Chcete koupit bývalou celnici na hranicích? Stačí mít několik milionů a je vaše. V současné době se prodávají objekty, kde před několika lety vládli celníci i pohraniční policie, v Halámkách na Jindřichohradecku a ve Studánkách na Českokrumlovsku.

„Celní ředitelství v Českých Budějovicích vlastnilo osm objektů na hranicích,“ říká Jaroslav Vlášek, vedoucí oddělení dohledu. Po vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2004 je postupně opouštěla. Jednalo se o objekty ve Slavonících, Nové Bystřici, Halámkách, Českých Velenicích, Dolním Dvořišti, Studánkách, na Stožci a ve Strážném. V některých objektech na hranicích působili zároveň i příslušníci pohraniční policie.

„Bezúplatně jsme naše objekty předali Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který je nabídl kraji a obcím,“ dodal Jaroslav Vlášek s tím, že v současnoti již žádný majetek na hranicích celníci nevlastní ani nemají v nájmu.

Podle slov vedoucího odboru majetkové a hospodářské správy Jihočeského kraje Ivana Sýkory měly o většinu objektů zájem příslušné obce, kterým dal kraj přednost. V úvahu při jednáních o převodu připadaly jen objekty v Halámkách a ve Studánkách.

„Kraj ale nenašel pro objekty vhodné využití, a proto neuplatnil možnost převodu vlastnictví majetku do vlastnictví kraje,“ říká Ivo Sýkora. „Správný hospodář hospodaří s majetkem, který potřebuje a má pro něj využití.“

Některé celnice tak zůstaly Úřadu pro zastupování státu ve věci majetkových, jiné si převzaly obce.

Drahé Halámky?

„Nyní pokračují dvě výběrová řízení na objekt v Halámkách a ve Studánkách,“ říká Zdeněk Prokopec, ředitel českobudějovické pobočky úřadu. O objekty za několik milionů korun není zájem. Celnice v Halámkách se nachází z areálu pohraničníků.

„Objekt jsme nechtěli, protože je v lese, tak co bychom s ním dělali,“ krčí rameny starosta Halámek Jaroslav Sazma. Ostřejší je starosta Josef Dlabík, Nové Vsi nad Lužnicí, pod kterou objekt v Halámkách katastrálně spadá.

„Byly nastaveny podmínky, které nejsou akceptovatelné,“ rozčiluje se Dlabík.

„Úřad předává majetek a bude vám diktovat, co s ním máte dělat a že ho nesmíte deset let prodat. Pozemky kolem objektu v Halámkách patří Ředitelství silnic a dálnic. Napřed chtěli za objekt 6,8 milionů kroun, teď zlevnili na 4,2 milionů. Myslím si, že je všechno připravené tak, že to nakonec někomu připadne za půl milionu. A koupí ho někdo, kdo bude mít získané okolní pozemky předem,“ přemýšlí nahlas Josef Dlabík. Stát prý na prázdné objekty určené k prodeji doplácí. „Vždyť to někdo nepřetržitě musí hlídat, aby to zloději nerozkradli nebo nezničili.“

Úřadu patří stále ještě objekt ve Slavonicích. „Objekt totiž leží na pozemku soukromého vlastníka,“ vysvětluje Zdeněk Prokopec.

Objekt celnice ve Strážném získal Národní park Šumava. „Převzali jsme kompletně celý areál a teď řešíme, co s ním dál,“ říká Václav Filip, vedoucí techniko–majetkového odboru šumavského parku.

O celnici v Českých Velenicích měla zájem Policie ČR. „Mělo by tu být zřízeno obvodní oddělení policie,“ říká starosta Jaromír Slíva. Druhou budovu si ale město vzalo. „Zvažujeme, zda by se objekt hodil pro technické služby,“ přemýšlí starosta.

Nad darem přemýšlí také ve Stožci. „Dostali jsme celnici v Novém údolí a teď hledáme, jak ho využít,“ říká referent obecního úřadu ve Stožci Jiří Matys. „Určitě ale chceme, aby objekt sloužil turistickému ruchu.“

Na vážkách jsou i v Nové Bystřici. „Ani my jsme zatím nenašli využití,“ přiznává starosta Vladimír Bláha.

„Starou budovu bývalé celnice možná zrekonstruujeme na byty, což by nestálo velké náklady. Problém je, že to je daleko od města. Objekt nesmíme deset let prodat, protože co kdyby ho stát potřeboval zpátky,“ prozrazuje jednu z podmínek, za kterých celnici přijali. „Herna tam ale určitě nebude,“ říká rozhodně.

Muzeum pohraničí

Zatím nejdále jsou ve využití celnice a objektů na hraničním přechodu v Dolním Dvořišti.

„Areál budov jsme dostali letos,“ říká starostka Dolního Dvořiště Helena Panská. Na využití třech budov vypsali výběrové řízení. A vybrali.

„V jedné budově bude zubní ordinace s čekárnou. Z druhé zase bude ubytovna pro zaměstnance firmy American Casino.“

Z třetí by rádi udělali muzeum pohraničí. „Zatím ale nemáme žádného partnera, se kterým bychom do projektu šli,“ přiznává Helena Panská. „Hledáme proto nějaké muzeum nebo školu, se kterou bychom na zřízení expozice spolupracovali.“