Je půl jedenácté dopoledne a na lávku přes řeku Malši míří jeden automobil za druhým. Někteří řidiči sice trochu váhají a přibrzdí, ale když jim ostatní gestem naznačí, že mohou pokračovat, s úsměvem se zase rozjedou. Motorkář dokonce radostně vykřikne. Takové scény byly v pondělí k vidění u Modrého mostu v Českých Budějovicích. Ten se téměř po roce znovu otevřel pro dopravu.

„Ono už se tam smí? To je paráda. Zbytečně jsem nechala auto na druhé straně," reagovala mladá řidička s klíčky v ruce. Otevření mostu podle ní určitě uleví přetížené Lidické třídě a Mánesově ulici.

Podobný názor má i Petr Klimeš, který včera autem mířil k poliklinice Jih. „Je to to nejlepší, co mohli udělat. Já jezdím pravidelně z Mladého a konečně to zase můžu vzít rovnou přes Havlíčkovu kolonii. Předtím jsem to musel složitě objíždět, a to bylo dost nepříjemné," řekl.

Ne všichni však automobily na mostě vítají. Výhrady mají především někteří obyvatelé Havlíčkovy kolonie. „Nelíbí se nám to. Bydlíme hned u mostu a auta už tu zase dělají hrozný hluk," stěžoval si František Stráský.

Na Modrém mostě bude nadále platit několik omezení. Smí sem jezdit pouze osobní automobily do 2,5 tuny, nejvyšší povolená rychlost je 30 km/h. V noci navíc most zůstává zcela uzavřený. Průjezd je zakázán od 22. hodiny večerní do 6. hodiny ranní.

Ani to však podle Františka Stráského lidem v Havlíčkově kolonii klid nepřinese. „Je to kravina, řidiči to stejně nebudou dodržovat. Už teď pozoruji, že když se někdo rozjede, tak tu rychlost nesníží, a musela by tady pořád stát policie, aby na most nikdo nejezdil v noci," zdůraznil.

Naopak Marie Janečková považuje i částečná omezení za přehnaná. „Co když někdo musí do práce už na šestou hodinu nebo se naopak pozdě vrací? Nechala bych most otevřený pořád. Chápu, že obyvatelé jsou proti, ale je to ve veřejném zájmu, ostatní lidé také musí bydlet u silnic, kde jezdí auta," komentovala.

Podobný názor mají dokonce i někteří obyvatelé Havlíčkovy kolonie. „My přece také využíváme jiné mosty ve městě a uzavření komplikovalo život i nám. Když nás jeli navštívit známí, museli jsme jim složitě vysvětlovat, kudy to mají objet," připomněla pětatřicetiletá Jitka, která žije v ulici Marie Vydrové.

Modrý most byl pro dopravu uzavřen od července loňského roku. Tehdy odpůrci provozu z občanského sdružení uspěli po dlouholetých tahanicích u soudu. Českobudějovický magistrát se s tím však nechtěl smířit a začal znovu jednat o dodatečném povolení stavby. "Uzavření mostu přináší dopravní komplikace, zhorší situaci na Lidické třídě a v Mánesově ulici," řekl již tehdy primátor města Juraj Thoma.

Pro osobní vozy byl tedy nakonec Modrý most znovu otevřen včera kolem deváté hodiny ranní. Situace se však ještě může změnit. Krajská hygienická stanice totiž požadovala, aby most zatím fungoval ve zkušebním režimu. Po dobu jednoho roku se tu budou odborníci měřit hladinu hluku. Až poté se definitivně rozhodne o budoucím provozu.

Na výsledky měření také možná ještě zareagují členové občanského sdružení Modrý most, kteří proti automobilům na mostě v minulých letech protestovali a nakonec uspěli u soudu.