„Pro nás je to velmi prestižní záležitost a chceme ukázat, že si pořadatelství plným právem zasloužíme a že se máme čím pochlubit,“ uvedla pro Deník náměstkyně primátora Ivana Popelová. Městský rozpočet na zahájení Dnů evropského dědictví (EHD) pamatuje částkou dva miliony korun.

Akci pro město organizačně zajišťuje soukromá firma, která má zkušenosti například s pořádáním Krumlovských slavností, Vinobraním na Karlštejně a podobně.

Partnery projektu jsou kromě Jihočeského kraje ještě Národní památkový ústav a Okresní archiv v Českých Budějovicích. „Spolupracujeme s českokrumlovskou Střední uměleckoprůmyslovou školou svaté Anežky České a oslovili jsme i zahraniční partnery z rakouského Lince. Chystáme krátkou exkurzi připomínající významná historická období v dějinách Českých Budějovic,“ zmínila Popelová.

Vojenské ležení

Dobu založení města Přemyslem Otakarem II., dobu gotiky, připomene například vojenské ležení na Sokolském ostrově s ukázkami dobového života, dopady technické revoluce na život občanů zvýrazní zejména koněspřežka, respektive její replika v České ulici.

Koněspřežku už si v České ulici mohli obyvatelé a návštěvníci města vyzkoušet v roce 2004, kdy se její replika stala součástí oslav vstupu do Evropské unie.

„Alespoň se to nějak ozvláštní. Po památkách ve městě chodíme každý rok, ale v posledních letech je to nějak bez větší změny, stále hodně podobné,“ podotkla k plánům radnice šestačtyřicetiletá Jarmila Svobodová ze sídliště Vltava, která pravidelně navštěvuje zajímavé objekty i na jaře, v rámci Dne památek.

Koníček

Historie města je pro obyvatele zajímavá záležitost a mnozí se jí aktivně věnují i jako svému koníčku.

V roce 2005 například dobrovolníci a fandové historie kolem skupiny Budějovičtí družiníci připravili akce k výročí 740 let od první písemné zmínky o městě. „Chtěli jsme připomenout období založení města. Jeho slávu v době gotiky,“ vrátil se včera člen skupiny Marek Vendl k několika vystoupením.
Oficiální zahájení EHD bude letos v září v krajském městě doprovázet pestrý doprovodný program. Například výstava Památky v krajině a krajina jako památka, což je letošní motto EHD, začne už v polovině srpna v křížové chodbě někdejšího dominikánského kláštera.