Není to však nic nového, dočasnost stavby se prodlužuje vždy na pět let už od 90. let. Nicméně pokud otáčko kolaudační souhlas nedostane včas, bude 
v podstatě nepovolenou stavbou v zahradě zámku.

Prodloužení existence točny v zahradě je plně v kompetenci českokrumlovského stavebního úřadu. „K datu 30. září 2015 skutečně otáčivému hledišti končí termín takzvané dočasnosti stavby," potvrdila včera mluvčí města Český Krumlov Petra Nestávalová.

„Naposledy byl stanoven příslušným povolením ze dne 15. června 2010, jenž vydal zdejší stavební úřad." Jak dalece je momentálně řízení o prodloužení dočasnosti stavby, neupřesnila. „Jednáme s Jihočeským divadlem," sdělila pouze vedoucí stavebního úřadu Johana Hanušová.
„Chceme-li seriózně jednat 
a dostát platným usnesením 
a dohodám komise ministra kultury pro řešení otáčivého hlediště, tak musí být tento stav napraven," ujistila Petra Nestávalová.

Prodloužení kolaudačního řízení je především problém majitele, a to je město České Budějovice. Hlediště patří městu a v pronájmu ho má Jihočeské divadlo.

Podle náměstka primátora Jaromíra Talíře Jihočeské divadlo zažádalo o prodloužení povolení tento týden. „Snad se to nějak vyřeší," uznává Jaromír Talíř, že žádost putovala na úřad dost pozdě.

Zdržení podle náměstka primátora Jaromíra Talíře mohlo vzniknout tím, že všechny dokumenty k provozu současného otáčivého hlediště jsou platné až do konce roku 2015. Dříve končí jen rozhodnutí 
o změně užívání stavby, které je ale pro současnou existenci otáčka klíčovým dokumentem.

Podle Jaromíra Talíře se však stejně začíná vyřizovat doložka ke smlouvám s ministerstvem kultury, která umožní zachování hlediště 
v zahradě do roku 2017.

A jednat se bude také o prodloužení změny v užívání stavby, aby změna platila až do roku 2017.

Je to proto, aby bylo možné uspořádat soutěž na nové otáčivé hlediště. Jihočeské divadlo nyní žádá o prodloužení povolení jen do konce roku, aby nebyla porušena kontinuita dokladů.

Podle Jaromíra Talíře je hlavně důležité, že Národní památkový ústav a stavební úřad v Českém Krumlově budou v příštích měsících rozhodovat o udělení souhlasu 
s provozem do roku 2017.

Řízení nějakou dobu potrvá. Nicméně příští divadelní sezona na otáčivém hledišti by ohrožena být neměla.

„Prodloužení do 30. září dobíhá. Jsme přesvědčeni, že příští sezóna ohrožena není," říká i mluvčí města Petra Nestávalová.

Podle posledních událostí již otáčivému hledišti vystěhování ze zámecké zahrady nehrozí. Už na jaře komise 
v čele s ministrem kultury Danielem Hermanem rozhodla, že hlediště v zahradě zůstane 
s tím, že by mohlo být posunuto mimo hlavní podélnou osu zámecké zahrady, aby byl obnoven průhled k rybníku na konci zahrady.

Den před nedávným národním zahájením Dnů evropského dědictví se otáčkem zabýval na svém výjezdním zasedání do Jihočeského kraje, resp. Českého Krumlova, také Výbor pro veřejnou správu 
a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny. Toto výjezdní zasedání inicioval jihočeský poslanec Karel Pražák. „Poslanci při pobytu v Českých Budějovicích a Českém Krumlově mj. vyslechli informace o otáčku od představitelů Jihočeského kraje a města České Budějovice, v zámecké zahradě diskutovali s ředitelem Jihočeského divadla a poté zhlédli představení hry Baron Prášil," řekl poslancův asistent a bývalý starosta Krumlova František Mikeš. „Výsledkem jejich mise je přijaté usnesení, kterým vyjadřují podporu setrvání otáčivého hlediště v zahradě zámku Český Krumlov."

Problematika otáčka se dostala před týdnem na schůzce až k premiérovi. „Všichni se shodli, že je zájem, aby za prvé točna zůstala zachována a aby zůstala zachována v areálu zahrady," řekl Deníku Bohuslav Sobotka a dodal, že také dostal informaci o soutěži na novou točnu. „Postup budeme úzce koordinovat," naznačil příští kroky s tím, že cílem je rekonstrukce točny tak, aby nadále zůstala zachována v zámecké zahradě.