Ze zářících očí vystavovatelů i návštěvníků expozice v Jihočeském muzeu se dalo číst, že orchidejím se daří nejen v bytech, ale především v srdcích Jihočechů.
„Když se utvořilo poupě, nesměla rodina v okolí kytky ani dýchat,“ svěřovala se jedna z nadšených pěstitelek, která si přišla poslechnout přednášku vyhlášeného pěstitele orchidejí Bohumila Vondruše. Ten zaplněnému sálu posluchačů radil, jak exotické rostlinky pěstovat v bytě. „Nároky na zálivku, světlo, hnojivo i teplotu se liší druh od druhu, proto je důležité vědět, co pěstujete,“ zdůraznil.
I sám Vondruš začínal v panelákovém bytě, rostliny jej přinutily stavět – jak on sám se smíchem a nadsázkou říká – skleník s obytným koutem. A právě poklady ze skleníků společně se svými kolegy nyní vystavuje.
Několik stovek živých, voňavých cizokrajný krásek, mezi kterými najdeme jak botanické druhy, tak i šlechtěné hybridy s obrovskými květy fantastických barev a vůní, obsadilo na deset dní prostorné sály Jihočeského muzea. Orchideje tropů všech kontinentů doplňují desítky druhů tilandsií, sukulentních rostlin a kaktusů ze sbírek a skleníků členů Orchidea klubu, táborské Botanické zahrady a firmy PH Flora Sibřina.
„První naše výstava byla experimentem a netroufli jsme si vystavovat rostliny déle než tři dny. Tehdy jsme byli šokováni, protože zájem veřejnosti o výstavu byl takový, že stála před muzeem padesátimetrová fronta na vstupenky. Následující sezonu jsme se rozhodli pro čtrnáct dnů, aby si návštěvníci mohli květiny lépe prohlédnout, ale to už kráskám skleníkové prostředí chybělo. Zjistili jsme, že nejvhodnější je pro ně deset dní, to znamená od soboty do neděle,“ prozradil garant výstavy Petr Bürger a potvrdil průměrný počet návštěvníků jedné z nejúspěšnějších muzejních výstav, který čítá šest až osm tisíc lidí.
„Na jihu Čech není žádná botanická zahrada s orchidejovými skleníky, výstava je pro milovníky krásných květin a přírody ojedinělá,“ uvedl ředitel muzea Pavel Šafr. Naprostá většina rostlin byla podle organizátorů vypěstována samotnými pěstiteli, a to jak vegetativním množením, tak i náročnou technologií aseptických výsevů semen in vitro.
Vedle vystavovaných královen pokojových květin určitě zaujme také kolekce exotického hmyzu, kterou připravil člen Entomologického klubu Oldřich Bužga, anebo několik terárií s exotickými plazy.