Čím pro vás byla návštěva policejního ředitelství přínosná?
Neměl jsem dosud nikdy možnost podobné pracoviště navštívit. Je úžasná zkušenost tady vidět, jakým způsobem policisté bdí nad námi a třeba i nad církevními objekty, které jsou chráněny před zloději. Jsem rád, že jsem se mohl setkat s panem ředitelem Luďkem Procházkou, a věřím, že spolupráci ohledně prevence, o které jsme spolu mluvili, se nám podaří uvést do života.
Během roku, co zde v diecézi působím, jsem měl už několikrát možnost spolupráci našeho biskupství s policií využít, zvláště při svém biskupském svěcení nebo při pohřbu emeritního biskupa Jiřího Paďoura. Jsem vděčný policejním představitelům za ochotu nám při těchto významných událostech vyjít vstříc a pomáhat, abychom mohli organizačně zvládnout velké akce, které se v rámci života církve zde v Českých Budějovicích uskutečňují.
Věřící mají svůj dobře známý preventivní program, viz Desatero a přikázání jako Nezabiješ nebo Nepokradeš. Jak můžou ještě více bránit kriminalitě?
Jsem přesvědčen, že opakování je matkou moudrosti a prevence že není nikdy dost. Některé věci a rady nemusíme připomínat jen v oblasti duchovního života. Věřící jsou významnou součástí naší společnosti a podílejí se na občanském životě.
Je správné stále připomínat i jejich, řekněme, občanské povinnosti. Jejich příslušnost k církvi má napomáhat i k tomu, aby přistupovali zodpovědně k životu ve společnosti, obci či městě. My lidé jsme hříšní. Když člověk překročí práh kostela, neznamená to, že se stává dokonalým nebo svatým. I proto považuji prevenci za velmi důležitou a časté opakování zcela jistě prospívá každému k opatrnosti. Zvlášť se to týká seniorů, protože se stářím ustupuje jejich pozornost a bdělost. Je dobré i jim připomínat různá nebezpečí, a v tom jim můžou být užiteční i všichni ostatní věřící.
Jednou z bolestí naší příhraniční diecéze bylo především po roce 1989 vykrádání kostelů. Ke krádežím památek ale dochází stále, připomeňme třeba před lety ukradené sochy z římovských pašijí nebo sochu sv. Jana Nepomuckého, která se ztratila před pár týdny na Táborsku.
Snažíme se, abychom mohli nadále získávat podporu pro zabezpečovací zařízení do našich objektů. Během pětadvaceti let se nám už podařilo hodně objektů zabezpečit a monitorovat. Jsou chráněny v daleko větší míře než v prvních letech po revoluci, kdy jich mnoho bylo vykradeno právě proto, že v nich zařízení chyběla. Ostraha našich církevních objektů je už dneska i díky policii na vysoké úrovni.
Součástí služby církve je i žehnání pracovišť a svěření pod Boží ochranu tamějších zaměstnanců. Pokud byste byl osloven, požehnal byste i zdejšímu modernímu středisku a zdejším zaměstnancům?
Ale jistě, tomu se vůbec nebráním. Je totiž vždycky dobré, aby nejen místa, ale i lidská činnost a úsilí byly podpořeny tou mimořádnou a neviditelnou silou pocházející od toho, který nás všechny převyšuje.
I pracovníci v tomto nelehkém resortu mají právo vykonávat svou práci s Božím požehnáním.