Podle známé pranostiky právě v pátek 12. 3. 2021, na svatého Řehoře, čápi letí přes moře. Skutečnost je ale trošku jiná. Někteří čápi již přilétli, pravděpodobně jedinci zimující ve střední nebo jižní Evropě. A ti ostatní se začnou objevovat v následujících dnech. "Právě tyto dny jsou klíčové pro zaznamenání co nejpřesnějších údajů o příletu čápů. Momentálně sice můžeme sledovat pouze hnízda v nejbližším okolí, ale i taková pozorování mají velký smysl, tím větší, čím jsou pravidelnější. Obzvláště nyní, kdy se dobrovolníci, kteří obvykle mapují větší počet hnízd, k mnoha hnízdům třeba nedostanou," říká Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické.

"Máte-li v okolí čapí hnízdo, sledujte, co se na něm děje a svá pozorování zadejte na web čapích hnízd. I když čápa neuvidíte, najděte hnízdo na mapě a uveďte „čáp nepozorován“. Jen tak budeme vědět, že hnízdo bylo kontrolováno a čáp na něm ještě nebyl," dodává Gabriela Dobruská s odkazem na web České společnosti ornitologické.

Na Českobudějovicku je možné přes web sledovat například čápi, kteří hnízdí na kostele v Dubném. Pravidelně hnízdí čápi na Českobudějovicku také třeba v Hluboké and Vltavou nebo v Nových Hradech.