Třešinkou na dortu bude pro mnoho cestujících například projížďka v historických autobusech.

Návštěvníkům se otevřou dveře vozovny trolejbusů v Horní ulici i vozovny autobusů v ulici Novohradské. Oba areály bude každou hodinu propojovat kyvadlová doprava.

V areálu v Novohradské ulici je od 10 do 16 hodin připraven bohatý program pro celou rodinu, jímž bude provázet moderátor Jan Čenský. Na programu jsou soutěže a nejrůznější atrakce jak pro děti, tak pro dospělé, například obří skluzavka, skákací hrad, trampolína, motokáry, čtyřkolky, klauniáda či balonková dílna a diskotéka.

Nebude chybět ani hudební produkce v podání Velkého swingového orchestru Václava Hlaváče a oblíbené skupiny Hamleti.

Zájemci se ale také mohou vypravit na malou exkurzi do dějin. „Návštěvníci se dozvědí zajímavé informace z historie městské hromadné dopravy a budou mít možnost obdivovat přehlídku dobových i současných vozidel,“ informoval Radek Filip z dopravního podniku. Ukázat se přijedou např. autobusy Praga RND, Karosa ŠD 11 Evropabus s unikátním lůžkovým přívěsem LP 30 či Škoda 706 RTO a RO. Těmito krasavci se budou moci návštěvníci dokonce i svézt.

Projížďka minulostí

Nasednout ale budou moci také do pravidelné okružní linky historickým trolejbusem Škoda 9Tr HT. Ten vyráží vždy deset a třicet minut po celé hodině z nádraží a jede přes Palackého a Mariánské náměstí na Sady a zpět kolem pošty k nádraží.

Závěr oslav stoletého výročí založení MHD v Českých Budějovicích má korunovat slavnostní jízda historických vozů. Konvoj, v jehož čele pojede již zmiňovaný historický škodovácký trolejbus, se vypraví mezi 16.00 a 16.30 z nádraží.

Kolona bude pokračovat po Nádražní do Pekárenské ulice, dále kolem IGY na Pražskou třídu, na křižovatce u OBI odbočí vlevo na Strakonickou ulici, kudy dorazí na sídliště Vltava. Odtud se vydá po Husově třídě kolem výstaviště, na Sady a přes Senovážné náměstí přijede zpět na nádraží k obchodnímu centru Mercury.