, kdy v nich byl zaměstnán. „Zvláštní zálibu měl ovšem pro spodní prádlo,“ pokračuje list. „Ze sušáků ve sklepích a zahradách odcizil celkem 208 kusů kalhotek a podprsenek.“ Podle OÖN většinu ze stíhaných 850 trestných činů doznal, ale popírá, že by věci prodával nebo chtěl prodat.

Nechtějí elektronické karty

Rakouský ministr zdravotnictví Alois Stöger (SP) prosazuje pod názvem ELGA projekt zavedení elektronické zdravotní karty. Ta by měla lékařům a nemocnicím umožnit přees počítače přístup k datům o pacientově zdravotním stavu, k laboratorním nálezům a ošetřovacím protokolům, vysvětluje deník OÖN.

Před realizací projektu varuje v novinových inzerátech vídeňská lékařská komora. Vedle obrazu nahého muže nebo nahé ženy jsou nápisy jako „ELGA vás připraví o poslední košili“ nebo „ELGA vás před jinými obnaží“. Zástupcům lékařů prý dělá starost ochrana dat. ELGA podle nich není chráněna před útoky hackerů, citlivá data mohou padnou do špatných rukou, varuje Johannes Steinhart, viceprezident vídeňské komory, jemuž jsou přisuzovány ambice stanout v čele celostátního vedení.

Ministr Stöger bere kritiku s klidem. „Vídeňská komora je rozhádaný houfek, který potřebuje vnějšího nepřítele, který by jej jakžtakž držel pohromadě,“ říká. V OÖN ujišťuje, že data ELGA jsou technicky chráněna nejmodernějšími prostředky. Tak údaje o pacientech nejsou ukládány na centrální server, ale zůstávají v laboratořích a ve zdravotnických zařízeních. Teprve s užitím elektronické karty, a tedy se souhlasem pacienta, ELGA tyto data propojí. Po 28 dnech bude přístup příslušného lékaře k údajům vymazán.

OÖN dodávají, že tímto ujišťováním Stöger nepřesvědčil ani lékaře, ani koaliční partnery. Lidovecký mluvčí a sám lékař Erwin Rasinger kromě výhrad k ochraně dat upozorňuje na nevyjasněné otázky nákladů a využití projektu. Ministrovy údaje o 130 milionech nákladů do plného rozvinutí ELGA v roce 2017 a následně 129 milionů eur úspor každým rokem Rasinger zpochybňuje.

Na praxi u sousedů

Ludwig Lankl, okresní hejtman z Freyungu, přivítal dva studující z Jihočeské univerzity na osm týdnů jako praktikanty v jeho úřadě a v kanceláři euregia. „Klára Švarcová und Petr Vaněček tak získali zkušenost z jednání s českými partnery, ale také pomohli s tlumočením,“ napsal pasovský list PNP.

„Z mého pohledu byl čas tady strávený velmi užitečný,“ říká v deníku Klára Švarcová. „První čtyři týdny jsem působila v úřadu euregia nejen jako pomocná kancelářská síla, ale mohla jsem částečně vést i vlastní projekty, například s tématem výměnných školních pobytů. Na jedné straně mě překvapilo, že mi byla svěřena taková odpovědnost, na druhé straně se zase ode mne také hodně vyžadovalo. Druhý měsíc už jsem se cítila jistěji, také po jazykové stránce. Toto praktikum bylo pro mne velkou výzvou a já doufám, že jsem uspěla. Doufejme, že kolegové z hejtmanství a z euregia budou stejného názoru.“

„Já praktikum začal přímo v okresním úřadě v odboru podpory hospodářství, turistiky a regionálního rozvoje,“ uvedl Petr Vaněček. „Bylo mi svěřeno především překládání internetových stránek okresního úřadu o Národním parku FerienLand. Praxi hodnotím v každém případě velmi pozitivně, poznal jsem nové prostředí, vylepšil si cizí řeč a mohl nasbírat cenné životní a profesní zkušenosti.“

„Prokázali během praxe velkou angažovanost a odvedli velmi dobrou práci,“ ujistil v PNP vedoucí úřadu hejtmana Karl Matschiner.

Velcí (ne)známí?

V knihovně pasovské univerzity zahájila výstava „V Čechách a na Moravě narozeni – u nás (ne)známi?“.

Při vernisáži zdůraznil Wolfgang Schwarz, kulturní referent pro české země Spolku Adalberta Stiftera, že účelem výstavy je vzbuzení zájmu široké veřejnosti o českého souseda, napsal deník PNP. Úzké vazby univerzity na ČR připomněli i Dirk Uffelmann z katedry slovanské literatury a kultur – na škole podle něho studuje mnoho Čechů. Dobře pracuje institut pro výzkum kulturního prostředí Východního Bavorska a sousedních regionů, rozvíjejí se další přeshraniční projekty. „Bohemicum“ dr. Renaty Sirota-Frohnauerové seznamuje studenty univerzit v Pasově a v Řeznu s češtinou ve dvou semestrech způsobem ve spolkové republice unikátním. Druhý starosta Pasova Urban Mangold pak zdůraznil partnerství s městem České Budějovice trvající už od roku 1992 a spolupráci mimo jiné na Evropských týdnech.

Výstava připomíná dvanáct významných osobností německého původu z Čech a Moravy z 19. a 20. století. Jejich životopisy symbolizují dlouhé společné dějiny, kulturu a řeč obou zemí, řekl Urban Mangold. Jde o Franze Kafku, Adalberta Stiftera, Johanna Gregora Mendela, Marii von Ebner-Eschenbachovou, Berthu von Suttner, Sigmunda Freuda, Gustava Mahlera, Karla Krause, Rainera Maria Rilkeho, Ferdinanda Porsche, Oskara Schindlera a Otfrieda Preusslera. Další panely připomínají například Haralda Schmidta, Helmuta Karaska či Alfreda Bioleka.

Výstava, která už zavítala mj. do více českých měst, do Düsseldorfu, Berlína a Řezna, bude ve foyeru knihovny pasovské univerzity do 29. listopadu přístupna denně od 11 do 19 hodin. Na snímku jsou zleva Wolfgang Schwarz, Renata Sirota–Frohnauerová, Urban Mangold a Dirk Uffelmann.

Navštíví svou kopii

Oficiální delegace rakouského Hallstattu navštíví pravděpodobně v lednu kopii tohoto malebného města v Solné komoře, součásti světového kulturního dědictví UNESCO, chystanou v okresním městě Boluo v jihočínské provincii Guangdong. Řekl to v deníku OÖN starosta města Alexander Scheutz. Jak náš list uvedl, společnost China Mine Metals chce ve městě postavit čtvrť v hallstattském stylu. Zřízena tu má být i menší replika samotného Hallstattského jezera.

Linecký list připomíná, že zpočátku to vyvolalo u občanů Hallstattu smíšené pocity, ale posléze převládla radost z takové reklamy, které se jejich městu ve velké Číně dostane. Vedení obce navázalo kontakt s čínským investorem a ten nyní starostu pozval k návštěvě Bolua. Má s sebou vzít také kapelu, která by hrála pro region typickou muziku. Scheutz k tomu zvolil kvintet kapely solných dolů, která vystoupí v hornických uniformách. V programu návštěvy mají být také rozhovory o navázání partnerských vztahů těchto měst. Na jaře má delegace Bolua přijet do Hallstattu.