Nejen, že se návštěvníci rok co rok vracejí, ale z mnoha z nich se stávají i zapálení pěstitelé. Ke startu mají právě na výstavě, kde ani letos nechyběl prodejní koutek s poradnou, ideální podmínky.

Daleko od toho, aby odcházela s novým zeleným přírůstkem na okenní parapet, nebyla při víkendovém šestnáctém ročníku výstavy ani Naďa Baťová z Českých Budějovic. „Ještě chvíli a byla by ze mně mičurinka," smála se.

„Říkám tak někomu, kdo opravdu umí a pěstuje něco krásného, to je pak nádhera," vysekává poklonu čtrnácti vystavovatelům, kteří své výpěstky, ale i třeba terária s hmyzem a plazy zapůjčili na výstavu. „Dlouho jsem se sem chystala, ale vždycky jsem ten čas, kdy byla výstava, někde probendila, tak jsem ráda, že jsem se tentokrát konečně zastavila, když jsem měla cestu okolo. Je to krása, mnohdy až neuvěřitelná," žasla mladá žena.

I Naďa Baťová se snaží doma pěstovat různé rostliny. „Měla jsem dokonce doma i orchideje, ale daří se jim tak dva roky, rostou a kvetou a pak z ničeho nic uhynou. O to víc obdivuju pěstitele, kterým se daří vypěstovat tuhle nádheru. Ráda bych si i nějaké pořídila, ale mám toho dnes ještě hodně v plánu a chudinky kytky bych musela nosit s sebou," lituje nadšená návštěvnice.

To Lenka Justová si odnášela ruce plné květináčků. Zkrášlí jimi pokoj na vysokoškolské koleji. „Ještě jsem si nepřivezla žádné kytky z domova, je to tam takové chudé, tak doplňuju výzdobu. Orchideje mám moc ráda," pokyvovala hlavou rodačka z Karlových Varů, která v Českých Budějovicích studuje pátým rokem na Zemědělské fakultě Jihočeské univerzity.

„Na výstavu jsem se dostala díky kamarádce, která pochází kousek od Varů a studovala tu biologii, v Budějovicích zůstala, zná se s místními pěstiteli orchidejí a pomáhala jim i s přípravou výstavy," vysvětluje, jak si našla cestu do Homolí.

Přijet z Krásetína neváhala spolu s kamarádkou ani Anna Kudláčková. „Na takovéhle výstavy chodím hodně, už dvakrát jsem byla v Budějovicích, sem, když mám čas, ráda přijedu také. Dost často se mi stává, že neodolám a nějakou orchidej si rovnou koupím. Teď mám doma tři, ale než jsem se přestěhovala, měla jsem v domě spoustu květin. Nechala jsem je tam synovi, a ten mi jich hodně, jak se říká, ‚zahlušil'. Až se zabydlím, zase se chci obklopit orchidejemi, ráda pěstuju i sukulenty a bonsaje. Nejsem odborník, ale jednak zkouším, co takové rostliny potřebují, jednak toho dost najdu na internetu. Musíte jim taky po ránu zpívat, povídat si s nimi," prozrazuje s úsměvem recept na pěstitelské úspěchy.

Ty mají zcela nesporně i všichni, kdo na výstavu přispěli vlastními exponáty. „Už to nejsou všechno členové Orchidea klubu, začínají se k nám přidávat i neorganizovaní pěstitelé, kteří se ozvou, zda by směli přivézt na výstavu kytky, které jim zrovna kvetou," přibližuje zákulisí výstavy organizátor Bohumil Vondruš.

Vypěstovat orchideje tak, aby kvetly zrovna v době výstavy, přitom není až tak složité. „Jsou totiž dvě období, kdy většina orchidejí kvete, na podzim a v předjaří. Proto právě v těchto termínech pořádáme výstavy v Homolích a v Českých Budějovicích," vysvětluje Bohumil Vondruš, který své orchideje pěstuje právě v Homolích.

Vznik tradice pořádat právě v této obci výstavy, má kořeny už u prvních výstav v českobudějovické Hardtmuthově vile. „Bál jsem se, že přijde málo lidí, tak jsem pozval i naši paní starostku. Ač to byla první výstava, ona mi vyčítavě řekla: ‚Pane Vondruši, pořád někde děláte nějaké výstavy a doma v Homolích ne.' Netrvalo dlouho a na podzim jsme měli první výstavu na obecním úřadě," vypráví už letitou historku. Od té doby se tradice v Homolích drží už už šestnáct let.