Na čtyři tisíce seniorů a dalších klientů pobytových služeb a ještě o něco více personálu má za sebou antigenní testování na koronavirus.

Jak to dopadlo?
K 9. 11. byla v kraji aktuálně nakaženo (potvrzeno pomocí CPR testů) 424 klientů pobytových služeb a 353 jejich zaměstnanců.
Ke čtvrtku počet aktuálně nakažených klesl: plošné testování a testování CPR ukázalo na nákazu u 388 klientů a 223 pracovníků.

„Dopadlo na výbornou,“ shrnula Lucie Kozlová, náměstkyně hejtmana pro sociální oblast, vědu a výzkum. Antigenní testy totiž ukázaly, že se daří nákazu držet na uzdě. „S panem hejtmanem jsme se shodli na tom, že to je hlavně díky péči zaměstnanců, zejména okamžitou izolací lidí s příznaky a striktním dodržováním protiepidemických opatření, takže nedochází k šíření nákazy.“

Jedním z příkladů, že rychlá izolace funguje, je Domov důchodů v Horní Plané. „Antigenní testy u nás odhalily nákazu u čtyř klientů, ti už ale byli v izolaci, měli mírné příznaky nemoci, a nemoc se tak nerozšířila,“ vysvětlila ředitelka Renata Březinová.

V současné době je tedy právě nakaženo koronavirem necelých deset procent klientů pobytových sociálních služeb a pět procent zaměstnanců, jak ukázalo plošné testování společně s PCR testy. „Čekali jsme, že plošné testy nám vytvoří nárůst minimálně o třetinu, opravdu jsme se toho báli, ale to se nestalo. To jsou skvělé výsledky,“ potvrdila Lucie Kozlová, náměstkyně hejtmana pro sociální věci, vědu a výzkum.

Většina lidí s potvrzenou nákazou má mírný průběh. Do nemocnice se převáželi klienti v jednotkách případů. Pracovníci ve službách, kteří včas izolují nakažené a dodržují opatření, jako jsou oddělené covid-zóny, tak výrazně odlehčují nemocnicím. „Nic nenechávají náhodě. Musím to zaklepat, ale jsme až anomálie mezi kraji,“ dodává Lucie Kozlová.

Testovalo se v domovech pro seniory i pro osoby se zdravotním postižením, v domovech se zvláštním režimem a také v odlehčovacích službách. Co nevidět testy projdou i pracovníci terénní sociální služby, kam patří pečovatelská služba, osobní asistence a podobně.