Radnice totiž vložilo více než devět milionů korun do opravy Útulku pro opuštěná a ztracená zvířata v ulici Na zlaté stoce.

„Město jakožto zřizovatel zaplatilo stavební práce, univerzita, která útulek provozuje, poskytla prostor. Opravili jsme asi sto let starou stodolu a vybudovali přístavbu. Neoficiálně tomu teď říkáme třináctá součást univerzity,“ řekl při včerejším otevření rektor Václav Bůžek.

Rekonstrukce útulku zlepší životní podmínky nejen zvířatům, ale také lidem, kteří žijí v blízkém okolí. Nová budova je odhlučněná a lépe větraná, proto se kolem již nebude šířit takový zápach.

Mají nové výběhy

„Také jsme navýšili kapacitu útulku z původních 25 míst na 38 a postavili nové výběhy,“ doplnil Karek Havelka, ředitel školního zemědělského podniku.

V útulku končí psi, které odchytí strážníci. V loňském roce jich tudy prošlo 473, letos zatím 393, to znamená více než jeden přírůstek denně. Každý pes putuje nejprve do pětidenní karantény. Během této doby si přes polovinu zvířat odvedou původní majitelé. Ostatní vyšetří veterinář a poté čekají, jestli jim někdo nabídne nový domov.

V nadcházejícím povánočním období mají ošetřovatelé vždy plné ruce práce. „Bohužel po Vánocích přichází vlna takzvaných nevhodných dárků. Mnozí lidé dostanou psa a pak se ukáže, že to nebyl dobrý nápad a snaží se ho rychle zbavit,“ komentoval Havelka.

Během roku přijdou ještě dvě taková období. První nastává před prázdninami, kdy se někteří lidé zbavují domácích mazlíčků, aby jim nepřekáželi o dovolené, a druhá po letních prázdninách. Tehdy se děti vrací do škol a o psa se najednou nemá kdo starat.

Adoptovat zvíře z českobudějovického útulku může každý. Zájem je poměrně veliký. „Lidé si pejsky berou docela často. Chtějí hlavně mladá, atraktivní zvířata, ale samozřejmě tady máme i psy různě zanedbané, které nemůžeme hned nabízet k adopci,“ popsal Havelka.

O psy se v útulku stará například ošetřovatelka Marcela Ježková. Zvláštní péči věnuje hlavně těm, se kterými se špatně jednalo a nyní se to projevuje v jejich chování.

Pomoci mohou ale i občané města. Dobrovolníci chodí každé odpoledne psy venčit, vítané jsou i hmotné dary. Útulku se nejvíce hodí vodítka, obojky, hračky a krmivo. „Není ale možné nosit cokoliv. Zvířata potřebují kvalitní stravu, nemůžeme jim dávat zbytky nebo kosti,“ varuje Havelka.