Každoročně zaměstnanci regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) provádí monitoring hnízdění orlů mořských, na Třeboňsku loni nalezli 11 obsazených hnízd.
Jak informoval zoolog Jiří Neudert z AOPK první termín zimního sčítání orlů v letošním roce je domluven na poslední pátek v lednu. „Minulý víkend se uskutečnilo mezinárodní sčítání vodního ptactva. Například za Třeboňsko jsme orlů potkali dosti. Jen na Rožmberku jich posedávalo jednadvacet,“ uvedl.
Již řadu let tak odhadují na základě pravidelných sčítání, že na Třeboňsku zimuje přibližně 40 až 50 nedospělých jedinců orlů mořských a minimálně 15 párů dospělých, kteří se již pohybují okolo hnízd.
Jsou po celém kraji
Podle ředitele regionálního pracoviště AOPK pro jižní Čechy Jiřího Bureše, se orli mořští postupně rozšiřují i na další území kraje. „Zdržují se kolem vodních ploch, protože jde převážně o mrchožravé dravce. Také si vybírají oslabené jedince,“ vysvětlil s tím, že na jihočeských rybnících má dostatek potravy.

Živí se rybami i ptáky, hnízdí v lesních komplexech na stromech v blízkosti vodních ploch. „Centrum výskytu v jižních Čechách jsou Třeboňská i Budějovická pánev, orli se vyskytují ale i kolem Lipna, Hněvkovické přehrady, či Orlíku,“ konstatoval Bureš. Hnízdí i na Táborsku kolem Bechyně, Soběslavi, či Plané nad Lužnicí.
Létali k nám na dovolenou
Starší páry se zdržují kolem hnízdiště. „Mladší kusy cestují a sdružují se. Dokonce máme na Třeboňsku i rekord, kdy jsme napočítali kolem čtyřiceti kusů mladých orlů na ledě,“ poznamenal. Není výjimkou, že překonávají i větší vzdálenosti. „Přelet pár desítek kilometrů mu trvá jen několik minut. V minulosti, když u nás nehnízdili, tak k nám tito ptáci lítali na zimu ze severských oblastí, například Pobaltí,“ dodal Jiří Rubeš.
Dnes podle něj už nejde o výjimečného ptáka, ale pohled na něj samozřejmě potěší. „Má totiž rozpětí křídel až 2,5 metru. Pro amatérského pozorovatele je to určitě velký zážitek,“ míní.
Doporučení od fotografa
Naše opeřence rád dlouhodobě pozoruje a fotí i amatérský ornitolog Jan Jindra, který provozuje i web naseptactvo.cz. Pro čtenáře Deníku si připravil několik doporučení. Říká se, že nejdůležitější vlastností myslivce je trpělivost, to platí násobně i pro fotografování volně žijících zvířat a ptáků.

„Při pozorování by se člověk měl chovat naprosto nenápadně a tiše. To, platí zejména v zimě, kdy zamrzají hladiny rybníků a pro orly se snižuje dostupnost potravy,“ upozornil Jindra.
Je smutné, když kolem vašeho stanoviště po několika hodinách čekání projede terénní motorka nebo čtyřkolka, nebo nad vámi proletí malé letadlo, či motorové rogalo. „Z těchto důvodů není vhodné místa pozorování prozrazovat a většina fotografů taková místa tají,“ uvedl zkušený jihočeský fotograf ptáků.