Příští týden v úterý by mělo být jasné, jak se postaví k požadavkům dalších dvou politických táborů. „Původně jsme lidovcům nabídli jeden post  neuvolněného radního. Ti ale ve čtvrtek na společném jednání přednesli požadavek na dvě místa v radě, z toho jedno uvolněné," přiblížil jednu z podmínek dohody lídr ČSSD Miroslav Joch.

„Později jsem nabyl pocitu, že jsou ochotni i slevit na jednoho, ale uvolněného radního," doplnil s tím, že se potenciální partner zřejmě snaží vytěžit maximum ze situace. Tři mandáty KDU–ČSL mohou být klíčové pro dosažení těsné většiny hlasů v novém zastupitelstvu. Podmínky lidovců ale nebyly pro sociální demokraty jediným překvapením, ke kterému musí zaujmout stanovisko výkonný výbor strany.

„Hnutí ANO se přestal líbit model 6+4+1 a vrací se k variantě 5+5+1," naznačuje Miroslav Joch projednávané možnosti rozložení postů radních mezi ČSSD, ANO 2011 a KDU – ČSL.

„S lidovci jsme zajedno, že čtyři místa v radě pro ANO neodpovídají naší pozici vítěze voleb. Žádná z koaličních stran by neměla mít výhodu většiny hlasů," vysvětluje lídr ANO 2011 Jiří Svoboda.

Podle Miroslava Jocha není vyloučeno, že se radikálně změní všechny dosavadní plány. „Nebudu předjímat rozhodnutí výkonného výboru, který nám doporučí další postup. Je ale možné, že nám rozváže ruce pro jednání s jinými partery," naznačuje Miroslav Joch možný obrat.

Ten nevylučují ani představitelé  ostatních stran, které získaly křesla v budějovickém zastupitelstvu.  Jak v pátek naznačil dosavadní primátor a lídr Občanů pro Budějovice (OPB) Juraj Thoma,  jeho tým je připraven vyjednávat s kýmkoli, kdo OPB vyzve.  Nekloní se pouze ke spolupráci s KSČM.