S novou překážkou ve vozovce se musejí vypořádat řidiči, kteří míří z Hluboké do Týna nad Vltavou. U výjezdu z města se totiž před nedávnem objevil nový ostrůvek, který má přinutit řidiče ke snížení rychlosti. Některé z nich však zaskočil.

„Tvoří to tam překážku a vyvolává chaos. Mluvil jsem o tom i s dalšími řidiči a všichni jsme se shodli na tom, že je to tam úplně zbytečně,“ reagoval 60letý František Tůma z Českých Budějovic, který pracuje jako řidič autobusu a po této trase tak jezdí každý den. Největší problémy zde očekává v zimě. „Když bude hladko a někdo, kdo to tam nezná, poletí jak k ohni, tak bude muset prudce brzdit a zákonitě tam tak bude docházet ke karambolům,“ je přesvědčen Tůma. Podle vyjádření vedoucího odboru dopravy budějovického magistrátu Jaroslava Mráze je však tento ostrůvek součástí nové zástavby Hluboká – Hůrka. „Jedná se o novou křižovatku na silnici II/ 105 a ostrůvek bude sloužit jako zpomalovací retardér při vjezdu do obce,“ vysvětlil Mráz. V těsné blízkosti ostrůvku bude nyní umístěna dopravní značka, která označuje začátek a konec obce. „Účelem je snížení rychlosti a změna charakteru komunikace při vjezdu do zastavěné části obce,“ doplnil Jaroslav Mráz.

Přestože čeští řidiči nejsou ještě na podobné ostrůvky zvyklí, na západ od nás, například v Rakousku a Německu, se těší velké popularitě. „Už i u nás v republice je však toto řešení na vjezdech do obcí uplatňováno. Většinou to však naráží na problém financování,“ podotkl vedoucí odboru dopravy Mráz. Stavbě ostrůvků podle něj navíc stále brání někteří majitelé komunikací, kteří argumentují například tím, že je zde v zimě problém s odhrnováním sněhu. Kladné stanovisko vydala ke stavbě tohoto ostrůvku i Policie ČR. „Projekt zpracovával autorizovaný inženýr a v roce 2001 jej schválilo i ministerstvo dopravy. Kladné stanovisko jsme vydali z důvodu plynulosti a bezpečnosti silničního provozu a v souladu se zásadami pro navrhování úprav průtahů silnic obcemi,“ potvrdila českobudějovická policejní mluvčí Regina Tupá.

Hlubocký ostrůvek je první stavbou svého druhu na Českobudějovicku. V blízké budoucnosti však nejspíš přibudou i další. „V našem rajonu je to první vlaštovka, i když něco podobného je například u přechodu pro chodce v Nových Hodějovicích, kde by ostrůvek měl plnit obdobnou funkci,“ uzavřel vedoucí odboru dopravy budějovického magistrátu Jaroslav Mráz.