Zanechala však po sobě třeba objekt na Palackého náměstí v Českých Budějovicích. Ten straší už dlouho své okolí. „Za sedm milionů předělávají Palačák, ale tady je hrozný nepořádek. Proč se s tím něco neděje,“ rozhořčeně se ptala Jana Dunovská, která svou stížnost přednesla přímo v redakci. Navštívila nás v rámci nového projektu Deníku „Z očí do očí“, při kterém se setkávají redaktoři a čtenáři.

Černá skládka

„Prodejna byla uzavřena v roce 2006,“ upozorňuje Jana Dunovská a dodává, že od té doby objekt jen chátrá. „Před Vánoci v roce 2008 uklidili černou skládku za prodejnou, ale už je to tam zas,“ komentovala současné dění kolem nemovitosti. V živé paměti obyvatel města je přitom ještě jiná ruina, kterou se ještě před časem mohlo pyšnit sídliště Máj. Betonový skelet, spojený dlouho také se jménem Delvita, byl pozůstatkem snahy vybudovat velký obchodní dům přímo pod okny tisíců zákazníků. Dnes už naštěstí chorý betonový muž na křižovatce ulic Milady Horákové a Antonína Barcala patří minulosti, ale vzpomínka nezmizela.

Podruhé se Delvita „proslavila“ sporem, který se vedl ohledně zdi, jež dělila její objekt v Mánesově ulici od sousedního supermarketu. Vše se vyřešilo až po dlouhých měsících tahanic. A známé rčení – do třetice všeho dobrého i zlého se naplňuje v případě Delvity v poslední době na Palackého náměstí v Českých Budějovicích. Objekt, který znali zákazníci dlouhé roky jako Bios a později Delvitu, chátrá a straší své okolí.

Prodejna je už tři roky opuštěná a investor chystá její přestavbu. Původně měla dostat patrovou nástavbu. Teď se má do čtyř nadzemních podlaží a dvou podkroví vměstnat 95 bytů.

Projekt

„Projektová dokumentace je dokončena, projekt je před zahájením výstavby,“ uvedl za investora, pražskou firmu Easy living, s. r. o., Adam Kotalík. Dodal, že velké parkoviště u bývalé prodejny, které přes den využívali zákazníci obchodu a navečer obyvatelé okolních domů, bude i v budoucnu využíváno pro zákazníky i pro veřejnost. Kromě toho jsou podle Kotalíka zajištěna parkovací místa v objektu pro všechny budoucí byty, jak to požadují předpisy v této části města pro všechny novostavby.

Změní se ale jméno, které obchod ponese. Po převzetí Delvity firmou Billa, před nějakou dobou, se změnil i majitel objektu. Napříště proto mají zákazníci chodit do supermarketu Billa. „S obchodem v přízemí nebo v podzemním podlaží se nadále počítá,“ potvrdil Kotalík.

„Stavební povolení už bylo vydáno,“ uvedl k připravované stavbě za českobudějovický magistrát Michal Bosák, tajemník primátora.

Zatím ale obyvatele okolních domů straší hlavně zmíněná černá skládka za chátrajícím obchodem. Ten si dokonce chtěl i jeden zájemce těsně po uzavření pronajmout, ale firma jeho nabídku odmítla. Teď město už dvakrát muselo za bývalou Delvitou uklízet černou skládku.