Zatímco mladí lidé spojují rekreaci často s konzumací alkoholu a zábavou do ranních hodin, starší rekreanti dávají přednost klidnému a nerušenému nočnímu odpočinku. „Na chaty jezdíme o prázdninách dost často. Máme tam větší soukromí, navíc odpadá ta náročná cesta domů,“ pousmál se devatenáctiletý maturant Petr Polák. „Většinou hrajeme na kytary, zpíváme, grilujeme, trochu popíjíme,“ dodal. „Už se nám párkrát stalo, že nás sousedi přišli trochu zklidnit,“ přiznal Polák.

Důchodci jsou proti

„Jezdím občas na pár dní k synovi k rybníku. Není to příliš často, ale stává se, že sousedův kluk pořádá nějakou oslavu, nebo večírek. Občas mě to vzbudí. Vadí mi to, ale co se dá dělat. Jsou mladí, ať si užívají. Stejně tam nejsem tak často,“ uvedla včera devětašedesátiletá důchodkyně Milena Šebestová.

Možnou ochranou proti hlučným výletníkům je volání policie. Ta je však ve většině případů daleko a kdyby přijela, její možnosti jsou omezené. „Nikdy by mě nenapadlo zavolat na chataře policii. Taky jsem byla mladá, chápu je,“ uzavřela Šebestová.

Policie stížnosti nehlásí

I podle vyjádření okresní policejní mluvčí Reginy Tupé se dá vypozorovat, že spory vzniklé touto cestou se daří hasit domluvou. „Na žádném policejním oddělení jsme nezaznamenali v poslední době žádný výrazný nárůst stížností na rušení nočního klidu,“ uvedla včera Tupá.

Dohoda je nutná

Jedinou možnou cestou zdá se být přátelská dohoda mezi sousedy. „Na chatě trávíme s klukama skoro každý víkend a o prázdninách vždy alespoň dva dny v týdnu. Občas nám to s kamarády v noci trochu ulítne a rádio je příliš nahlas nebo někomu upadne sklenička, ale se svými sousedy vycházíme dobře. Nemáme s nimi problém. Když jsou na chatě oni i my, krotíme se, nebo se nějak rozumně domluvíme. Nikdy se nestalo, že by si nějak stěžovali,“ řekl včera budoucí vysokoškolák Marek Pekoč. „Snažíme se vždycky vybírat termín, kdy bysme na chatě mohli být sami, abychom nikoho nerušili. Přes prázdniny si můžeme vybírat kdy a kam jet. Navíc to není tak, že bychom celé tři dny na chatě jenom řádili a dováděli,“ dodal Pekoč.

Tadeáš Nový