Pod hlavičkou budějovického Pedagogu tam chodí už přibližně třicet let také Jaromír Nutil. Ten láká všechny zájemce a říká, ať se k víkendové tradici neváhají přidat.
Naposledy si přibližně deset nadšenců zimního koupání zpestřilo silvestrovský den, tentokrát to tedy výjimečně byla sobota.

Scházíte se na Silvestra pravidelně?
Dříve jsme chodili až na Nový rok, ale víte, jak to při oslavách chodí, někteří pak byli třeba ještě trochu pod vlivem alkoholu, tak jsme raději začali chodit o den dříve a rozloučíme se s řekou na konci roku.

Po kolikáté už tu tedy jste?
Chodíme si sem zaplavat nejméně třicet let. Samozřejmě to není stále ve stejném obsazení, ale dochází k určité obměně, nicméně já sem celé ty roky.

Jste jen kamarádi, nebo i tvoříte nějaké družstvo?
Částečně jsme registrovaní pod klubem SK Pedagog České Budějovice, je nás asi šest. Já osobně do klubu patřím taky už asi třicet let, a také se společně s dalšími zúčastňuji i celostátních soutěží.

Takže neplavete jen v Budějovicích, ale i jinde po republice. Na jakých místech?
Naposledy jsme byly v Praze na Štěpána u Národního divadla. Jinak jezdíme do Plzně, Pardubic, Svitav, Hradce Králové, zkrátka do každého většího města, kde se pořádají soutěže, je to skoro každý týden.

Máte nějakou svou oblíbenou řeku, či místo, kam se rád vracíte?
Hodně se mi to líbí v Plzni na Boleváku, tam jezdíme pravidelně, je to tam fajn. Ale třeba v Praze je docela veliký proud, docela dobré je to na Labi.

Zpět do Budějovic, víte, jaká je dnes teplota vody?
Odhadem má asi čtyři stupně Celsia. Ale počasí je ideální svítí nám slunce a vzduch má podobnou teplotu jako voda.

Kdyby chtěl s plaváním v zimě začít člověk, který se většinou v rybníku koupe naposledy v září, co pro to musí udělat?
Základem je nepřestat a pokračovat v koupání i po tom září, je dobré chodit každý týden alespoň dvakrát a v zimě by to pak již měl člověk zvládnout. Za ty dva až tři měsíce by do toho měl přijít.

Je to tak, že si nový otužilec koupání oblíbí natolik, že je z toho vášeň na celý život?
Většinou to tak je. Musím říct, že máme mezi sebou i mladé členy, kteří tomu také propadli. Každý, kdo by však s námi chtěl chodit, ať určitě přijde. Rádi ho mezi sebou přivítáme a rozšíříme naše řady. Scházíme se každou neděli v 11 hodin tady u Maláku (Malý jez. pozn. red)