Novinářům to řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO) v souvislosti s covidovou pandemií a úmrtími s nemocí spojenými. V Ostravě je jediné krematorium v kraji, který je jedním z nejlidnatějších regionů Česka.

Mrazáky nejsou v ulicích, ale za krematoriem Ostrava. Přesto to nestačí. „Nejsme schopni zpopelnit všechny zemřelé. Apelujeme na to, aby se ti lidé nějakým způsobem přerozdělili, a budeme požadovat ústřední krizový štáb, aby začal tyto věci také koordinovat,“ řekl Ivo Vondrák.

Vondrák: Spousta lidí si neuvědomuje nebezpečí

„Bohužel to je smutná zpráva, ale mám dojem, že by to lidé už také měli slyšet, aby věci nezlehčovali. Já to někdy sleduji na svém profilu, facebookovém i twitterovém, že spousta lidí si vůbec neuvědomuje, jakému velkému nebezpečí tady čelíme,“ apeluje Vondrák na větší zodpovědnost občanů.

Ostravské krematorium už v listopadu muselo navýšit kapacitu skladování zesnulých a vybudovalo nové skladovací místo. Pak přidalo další. „Místo jednoho máme dva externí mrazicí návěsy, abychom to nějak zvládli,“ řekl iDnes primátor Ostravy Tomáš Macura.

Podle údajů takzvané chytré karantény dosud zemřelo 1495 obyvatel kraje, u nichž se potvrdila nákaza nemocí covid-19. Statistika chytré karantény ale eviduje nakažené jen podle trvalého bydliště.