Organizaci akce Magické Budějovice, do níž město vloží 600 tisíc korun a dalších více než 400 tisíc přidají budějovické firmy, radní svěřili bez výběrového řízení agentuře Art4promotion. Primátor Jiří Svoboda (ANO 2011) vysvětlil, že tak učinili v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

„Jedná se o takzvané zadání jednomu dodavateli. Důvodem byl zejména nedostatek času a to, že předchozí vedení města nevypsalo v létě 2014 plánovanou nadlimitní zakázku," upřesnil Jiří Svoboda. Dodal, že pro zmíněnou agenturu se radní rozhodli hlavně vzhledem k jejím dlouholetým zkušenostem v oboru a dobrému renomé.

Podcenění času potřebného na přípravu oslav a nepřiměřený spěch s doháněním toho, co se zanedbalo, kritizoval na včerejším zasedání zastupitelstva Michal Šebek z opoziční ODS. Nelíbilo se mu, že zakázky na akce související 
s oslavami jsou zadávány tzv. z ruky.

Kritikou nešetřil ani zakladatel budějovické produkční agentury David Borovka. „Zakázky máme po celé republice. Přitom od našeho domovského města ani nedostaneme šanci, abychom alespoň připravili návrh, jak významné výročí oslavit," řekl David Borovka.

Program, který není, nemůže přilákat turisty

Připomínky jubilea výstavy 750 let českobudějovické architektury (do 16. 2.) 
a Bohumil Böhm a České Budějovice (po celý rok)

výstava kopie korunovačních klenotů a pohřební královské insignie Přemysla Otakara II.

slavnost Magické Budějovice

rallye Křivonoska doplněná 
o výstavu z historie dopravy

akce firmy Bosch na náměstí

Šest let dopředu se začaly plánovat oslavy 700. výročí Budějovic. Možná to bylo přehnané. Tehdejší představitelé města 
i strany ale chtěli veřejnosti ukázat výdobytky socialismu, a tak kromě oslav samotných začali k výročí budovat i celá sídliště.

Jenže přípravy oslav 750. výročí první zmínky o městě jsou zase druhým extrémem. V samotném roce jejich konání totiž není znám jejich podrobný program. Zatím jsou to spíše střípky – velkolepé zahájení slavností s názvem Magické Budějovice, celoroční výstava na radnici věnovaná architektuře anebo vystavení kopií korunovačních klenotů a pohřební královské insignie Přemysla Otakara II.

„Další akce budou jednak tradiční, například výstava veteránů Křivonoska doplněná o expozice z historie dopravy, jednak speciální k výročí – třeba akce firmy Bosch 20. června na náměstí," naznačil včera českobudějovický primátor Jiří Svoboda. Seznam dalších akcí prý město představí v příštích týdnech.

Jenže to je podle mnohých chyba. Například David Borovka z českobudějovické produkční agentury si myslí, že konkrétní program slavností měl být znám už dávno. „A vědět o něm měli i turisté třeba v Českém Krumlově, Holašovicích nebo Hluboké nad Vltavou. Ale také v zahraničí, kam to máme kousek, například v Linci nebo Pasově," vyjmenoval David Borovka. „Vždyť tak významné výročí mohlo být skvělou příležitostí, jak město představit a napomoci tomu, aby sem turisté přivezli více peněz než 
v jiných letech," doplnil.

Servítky si nebral ani David Kovařík z další budějovické produkční agentury. „Za minulého režimu, když bylo 700. výročí města, se oslavy připravovaly mnoho let. Podotýkám, že pod taktovkou strany, která kultuře příliš neholdovala. Dnes sice máme moderní technologie, které vše urychlují, přesto nejde tak významný program začít připravovat až v roce samotného výročí. Je to nefér vůči Budějčákům, kteří by měli radost, že žijí ve městě, co se umí postavit k významnému datu," poznamenal.

Logo k výročí města.

A kritika zazněla i na pondělním zasedání českobudějovických zastupitelů. Michal Šebek z opoziční ODS chtěl, aby se o oslavách jednalo v samostatném bodu, ale koalicí byl odkázán na možnost vystoupení v diskusi s tím, že návrh na zařazení bodu na program jednání měl předložit ve stanovené lhůtě před zastupitelstvem, ne až na samotném jednání. Michal Šebek namítl, že úředníci magistrátu by mohli podklady pro všechny zastupitele připravit, kdyby se o věci jednalo například v odpoledním programu. Ale koaliční většina jeho návrh stejně zamítla.

Alespoň v diskusi zastupitelů se pak Michal Šebek 
k oslavám vrátil. Pro Českobudějovický deník konstatoval, že vedení města položil dotaz, na který dostal písemnou odpověď, ale z ní nemá jistotu, že oslavy jsou připraveny.

„Bývalé a současné vedení města promarnilo příležitost prezentovat České Budějovice v regionu, v republice i v zahraničí," sdělil Michal Šebek a při kritice dosavadních příprav poukázal třeba na nesplněný slib ohledně zveřejnění programu oslav. „Do konce ledna slibovalo nynější vedení města zveřejnit program oslav, nebyl zveřejněn," řekl Michal Šebek.

Kdo za to může? Současné vedení města svaluje vinu na minulou politickou reprezentaci Budějovic. A naopak. Primátor Jiří Svoboda (ANO 2011) k tomu zmínil, že nové vedení města „zdědilo" nějakou fázi připravenosti oslav. „Ta, nutno přiznat, nebyla zvlášť vysoká," podotkl Jiří Svoboda před časem.

Podle exprimátora a současného zastupitele Juraje Thomy (OPB) by nynější vedení města nemělo svalovat vinu na druhé. Radnice pod exprimátorovým vedením prý podnikla v přípravě oslav zásadní kroky, na něž ale současné vedení města ne vždy navázalo. „Navíc po loňských komunálních volbách se přípravy oslav na dlouhou dobu zadrhly," dodal Juraj Thoma.

Očima lidí z branže: Místo Lucie Bílé měl zpívat patriotMagické Budějovice – takový název nese multimediální představení, které se na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. uskuteční 10. března. Právě k tomuto dni, ale před 750 lety, je datována první listina, která Budějovice zmiňuje. „Budeme se snažit vytvořit pro všechny výjimečný zážitek," slibuje režisér show Rudolf Střítecký z budějovické agentury Art4promotion. Multimediální představení, které naváže na koncert Lucie Bílé, podle něj rozehraje postupně budovu radnice, Samsonovu kašnu a Černou věž. „Představení vyvrcholí ohňostrojem a odhalením slavnostní výzdoby města u příležitosti 750. výročí," doplnil Rudolf Střítecký. Jak toto pojetí zahájení oslav hodnotí představitelé dalších budějovických produkčních agentur?

David Kovařík, Chilli Production
Základní nápad se mi líbí, oslavy si zaslouží odstartovat nějakou monstrózní akcí. Agentura Art4promotion se toho jistě zhostí na výbornou, s podobnými akcemi mají zkušenosti. Myslím si ale, že 10. března je na venkovní akci ještě brzy. Multimediální show je super, stejně jako nápad s živým srdcem, na jehož ztvárnění jsem zvědavý, ale problém mám s Lucií Bílou. Nemyslím si, že by program měl stavět na osobnosti, která nemá vazbu na České Budějovice.

David Borovka, Borovka Promotion
Sedm set padesát let, to je tak silné výročí, že si zaslouží více programů než jen jednu celodenní akci. V přípravě slavností mi chybí koncepčnost.

Sedm set let Budějovic, to byly nové sochy, ale i sídliště

Velkolepost. Toto slovo více než jakékoliv jiné charakterizuje oslavy 700. výročí města, které mělo v režii socialistické vedení Budějovic v 60. letech minulého století.

Ředitel Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Daniel Kovář připomněl, že honosné oslavy se plánovaly už od roku 1959.
„Výrazným rysem těchto slavností byl fakt, že tehdejší národní výbor se snažil, aby po oslavách něco zbylo," zdůraznil Daniel Kovář. A tak byla první polovina 60. let spojena s usilovnou činností, která měla vést ke zvelebení města.

„Stavěla se nová panelová sídliště, například podél Lidické třídy. Začalo také budování Pražského sídliště stavbou Koldomu s biografem Vesmír. Také se opravovaly školy, školky, došlo rovněž na zastřešení zimního stadionu nebo instalaci soch – třeba sochy Mateřství v parku Na Sadech," vyjmenoval Daniel Kovář.

Jen u toho ale nezůstalo. 
Z rozhodnutí tehdejších představitelů Budějovic se také modernizovalo výstaviště, Stromovka, ale i síť MHD, veřejné osvětlení či plynovod. „Zkrátka socialistická velkorysost v pravém slova smyslu," podotkl historik.

Bohatý byl rovněž kulturní program. Ten výročí připomínal od ledna do září. „Na programu byly výstavy, přednášky, také filmový a hudební festival. Obyvatelé města soutěžili ve výtvarných, fotografických či literárních kláních, jejichž tématem byly Budějovice," zmínil Daniel Kovář. Nezapomnělo se ani na sportovní akce včetně krajského kola spartakiády.

Oslavy vyvrcholily o víkendu 11. a 12. září 1965 lidovou veselicí, jejíž součástí byly koncerty, velký historický průvod městem a také ohňostroj.