Na zasněženou romantiku si však budou lidé asi muset ještě počkat. Sníh v lokalitě sice v pátek 2. prosince napadl, ale v sobotu už po něm nebylo skoro památky.

Povodí Vltavy začalo hladinu Orlíku snižovat už letos v srpnu, pokles se odhaduje na více jak 10 metrů. Vodohospodáři nádrž upustili kvůli stavbě bezpečnostního přelivu. Hladina má na této úrovni setrvat až do konce března 2023.

Díky nízkému stavu vody lze v různých lokalitách na dně říčního koryta pozorovat například pozůstatky původních stromů, základy domů, bývalé jezy, historické cesty, mostky, dokonce vojenské opevnění, nikdy nedokončený most, který připomíná pilíř ze 40. let a další předměty jindy schované ve vltavských hlubinách. Na tyto místa už od léta vyrazila řada průzkumníků i pamětníků.

O Orlíku jsme psali také zde:

Upouštění přehradní nádrže Orlík odkrylo i několik původních a zachovalých staveb na Českobudějovicku.
Orlík bez vody odhalil i skalní útvary a bývalý jez na Českobudějovicku
Přehradní nádrž Orlík na Vltavě u Podolského mostu v úterý 30. srpna, hladina klesla více jak 12 metrů a odhalila řadu skrytých pokladů.
Orlík bez vody láká k průzkumům. Břehy i hladina jsou plné objevitelů
U Červené nad Vltavou na trati z Tábora do Písku pokračuje příprava na výstavbu mostu přes Orlickou přehradu. Pracuje se na pilířích a opěrách. Rozpětí oblouku bude 156 metrů, délka přemostění 300 metrů.
Přes Orlík u Červené vznikne jeden z největších obloukových mostů v republice

O vodním díle Orlík: Přípravné stavební práce vodního díla Orlík byly zahájeny v roce 1954, v dubnu 1957 započala výstavba přehrady. V roce 1960 bylo zahájeno napouštění nádrže a poslední 4. turbogenerátor elektrárny byl spuštěn v březnu 1962. Až do roku 1966 byly dokončovány některé rekultivační práce.

Vybudováním hráze vzniklo přehradní jezero délky 68 km na Vltavě, zasahující i přítoky, řeky Otava a Lužnice. Plocha nádrže je 27,3 km2, objem nádrže činí 716,5 mil. m3. (Zdroj: Povodí Vltavy)